fbpx

20 nebezpečných potravin aneb tohle do misky nepatří

Patříte k páníčkům, kteří se se svým mazlíčkem rád podělí i o nějakou tu dobrotu v kuchyni?

Nebo mu chcete udělat radost domácími pamlsky, ale nevíte, jaké potraviny není dobré používat? Jsme tu pro vás! Podíváme se spolu totiž na seznam hned 20 nebezpečných potravin, u kterých si vysvětlíme, proč do misek našich psích miláčků nepatří.

1) Avokádo

Avokádo je toxické nejen pro psy, ale i kočky, morčata a papoušky. Obsahuje látku persin, která je pro většinu domácích mazlíčků toxická. Nebezpečný je i samotný strom, listy, kůra, pecky a slupka. U pecky navíc hrozí riziko spolknutí a uvíznutí v trávicím traktu psa. O avokáda se tak ve své domácnosti s žádným mazlíčkem raději nedělte.

2) Vařené maso s kostmi

Vařené maso s kostmi představuje pro vašeho mazlíčka velké nebezpečí. Všechny kosti, ať už kuřecí, vepřové, ale i hovězí, mění při tepelné úpravě svoji strukturu. Ať už je maso vařené, pečené nebo grilované, tepelně upravené kosti jsou pro psy mnohem horší na strávení. Struktura kostí je navíc daleko křehčí, kosti se tak mohou štípat a způsobit poranění nebo uvíznutí v trávicím traktu psa.

3) Celé třešně

Celé třešně představují pro psa velmi nebezpečný risk. Přestože je dužina třešní pro psy bezpečná, jejich pecky obsahují amygdalin, který je vysoce toxický. Spadané nebo celé třešně jsou tak velkým rizikem. Chcete-li psovi dopřát trochu ovoce, ujistěte se, že jim podáváte pouze dužinu bez pecky, listí a stopky.

4) Kůže z kuřete

Kůže z pečeného kuřete je asi snem každého psa, u nedělního oběda se o ní ale raději nedělte. V kůži se totiž nachází vysoké množství tuku, které může způsobit trávicí obtíže až pankreatitidu.

Pokud se se svým chlupáčem chcete dělit o upečené maso, ujistěte se, že jim dáváte pouze čistou svalovinu bez zbytečného tuku, kůže a vařených kostí.

5) Pažitka

Velký pozor si dávejte na pažitku. Z botanického pohledu se řadí do čeledi Amarylkovité, do které patří například i pórek, cibule a česnek. Pažitka obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro psy jedovaté. Jejich konzumace může vést k hemolytické anemii (zániku červených krvinek), dýchacím obtížím a slabosti.

Vždy se proto ujistěte, že svému mazlíčkovi nepodáváte nic s pažitkou. Pokud chcete psa krmit bylinkami ujistěte se, že jsou pro psa bezpečné a nezávadné.

6) Kukuřičný klas

Kukuřičný klas se spoustě páníčkům jeví jako ideální zábava a odměna pro jejich psy. I když kukuřice samotná není nebezpečná, dávat psovi celý klas představuje riziko jeho spolknutí a uvíznutí v trávicím traktu.

Při grilování se proto ujistěte, že psa pod stolem nikdo nekrmí bez vašeho vědomí. Malá radost se totiž může velice rychle změnit ve velké potíže.

7) Zmrzlina

Zmrzlina pro spoustu páníčků představuje ideální volbu, jak v horkém počasí ochladit jejich čtyřnohé parťáky. Může ale pes vůbec jíst zmrzlinu?

Psům se obecně nedoporučuje zmrzlinu dávat. Může totiž obsahovat nevhodné složky, které psovi namísto ochlazení spíš uškodí. Místo zmrzliny plné mléka, cukru, škrobů, umělých sladidel a dalších potenciálně nebezpečných přísad raději vsaďte na jiný a bezpečný způsob ochlazení.

8) Kale

Kale neboli kadeřávek je označován za superpotravinu plnou benefitů, často ho můžete vidět i v miskách barfistů, doporučuje se ale jeho konzumace u psů? Kale obsahuje například šťavelan vápenatý nebo izothiokyanáty, které představují celou řadu zdravotních rizik.

Veterináři proto často doporučují nahradit kale jinou, pro psy bezpečnou variantou.

9) Broskve

Broskve jako takové nejsou toxické a nepředstavují nebezpečí, psovi je ale nikdy nepodávejte celé. Při jejich pojídání může snadno dojít ke spolknutí pecky, která může při průchodu traktem velice snadno uvíznout.

Pozor si dávejte pokud odhazujete pecky například na procházce venku. Psy mohou lákat a během nehlídaného okamžiku ji pes snadno spolkne nebo vdechne.

Psovi nikdy nepodávejte broskve z konzervy, obsahují vysoké množství cukru a konzervačních látek, které mohou způsobit nevolnost.

Začněte s výchovou správně hned od štěňátka, vyhnete se tak spoustě problémům! 🙂

Žádné cvičení metodou pokus-omyl, které zadělává na problémy. V kurzu Základní poslušnost se naučíme dělat vše  správně už na poprvé! A vychovat tak vašeho miláčka levou zadní, uvidíte sami! 🐶😊

Máme ale kurz i pro starší pejsky, kteří potřebují dohnat poslušnost, nikdy není pozdě začít! 🙂

10) Švestky

Stejně jako u broskví představuje riziko pecka, ne ovoce samotné. Kromě toxinů hrozí opět spolknutí nebo vdechnutí celé pecky. Riziko představují i listy a stopky. Psovi podávejte švestky pouze čerstvé a v malém množství.

11) Syrové ryby

Syrové ryby představují riziko parazitární infekce v syrovém mase, která se může projevovat zvracením, průjmy a ztrátou hmotnosti. Kromě toho může být syrová ryba zdrojem bakterií, jako jsou Salmonella nebo Listérie. Pokud chcete svému mazlíčkovi udělat radost v podobě rybí pochoutky, sáhněte raději po bezpečných pamlscích, granulích nebo konzervách z rybího masa.

12) Rebarbora

Rebarbora je toxická pro psy i kočky. Pozření listů může způsobit zvracení, průjmy a podráždění dutiny ústní, pes více slintá a snaží se škrábat si tlamu. Rostlina navíc obsahuje i další jedovaté látky a jejich pozření může být pro psa velmi nebezpečné. Rebarboře se raději v psím jídelníčku vyhněte.

13) Nezralá rajčata

Zralá červená rajčata pro psa nepředstavují nebezpečí, pozor si ale musíme dát u rajčat nezralých. Ta obsahují solanin, který je ve vysokých dávkách toxický. Psy proto raději nenechávejte v okolí rostlin bez dozoru.

14) Xylitol

Jedná se o umělé sladidlo, které se vyskytuje ve sladkostech, žvýkačkách, některých lécích a dentálních produktech pro lidi. Pozor si dávejte u neslazeného burákového másla, ve kterém se může xylitol vyskytovat. Psům stačí k otravě i malé množství xylitolu, hlídejte si proto, k čemu všemu se váš chlupáč může dostat.

V případě, že Váš pes pozřel cokoliv s xylitolem, vezměte obal a se psem okamžitě vyrazte na veterinární pohotovost.

15) Rozinky a hroznové víno

Stále se objevují dotazy, zda mohou psy rozinky nebo hroznové víno. Odpověď je ale vždy stejná, psovi nikdy nepodávejte rozinky ani víno (hroznové ani tekuté), i malé množství může způsobit vážné zdravotní komplikace. Následkem pár kuliček vína může být selhání ledvin, v horších případech hrozí i úmrtí zvířete. Vyhněte se proto i potravinám ve kterých se můžou rozinky nebo víno vyskytovat.

16) Makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou pro psy toxické. Snažte se proto zabránit jejich přístupu k nim a možné konzumaci. U postižených psů se už u malého množství popisují problémy se svaly a nervy, slabost a trávicí obtíže. Psům nepodávejte ani ořechy pistáciové, pekanové a vlašské.

17) Celá jablka

Semínka jablek obsahují kyanid, který je prudce jedovatý. Ve vyšších dávkách může dojít k problémům s dechem, rudým dásním, rozšířeným zorničkám, v nejhorším případě hrozí úmrtí zvířete.

Jádra jsou obtížná k rozkousání, pes je může i vdechnout nebo spolknout. Dužina je pro psy bezpečná a nemusíte se bát psa kouskem jablka odměnit. Celá jablka jim ale raději nedávejte.

18) Citrusy

Citróny, pomeranče, limetky a grapefruity skvěle osvěží letní drink, se svým mazlíčkem se o ně ale nedělte. Látky v jejich slupce a pecičkách mohou vyvolat zvracení a průjmy. Dužina samotná toxická není, ve vyšším množství ale dráždí žaludek. Většinu psů odrazí kyselá chuť, ty odolnější ale raději v přítomnosti ovoce hlídejte.

19) Čaj

I když se čaji připisuje mnoho zdravotních benefitů, u svých chlupáčů se mu raději snažte vyhnout. Čaj totiž obsahuje kofein, který může už při malých dávkách způsobit vážné nebezpečí. Více než malé množství čaje si dávejte pozor, aby pes nesnědl čajové sáčky nebo lístky.

Velké množství kofeinu může způsobit trávicí obtíže, tachykardii (zvýšenou tepovou frekvenci), pes se může třást. Velmi vysoké dávky kofeinu mohou být pro psa smrtelné.

20) Česnek a cibule

Nezapomínejte, že česnek a cibule představují velké nebezpečí už při malých dávkách. Jejich konzumace vede k poškození červených krvinek a jejich zničení, které vede k anemii. Hlavními příznaky otravy jsou bledé sliznice, zrychlený tep, v horších případech může zvíře dokonce zkolabovat. Příznaky se ale mohou dostavit až po několika hodinách.

Psovi nikdy nedávejte psovi zbytky s možnými kusy cibule nebo česneku a při podezření na jejich konzumaci nebo otravu okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.

Pokud si v krmení vašich chlupáčů nejste něčím jistí nebo se svým psem stále hledáte ideální způsob krmení, neváhejte kontaktovat svého veterináře, který vám v oblasti výživy zvířat poskytne odbornou pomoc přímo pro vás a vašeho mazlíčka. Kdo je členem našeho Klubu pejskařů srdcem, může využít naší veterinární online poradny 24/7. 😊 Pokud členem klubu nejste a zajímá vás jaké máme pro pejskaře srdcem další specialitky, mrkněte tady.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře