fbpx

Lekce 4 - Přivolání

Povel, který by měl bezpodmínečně umět každý pejsek. Ale také zároveň povel, který dělá velké problémy a mnoho, opravdu mnoho psů ho nezvládá. 

Tak se na něj podíváme zblízka. 🙂

Pro tento povel platí více, než pro kterýkoliv jiný, že trénink je především zábava a možnost jak s vámi strávit více volného času. 

 • Cvičte pouze tehdy, pokud máte vy i pejsek dobrou náladu. Nenuťte se do tréninku, jste-li unavení, nebo máte "den pod psa" ( vy nebo váš pes 🙂 ). 
 • Používejte TOP odměny! Berete si na procházky normálně piškoty? Pro přivolání začnetě používat sušené maso, zhřešit můžete občas třeba také párkem.
 • Při přivolání si pes vybírá mezi vámi a okolími jevy. Mám přijít, nebo si čichat v trávě? Mám přijít, nebo běžet za zajícem? Mám přijít, nebo se vymáchat v bahnivé kaluži? Našim cílem samozřejmě je ukázat pejskovi, že vy jste ta lepší volba. Za to ho ale musíte opravdu POŘÁDNĚ odměnit! Kromě pamlsků noste také hračky, používejte nadšený hlas, pobíhejte sem a tak a ukažte pejskovi, proč udělal správně, když si vybral vás. -> Musíte býz zkrátka zajímavější, než okolí :-)!

 

Nácvik přivolání se štěnětem nebo mladým psem 

Štěňata mají přirozeně vyvinutou tendenci následování a je potřeba toho co nejdřívě využít. 

Jak na to?

- pro nácvik si vyberte klidné a bezpečné místo. Může to být například vaše zahrada, nebo klidná louka. Nenacvičujte v okolí aut, vyberte si opravdu 100% bezpečné místo! Pusťte vaše štěňátko na volno. S největší pravděpodobností se bude držet stále blízko vás. Jakmile se od vás jen na kousek vzdálí, zavolejte jej jménem a lákejte ho k sobě (můžete si kleknout, machát rukama po trávě, tleskat, rozpažit ruce..). Jakmile přijde hrozně moc ho pochvalte, odměňte a zase nechejte jít. 

Tento postup opakujte kdykoliv - doma i během procházky.

 

Důležité ! ! !

 1. Pes bude umět přivolání v takovém prostředí, v jakém ho to budete učit. Pokud budete trénovat pouze v okolí vašeho bydliště, doma, nebo v lese, nemůžete čekat, že pejsek pejska spolehlivě přivoláte od psů nebo rušném prostředí, jako je centrum města. Pokud chceme, aby pes uměl přivolání na různých místech a za každé situace, musíme ho to také na různých místech a ve všech možných situacích učit. Choďte se psem trénovat do psích parků, dělejte si výlety na rušná místa ve vašem městě. Trénink přivolání nikdy nekončí, je potřeba jej trénovat během celého života psa. Někdy se daří lépe, někdy hůře a je to naprosto normální :-). 
 2. Po přivolání musí vždycky přijít odměna. Pokud se vám stane, že náhodou nemáte po ruce pamlsek, odměňte psa jinak. Já to například řeším tak, že začnu kolem sebe začnu házet trávu (pejsci ji milují chytat), nebo je "provokuji" rukama a snažím se vyvolat hru, začneme se spou válet na zemi... Možností je spousta a jen vy víte, co má váš pejsek rád. 

Moje vychytávka pro dokonalé přivolání

Věřte tomu nebo ne, ale váš pejsek vás miluje a za žádnou cenu vás nechce ztratit. Jenže není ani hloupý :-). 

Pes si hraje s jiným psem, čichá něco v trávě a vy ho mezitím voláte. Pes vás neposlechne a pokračuje v činnosti. Co nakonec uděláte? Dojdete si pro psa. Jak tato situace dopadla? Pes má vše, co chtěl - to, co ho zajímalo, i vás. A jsme doma :-).

Jak tohle vyřešit? Utečte psovi :-)!

Lidé mají často tendenci začít psa nahánět, tahat, běžet za ním. Zkuste to udělat naopak. Při zavolání pejska začněte utíkat směrem od něj.

Podívejte se na video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Občas utíkejte opravdu hodně rychle směrem od psa, občas popojděte jen pár kroků směrem dozadu, podle situace. (Vidím v dálce psa, zvíře, rychle utíkám na druhou stranu a volám psa dříve, než si rušivého elementu všimne). Důležité je, že pes nikdy neví, jak vy se rozhodnete, a tak raději poběží rychle směrem k vám, aby vás neztratil. 

Postup - jednoduše:

 1. Zavolám psa jménem, případně povelem.
 2. Moje akce - utíkám směrem od psa.
 3. Pes přiběhne, VELKÁ odměna, pochvala. 
 4. Vypustím psa opět povelem volno. 

Po přivolání nikdy nepřipínejte psa na vodítko! Velice snadno si zapamatuje, že přivoláním končí zábava a nebude chtít přijít.

Další metoda pro přivolání v praxi

 1. Pejska Vám někdo podrží
 2. Ukážete mu že máte v ruce pamlsky, či něco co miluje --> nalákáte ho
 3. Rozběhnete se od něj pryč a běžíte
 4. Po pár metrech zakřičíte jméno pejska (a otočíte se) --> v ten moment kdy křičíte jméno, Váš 'komplic' 😀 pejska pustí
 5. Běžíte dál (pokud jste to zvládli, pejsek se vydá bleskurychle za Vámi)
 6. Přibíhá k Vám a vy ho MOC, MOC, MOC chválíte! 🙂 Dostává pamlsky a radujete se s ním.
 7. Dáte povel volno (který se naučíme později). Aby si neodešel kdy se mu zachce. Na což ze začátku není nutné tolik dbát. Ze začátku je cíl aby přiběhl za Vámi. Kritéria budeme zpřísňovat později. 🙂

Stopovací vodítko jako pomůcka

Stopovací vodítko je pomůcka, která vám může velmi dobře pomoci při nácviku přivolání. 

Co to je?

Jedná se o velmi dlouhé vodítko (10-20 metrů), které slouží jako prodloužená ruka. Seženete ho v chovatelksých potřebách i na internetu. 

Jak ho využít k nácviku přivolání?

Pes se se stopovačkou může zcela volně pohybovat (ve vašem okolí a pod vašim dohledem, protože se může snadno někde nešikovně zaseknout, zaháknout). 

 • pokud vidíte, že je pejsek například něčím zaujatý na zemi (čichá a nevnímá vás), zataháním (jemným cuknutím) za stopovačku můžete pejska jednoduše upozornit a převést jeho pozornost. Teprve potom vyslovte jméno nebo povel.
 • pokud si pes například hraje s jiným psem a vy víte, že ho nepřívoláte, můžete si jej k sobě jednoduše stopovačkou "přitáhnout" - kombinujte volání, jásání, lákání k sobě a manipulaci se stopovačkou. Jakmile k vám pes na stopovačce přijde, moc ho pochvalte, odměňte neobyčejně skvělou odměnou a zase vypusťte. (Spojí si, že přivolání neznamená, že zábava končí, ale že dostane jen něco navíc (odměna), není to trest, naopak pozitivní součást hry). 

Jak stopovačku odstranit?

Často se setkávám s tím, že pes je na stopovačce 100% ovladatelný a poslechne vždy, ale jakmile stopovačku majitel sundá, pes opět neposlouchá a na přivolání nepřijde. Řešení: Obelstěte psa tak, že budete stopovačku postupně zkracovat nůžkami. Pes totiž pozná, jestli stopovačku připnutou má a nebo ne, přece jen něco málo váží a je snadno rozpoznatelná. Postupným zkracováním docílíte toho, že pes bude pracovat s 20 cm stopovačky připnutou k obojku či postroji stejně, jako když tam bylo 20 metrů. Věřím ale, že touto dobou již žádnou stopovačku potřebovat nebudete a naopak se budete moci pyšnit bezchybným přivoláním za každé situace :-)!

 

 

Teorie

Toto je přivolání (na jméno). Není to povel 'ke mně.' 🙂 

Proto tyto dva povely nezaměňujte! Povel ke mně je dobré používat velmi zřídka a troufám si říct, že pro 'obyčejného' domácího mazlíčka je nepotřebný. Povel "ke mně" se používá například na zkouškách. Psovod psa vypustí povelem "volno", poté přivolá povelem "ke mně", pes musí přisednout před psovoda, případně se zařadit k noze. Toto na procházkách určitě nepotřebujeme a naopak nám stačí "dostat psa do našeho okolí", mít ho u sebe. 

Když řeknete jen jméno pejska (bavíme se tedy o přivolání) znamená to, že chcete aby šel k Vám (nemusí si sedat, ani přijít bezprostředně k Vám, jen chcete aby přišel a dáte mu odměnu.) Používat můžete buďto samostatný povel pro toto přivolání (používám angické "come", slyšet můžete "pojď sem"), či jen zavolání na jméno. Vyberte si jeden výraz a na ten pejska zvykejte. 

Není to ani povel 'jdeme.' 🙂

Povel 'jdeme' používám, když nechci aby pejsek šel přímo ke mně, ale prostě jen šel směrem za mnou. Je to rozdíl! A je dobré to rozlišovat. 

Př: Když jdeme na procházce a holky se u něčeho zastaví a já je přejdu a už jsou dál a mě se to přestává líbit a chci aby už šly, jednoduše řeknu povel 'jdeme' popř. 'jdeme + jméno pejska'. Holky se zase rozejdou a pokračují v chůzi.

Přivolání je velmi účinné když 'ho máte'.

'Když ho máte?' Ano! Myšleno tak, že Váš pejsek Vás poslechne. Máte ho = máte zvládnuté přivolání". Můžete se na něj spolehnout. 🙂

Přivolání na jméno používám i v situacích kdy např. vidím blížící se zvěř, či jiného psa atp. Protože když ho máte, je často účinnější než povel 'ke mně'. 🙂  .

Procvičování je klíč k úspěchu 

S mladými psy a štěňaty běžně chodím na "socializační procházky" - kdy navštěvujeme na soustředění náročnější místa, či místa s novými věcmi, lidmi a zvířaty. Všude tam nacvičuji také přivolání. Navštivte s pejskem psí parky, jezděte se koukat a fandit na psí akce (v každém větším městě takové akce jsou, agility závody nebo zkoušky, výstavy či voříškiády, sbírkové akce pro útulky atd.), choďte se procházet po obchodních centrech a na náměstí, kde se prochází hodně lidí. Fantazii se meze nekladou a každá nová zkušenost je obrovkým plus.