fbpx

Proč si psi honí ocas?

Při pozorování svého hafana si asi každý občas klade otázku, co se nám svým chováním snaží naši mazlíčci říct. A zrovna honění ocasu může mít mnoho důvodů. Jaké jsou ty hlavní? Jedná se jen o způsob psí zábavy, nebo má honění ocasu hlubší význam? A kdy bychom měli zpozornět?

Nedostatek aktivity

Psi jsou velmi energetičtí a potřebují dostatek pravidelného pohybu. Jednou z hlavních příčin honění ocasu tak bývá snaha o zabavení. Nedostatkem aktivity totiž pes hledá způsoby, jak přebytečnou energii „vyběhat“. A právě honění ocasu je pro ně jedním ze způsobů, jak odhánět nudu. 

V takovém případě je na místě dopřát pejskovi více pohybu a dostatek fyzické i mentální stimulace. Venku mu proto dopřejte dostatek pohybu a prostoru na čmuchání a objevování okolí. Ideální variantou je také společné sportování nebo setkávání s dalšími psy. 

Pro zabavení doma můžete využít různé lízací podložky nebo čmuchací koberečky. Inspiraci pro domácí zabavení naleznete na našem e-shopu.

Zábava

Honění ocásku může být projevem neskrývané radosti. Psi tak například zdraví své páníčky po příchodu domů, když jsou spokojení nebo z něčeho nadšení. 

Takové chování můžeme pozorovat hlavně u štěňat a mladých psů, kteří stále vesele objevují okolní svět. Honění ocásků je tak jedním ze způsobů zabavení a většina pejsků z něj časem vyroste.

Dávejte si pozor, abyste u svého chlupáče takové chování omylem nepodporovali. Při honění ocásku se spíš než v podporování chytání snažte pejskovu pozornost obrátit na jinou aktivitu. 

Psychický a fyzický stav

Honěním ocasu ale může náš chlupáč signalizovat i své nepohodlí. Bohužel nám pejsci nemohou říct, co je zrovna trápí. Stáváme se tak trochu detektivem, který pátrá po příčině.

Pes tak může jednat z psychickýchfyzických důvodů. Jako jedna z častých příčin se popisují problémy s análními žlázkami, problémů a důvodů vzniku ale může být mnoho.

I když se nám může chytání ocásku zdát jako bezpečná a zábavná forma chování, je na místě vnímat a vyhodnotit, kdy už bude potřeba zasáhnout, a to i s pomocí odborníka. 

Příležitostné honění za ocasem je v pořádku. Pokud ale u svého psa vnímáte například zvýšení intenzity nebo další změny v chování, doporučujeme navštívit veterináře. 

Chcete mít i vy doma vychovaného pejska, přidejte se k nám do kurzu Základní poslušnost, kde vás výchovou provedeme od A do Z a naučíme vás ty nejúčinnější metody pro výchovu. Výsledky uvidíte už po 1. tréninku! Sami budete zírat, jak málo stačí změnit pro to, aby pes začal poslouchat a začal ho trénink bavit. Uvidíte, jak se váš chlupáč učí nové povely za pár minut a stává se z něj bezva parťák!

Přidejte se k nám do kurzu zde>

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře