fbpx

Socializace – základ úspěchu!

Spousta problémů týkající se výchovy psa má původ právě ve špatné socializaci psa. Týká se to i vás? Jak to napravit?

To, co dáte do vínku vašemu štěňátku v době růstu a vývoje, o to méně budete mít práce se psem v dospělosti.

Co je to socializace?

  • Jako socializaci označujeme proces, kdy si štěně osvojuje a rozvíjí základní dovednosti a učí se různého typu chování, v závislosti na zkušenostech a situacích, s kterými se setká během socializačního období. To probíhá velmi intenzivně do 15. týdne života štěněte, výrazně také do cca 1 roku života. Učit psa novému chování a ukazovat mu nové situace ale samozřejmě můžeme celý jeho život :-).

Období vtiskávání 

Do 7. týdne věku štěněte probíhá fáze, kterou nazýváme obdobím vtiskávání. Velmi zjednodušeně to znamená, že štěně získává první zkušenosti se svým okolí. Odehrává se ještě u matky – feny a je ohromně důležitá. Štěně zjišťuje, kdo je a kam patří, učí se základní principy komunikace ve smečce, zjišťuje, jak ovlivní svým chováním chování ostatních (když například kousne, nebo zavrčí na jiné štěně, fenu). 

Teď je řada na vás!

To nejdůležitější období probíhá většinou již u nového majitele. V ideálním případě má pouze pár týdnů na to, aby štěně správně socializoval. Můžeme si to představit jako „vnímavé období“, kdy se každá zkušenost počítá a formuje z velké části budoucí pohled na svět našeho psa. Co to vlastně znamená „socializovat“ a jak na to?

Takže si kolem 8-10 týdne přivezete tu nádhernou kuličku domů a hurá na to. Zvykejte ho na jméno, hrajte si a budujte vztah. Co nejvíce doma provádějte manipulaci (hlazení, zvedání, sahání na packy, drápky, uši, oči, kartáčování…). Naučte ho na obojek a vodítko, čím dříve, tím lépe. Dále začněte navštěvovat rušné prostředí. Cestujte (auto, MHD, vlaky). Zajděte do obchodních center, na různé akce.

A hlavně nezapomínejte, že důležitá je veterina. Zde opravdu záleží na asociaci, která má vliv do budoucna. Takže jít pouze do čekárny, do ambulance, kde se seznámí s prostředím, pachem a samotným veterinářem. Bez toho, aby proběhlo vyšetření či jakákoliv manipulace při ošetření či vyšetření.

Choďte mezi pohodové psíky, různých ras, velikostí a věku. Vyvarujte se psům nekontaktním, kteří mají s komunikací druhých psů problém. Zde je třeba, aby nedošlo ke špatné zkušenosti, kterou si pak samotné štěně nese do budoucna. Ale je třeba prcka vystavit psům, kteří dobře komunikují – jsou dobře socializovaní a nejsou nijak agresivní. Jen díky tomu se štěně naučí správně komunikovat. Nejlepší jsou místa určená k hromadnému venčení (psí hřiště, socializační procházky, cvičáky – kurzy pro štěňata).

Kompletní návod pro správnou socializaci jsme po vás sepsaly a natočili do našeho kurzu Základní poslušnost>>

Agresivní pes?

Můj pes je agresivní na ostatní psy! Nebo si jich hodně všímá, štěká na ně, utíká za nimi… ?

Velmi častým problémem majitelů psů je údajná „agrese“ na cizí psy. Většinou se však jedná právě o problém způsobený špatnou či zanedbanou socializací. Samozřejmě neexistuje jeden konkrétní vzorec, který můžeme aplikovat na všechny psy. 

Pokud váš pejsek vyjíždí bezdůvodně na cizí psy, či na ně štěká, je velmi pravděpodobné, že je chyba právě v socializaci. Pravděpodobně neměl možnost v mládí poznat dostatečné množství psů a teď neví, jak s nimi komunikovat, neví, co mu říkají a jak se k nim chovat. A proto to řeší vystartováním, štěkáním, což může majitel pokládat za agresi. 

Jak socializovat staršího psa?

Ať se jedná o socializaci se psy nebo s jakoukoliv novou situací či prostředím, musíme myslet na to, že čím starší pejsek je, tím složitěji to půjde. Nic však není nemožné :-)! Takže návod na socializaci staršího pejska i štěňátka najdete v našem Kurzu Základní poslušnost>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře