Smrt domácího mazlíčka

Rádi bychom se na našem blogu věnovali příjemnějším tématům. Bohužel je úmrtí domácího mazlíčka něco, co potká většinu majitelů, a přijmutí smrti našeho čtyřnohého přítele je těžší, než si kdy chceme připustit. Proto bychom chtěli touto cestou poskytnout pár rad a slov podpory těm, kterých se téma smrti domácího mazlíčka v nedávné době týkalo. 

Víme, že toto téma je mimořádně smutné a citlivé. Následující řádky by vám měly pomoci zvládnout první momenty té kruté a smutné reality. 

Co s ostatky?

Pes zemřel doma 

Pokud pes zemřel doma, máte několik možností. Většina majitelů se v tomto případě rozhodne pro pohřbení zvířete na dvorku nebo zahradě. Místo jeho posledního odpočinku tak zůstává i nadále spojené s jeho rodinou. 

Zde ale platí pár veterinárních a hygienických pravidel. Dle požadavků Státní veterinární správy je možné na svém pozemku pohřbívat pouze zvířata v zájmovém chovu (např. psy, kočky, hlodavce nebo fretky).

Samotný hrob ale musí splňovat několik pravidel:

  • zvíře musí být pohřbeno v hloubce nejméně 80cm
  • hrob nesmí žádným způsobem ohrožovat zdraví lidí a dalších zvířat 
  • musí se nacházet v dostatečné vzdálenosti od vodního zdroje 
  • tělo zvířete by mělo být ošetřeno dezinfekčním prostředkem (doporučuje se například chlorové vápno, chirox, chirosan nebo chloramin B)
  • místo by mělo být označeno 
  • obal, ve kterém zvíře pohřbíváte, by měl být rozložitelný a nezávadný pro životní prostředí 

Kdy zvíře na zahradě pohřbít nesmíte?

Veterinární zákon neumožňuje pohřbení zvířat, u kterých bylo podezření nebo potvrzení na nebezpečné nákazy nebo otravy. V tomto případě je opět potřeba bezpečná likvidace kadáveru (mrtvé tělo zvířete), který by jinak mohl představovat nebezpečí pro okolní prostředí.

Pohřbívat nesmíte žádná hospodářská zvířata (například ovce, prasata nebo kozy). O ta musí být postaráno asanační službou. 

Dalšími variantami je odnesení mazlíčka k veterináři nebo odvoz do zvířecího krematoria. O odvoz těla můžete požádat i jednoho z poskytovatelů asanačních služeb. Poslední variantou je využití služeb zvířecího hřbitova.

Před převozem tělo zabalte do deky nebo ručníků a umístěte ho do pevného plastového pytle. Na pytel je lepší umístit jmenovku pro lepší identifikaci. 

Při manipulaci s ostatky nezapomeňte na důkladnou hygienu. Při manipulaci s tělem používejte latexové rukavice a všechna místa důkladně vydesinfikujte. S ostatky se snažte pracovat co nejrychleji. Vím, že je to těžké, při odkládání situace se může začít přidávat celá řada dalších nepříjemností. 

Veterinář, krematorium, asanační služby

V případě úmrtí u veterináře předává veterinář zvířecí kadáver (mrtvé tělo zvířete) asanačnímu ústavu, který těla zvířat spálí. K tomuto rozhodnutí se přiklání také většinou spolu s provedením eutanázie. Bohužel ne každý veterinář takovou službu poskytuje, před příchodem do ordinace je proto lepší se o této možnosti předem informovat. Ceny za služby se liší. 

Další vyhledávanou variantou je využití služeb zvířecího krematoria. Ta jsou principem velmi podobná těm lidským. Můžete mít vlastní obřad, vybrat rakev, a ponechat si popel vašeho mazlíčka. Krematoria nabízí také možnost odvozu těla mrtvého zvířete. Pro většinu majitelů se jedná o lehčí variantu. 

Před kremací je potřeba doložit, že zvíře bylo očkované, není infekční a nikoho nezranilo. Většinou se k tomu využívá čestné prohlášení nebo ověření od veterináře. 

V kremační peci je vždy pouze jedno zvířátko, což spousta majitelů považuje za důstojnější variantu. Urnu si páníček může nechat doma nebo zakopat na zahradě. Zde už na žádné problémy s vyhláškou nenarazí. V případě pohřbení do země je možné pořídit rozložitelnou urnu, která nezatěžuje životní prostředí. Většina krematorií navíc nabízí možnost nechat si vyrobit malou památku, například pamětní sklo s popelem vašeho mazlíčka.

U asanačních podniků se jedná o hromadné spálení zvířat, a to i zvířat hospodářských. Ceny za výkon se opět liší. 

Možností je také pohřeb na zvířecích hřbitovech. Zde je většinou potřeba veterinární osvědčení a čestné prohlášení. Veškeré úkony jsou prováděny podle stanovených veterinárních a hygienických regulací. K této variantě se přiklání hlavně majitelé mazlíčků, kteří nemají možnost mazlíčka pohřbít na svém pozemku. 

Nezapomeňte pejska odhlásit na městském úřadu. Poslední, co byste si přáli, je po překonání řešit zapomenuté poplatky za zesnulého člena vaší smečky. 

Na závěr mi, prosím, dovolte pár slov. Je v pořádku požádat o pomoc, ať už mezi svými blízkými, nebo se obrátit na odborníka. Je v pořádku truchlit. Domácí mazlíčci jsou pro nás jako členové rodiny, se kterými strávíme velkou část jejich i našeho života. Je v pořádku potřebovat čas, abychom byli schopní zvládnout přijmout realitu. 

Je v pořádku, pokud řeknete, že už žádného dalšího mazlíčka nechcete. Stejně tak máte právo svoji smečku opět rozšířit o dalšího člena. Neznamená to, že jste na svého mazlíčka zapomněli, nebo že se ho snažíte nahradit. Znamená to, že péči a lásku, kterou jste jednou obklopovali jeho, jste ochotní dát dalšímu zvířeti, které jí tolik potřebuje.

Lásku můžete také směřovat těm, kterým se jí zatím v životě moc nedostalo. Pokud se na pořízení nového člena necítíte, může zkusit svou lásku předávat zvířatům v útulcích nebo zvážit téma dočasné péče. 

Moc nás těší, že náš kurz Online psí škola je nejprodávanější online kurz na pozitivní výcvik psa v ČR a na Slovensku.

Vážíme si každého majitele pejska, který chce svého psa vychovat s láskou a porozuměním. A tak vám skrze tuto Online psí školu dáváme návod, jak to jednoduše zvládnete i vy z domova! :)

Komentáře