Socializace je důležitou součástí vývoje každého štěněte. V tomto článku se proto zaměříme na to, jak a proč s ní začít a zajistit, že z vašeho štěněte vyroste šťastný a spokojený pes.
Štěně byste měli začít seznamovat s dalšími psy nejlépe ihned po jeho pořízení, z důvodu nedokončeného očkování buďte ale opatrní na cizí psy a upřednostňujte raději známé chlupáče, u kterých víte, že mají očkování v pořádku. Nic ale pejskovi nebrání objevovat okolní svět, mladší štěňata jsou hodně zvědavá a je dobré toho využít.
V případě adopce dospělého nebo staršího psa je určitě namístě socializaci neodkládat a postupně začít.
Základem je postupovat pomalu (ale pravidelně) a štěně do ničeho nenutit.
Nechte pejska postupovat vlastním tempem, nenuťte ho hned do kontaktu se skupinou psů, ale postupujte pomalu a nechte ho seznámit se až bude samo chtít. Ideální je do začátku zvolit jednoho konkrétního psa, kterého znáte. Budete vědět, jak se chová, jakou má povahu a že při setkání bude reagovat klidně.
První setkání provádějte na klidném místě, které dobře znáte. Situaci mějte pod kontrolou a vnímejte, jak se štěně chová. Buďte klidní a štěně nezapomínejte chválit.
Dopřejte štěněti možnost poznat různé zvuky, situace, prostředí. Navštěvujte parky, ulice, postupně můžete začít objevovat i rušnější místa nebo si zkusit sednout do kavárny.
Seznamujte štěně nejenom s jinými psy, ale i dalšími zvířaty a lidmi. Postupujte klidně, vnímejte situaci a psa nikdy do ničeho nenuťte.
Důležitou součástí je také trénink manipulace, a to i od cizích osob.
Štěně nezapomínejte chválit a odměňovat, podpoříte ho tím v jeho chování. Volte kvalitní pamlsky, které zvládne ukousnout.
Odměňujte pouze v moment, kdy štěně reagovalo přesně tak, jak jste od něj vyžadovali. Podpoříte ho tak ve snažení a budete ho motivovat k dalším posunům.
Hlavně u setkávání s jinými psy mějte situaci neustále pod dohledem. Vnímejte chování nejen vašeho štěněte, ale i dalších psů. Dohlížejte na průběh hraní a v případě, že se vám bude zdát, že už je hra moc divoká (ať už z jedné nebo druhé strany), tak neváhejte zasáhnout. Stejně tak hlídejte průběh při seznamování s novými psy.
Učte svého psa fungovat s ostatními psy, snažte se ho motivovat ke klidnému chování. Ideální jsou k tomu například společné procházky, které učí štěně správně chodit na vodítku a fungovat s ostatními psy. Štěňátko se taky pozorováním ostatních psů hodně naučí, může tak například okoukat různé povely a chování.
Nezapomínejte, že nucením štěněte do různých aktivit ho v socializaci nepodpoříte. Vnímejte, jak se štěně chová, nenuťte ho do seznamování za každou cenu a v případě potřeby můžete trénink i ukončit dřív.
Je lepší socializaci netlačit a spíše ji rozdělit na kratší úseky. Pozitivní zkušenost je totiž klíčová.
Po zážitku dopřejte štěněti dostatek času na kvalitní odpočinek. Bude tak zase připravené na učení se novým věcem a objevováním okolního světa.
Nezapomeňte, že každý pes je jedinečný. Volte proto individuální přístup a mějte své štěně „nakoukané“, abyste správně vnímali a četli jeho signály. Pokud chcete mít i vy doma vychovaného pejska, přidejte se k nám do kurzu Základní poslušnost, kde vás výchovou provedeme od A do Z a naučíme vás ty nejúčinnější metody pro výchovu. Výsledky uvidíte už po 1. tréninku!
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.