fbpx

Obskakování u psů a jak ho řešit

Obskakování u psů je záležitostí, se kterými se psí majitelé setkávají velmi často. A snad noční můrou každého páníčka je představa, že se pes začne takto předvádět v parku nebo před návštěvou. Proč ale psi obskakují věci? A jak se takového zlozvyku vůbec zbavit?

Proč psi obskakují?

V první řadě je důležité zmínit, že se jedná o velmi častý projev chování psů, který navíc ne vždy souvisí s pohlavními pudy. Pořád se ale jedná o projevování, které majitele často dostává do nepříjemných situací. Pes se nám svým chováním ale může snažit naznačit víc, než si myslíme.

A pozor, obskakování není záležitostí jen psích kluků!

Dominance, hraní

K obskakování může docházet při hře s dalšími psy. Jedná se o jeden ze způsobů hraní a není výjimkou, že se psi při aktivitě i střídají. Pokud jsou s takovým chováním v pořádku obě strany, a přitom nehrozí zabřeznutí, není moc důvod k obavám.

Možným důvodem, proč se pes snaží obskakovat jak svého pána a další členy domácnosti, tak i další psy, může být snaha o projevování dominance.

Stres, nadšení

V případě, že náš mazlíček projevuje zájem spíš o obskakování svého pelíšku, polštářů nebo hraček, může se jednat o formu projevu nadšení nebo „přestimulování“, kdy psi sami nad sebou a svým chováním trochu ztrácí kontrolu. Důvodem může být velká radost, například při hraní nebo oblíbené aktivitě. Podobnými projevy velkého nadšení a zápalu do hry jsou například rychlé přebíhání ze strany na stranu a zvukové projevy.

Důvodem vzniku takového zlozvyku může být ale i stres a frustrace. Pes se například může nudit a obskakování je následkem nedostatečné aktivity a stimulace během dne. Může se jednat i o projev úzkosti, například v kombinaci s dalšími příznaky, jako je hrabání, kňučení a ničení věcí. Pes se tak ze sebe napětí jakýmkoliv způsobem dostat ven.

Nemoc

V některých případech může být obskakování i příznakem onemocnění, například infekce močového ústrojí, alergie, u psích samců může být spojeno s problémy prostaty. Pozor tedy, pokud Váš pes začal projevovat takové chování z ničeho nic nebo mnohem častěji.

Zároveň je důležité zmínit, že takové projevy chování mohou doopravdy souviset i se pohlavními pudy Vašeho psa. Tato varianta je nejčastější u mladých a nekastrovaných jedinců.

Kdy už máme problém?

Potřeba Vašeho psa obskakovat vše, co potká, může být problém. Pro páníčka může být takový projev, například v přítomnosti návštěvy nebo při hraní s dalšími psy, trapným momentem. Důvodů, proč takové chování u psa řešit, je ale mnohem více.

Například při setkávání a hraní s jinými psy. Ti mohou takové chování projevovat navzájem jako normální součást hry. Může se ale stát, že Váš mazlíček začne obskakovat jiného jedince, kterému takové chování nebude příjemné. A problém je na světe.

Další možný problém představuje zranění psa, které si při obskakování může přivodit.

Jak odnaučit psa obskakovat?

Proces odnaučení je nejlepší zachytit v raném stádiu. Zjistěte a vnímejte svého psa a co se Vám snaží naznačit.

V případě, že pes projevuje nějaké další známky diskomfortu, například se hodně olizuje, okusuje, škrábe, může být obskakování příznakem nějakého zdravotního problému. V takovém případě je nejlepším řešením kontrola u veterináře.

Ujistěte se, že Váš mazlíček trénuje nejen tělo, ale i mysl. Pes může být vystresovaný, frustrovaný, ale i hodně nadšený. Zjistěte, co u Vašeho mazlíčka takové chování spouští a ujistěte se, že na konci dne máte vyběhaného, unaveného a spokojeného psa.

U obskakování je také důležité trénování jeho odnaučení. Zkuste proto psa místo obskakování pozitivně motivovat k nějaké jiné aktivitě nebo cviku. U zkušenějších psů můžete zkusit přesměrování jejich pozornosti a provedení nějakého už nacvičeného povelu. Psa můžete například vyzvat, aby si sednul, lehnul, udělal otočku, prostě odveďte jejich pozornost a nabídněte jiný zdroj zabavení.

Poslední možností minimalizace takového chování může být kastrace, která ale nemusí vždy fungovat. Nikdo Vám totiž nezaručí, že kastrovaný pes se takového zlozvyku zbaví. Důležité je proto najít příčinu a se psem na odnaučení zlozvyku pracovat.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře