fbpx

Jak rozpoznat a řešit separační úzkost u psa

Jen zavřete dveře a už kňučí? Škrábe na dveře nebo ničí nábytek? Možná váš pes trpí separační úzkostí. Rozpoznání problému je klíčové pro celkové řešení a zajištění psychické pohody psa. Jak separační úzkost rozpoznat? A co dělat?

Projevy separační úzkosti 

Po odchodu z domu dochází u psa nejčastěji k vytí, štěkotu, kňučení a ničení věcí v domácnosti. Psi mohou v domě vykonávat potřebusnažit se z domova uniknout, například ničením dveří.  

U těžších případů začínají samotné projevy už před odchodem páníčka z domu. Při rozpoznání, že bude majitel odcházet (oblékání, cinkání klíčů, obouvání, …), začne pes vykazovat známky nervózního chování, které nejsme vždy schopni zachytit. 

Příčiny vzniku separační úzkosti mohou být vrozenézískané, trpět úzkostí tak může prakticky jakýkoliv pes.

Jak řešit separační úzkost 

Separační úzkost bývá potřeba řešit s odborníky na psí chování. Jedná se o problém, který sám od sebe nezmizí, naopak. Chování psa se může dále stupňovat, při snaze o únik z bytu nebo při ničení nábytku si navíc může přivodit zranění. Neodkládejte proto řešení situace a vyhledejte odbornou pomoc. 

S odbornou pomocí je důležité soustředit se na pomalé navykání psa na samotu. Jednou z častých chyb při pořízení psa jsou prudké změny. Spoustu majitelů například zůstává s novým členem domácnosti jeho první dny doma, po týdnu ale odchází do práce a pes tak zůstává z ničeho nic doma sám několik hodin. Bez přípravy.

U nových členů rodiny je dobré začít hned od začátku s učením, že je v pořádku, když jsou chvíli v místnosti bez nás. Učte psa postupnými kroky na samotu, nejdříve v místnosti, potom doma. 

Řešením rozhodně není chování psa ignorovat nebo ho dokonce trestat. Vyhněte se také radě, že si „máte pořídit dalšího psa“. Takové řešení totiž může celou situaci ještě víc zhoršit. 

Někdy se setkáte s doporučením na zabavení pomocí různých hračekhlavolamů, či na fyzické a psychické zabavení před odchodem. U těžších případů ale bude spíš než zabavení potřeba pomoc odborníka na psí chování a velká dávka trpělivosti. 

Řešení separační úzkosti je dlouhodobý proces, obrňte se proto trpělivostí. Pro účinné vyřešení bude důležitá pomoc odborníka na psí chování, která vám pomůže řešit přímo váš konkrétní problém. Budou vám doporučeny kroky a řešení přímo vaší situace. Nebojte se říct si o pomoc, uleví se totiž nejen vám, ale hlavně vašemu psovi. 

Pokud si nevíte rady, zveme vás do našeho kurzu Základní poslušnost, kde se věnujeme i separační úzkosti a máte k dispozici trenérky, které vám pomůžou problém efektivně vyřešit.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře