Socializace – základ úspěchu!

Spousta problémů týkající se výchovy psa má původ právě ve špatné socializaci psa. Týká se to i vás? Jak to napravit?

Co je to socializace?

  • Jako socializaci označujeme proces, kdy si štěně osvojuje a rozvíjí základní dovednosti a učí se různého typu chování, v závislosti na zkušenostech a situacích, s kterými se setká během socializačního období. To probíhá velmi intenzivně do 15. týdne života štěněte, výrazně také do cca 1 roku života. Učit psa novému chování a ukazovat mu nové situace ale samozřejmě můžeme celý jeho život :-).

Období vtiskávání 

Do 7. týdne věku štěněte probíhá fáze, kterou nazýváme obdobím vtiskávání. Velmi zjednodušeně to znamená, že štěně získává první zkušenosti se svým okolí. Odehrává se ještě u matky – feny a je ohromně důležitá. Štěně zjišťuje, kdo je a kam patří, učí se základní principy komunikace ve smečce, zjišťuje, jak ovlivní svým chováním chování ostatních (když například kousne, nebo zavrčí na jiné štěně, fenu). 

Socializace 

To nejdůležitější období probíhá většinou již u nového majitele. V ideálním případě má pouze pár týdnů na to, aby štěně správně socializoval. Můžeme si to představit jako „vnímavé období“, kdy se každá zkušenost počítá a formuje z velké části budoucí pohled na svět našeho psa. Co to vlastně znamená „socializovat“ a jak na to? Kompletní návod pro správnou socializaci jsme po vás sepsaly do našeho Klubu pejskařů srdcem. (Do klubu se můžete na zkoušku přihlásit jen za 21Kč na první měsíc a své člensví kdykoli zrušit.)

Agresivní pes?

Můj pes je agresivní na ostatní psy! Nebo si jich hodně všímá, štěká na ně, utíká za nimi… ?

Velmi častým problémem majitelů psů je údajná „agrese“ na cizí psy. Většinou se však jedná právě o problém způsobený špatnou či zanedbanou socializací. Samozřejmě neexistuje jeden konkrétní vzorec, který můžeme aplikovat na všechny psy. 

Pokud váš pejsek vyjíždí bezdůvodně na cizí psy, či na ně štěká, je velmi pravděpodobné, že je chyba právě v socializaci. Pravděpodobně neměl možnost v mládí poznat dostatečné množství psů a teď neví, jak s nimi komunikovat, neví, co mu říkají a jak se k nim chovat. A proto to řeší vystartováním, štěkáním, což může majitel pokládat za agresi. 

Jak socializovat staršího psa?

Ať se jedná o socializaci se psy nebo s jakoukoliv novou situací či prostředím, musíme myslet na to, že čím starší pejsek je, tím složitěji to půjde. Nic však není nemožné :-)! Takže návod na socializaci staršího pejska i štěňátka najdete v našem oblíbeném Klubu pejskařů srdcem. (Do klubu se můžete na zkoušku přihlásit jen za 21Kč na první měsíc a své člensTví kdykoli zrušit.) 🙂

Jaký problém se svým psem řešíte vy?

Věděli jste, že Online psí škola nabízí i individuální poradenství? Trenérka, kterou si vyberete, se bude věnovat celou dobu jen a pouze vám. 🤩 V 30minutách dost možná vyřešíte problém, který vás trápí roky!

Moc nás těší, že náš kurz Online psí škola je nejprodávanější kurz na pozitivní výcvik psa v ČR a na Slovensku.

Vážíme si každého majitele pejska, který chce svého psa vychovat s láskou a porozuměním. A tak vám skrze tuto Online psí školu dáváme návod, jak to jednoduše zvládnete i vy z domova! :)

Komentáře