fbpx

Péče o psa po celkové anestezii

V dnešním článku bych se ráda zaměřila na téma péče o psa po celkové anestezii. Článek neslouží jako jednotný návod, ale spíš jako průvodce a pomocník všem páníčkům, kteří se například na první celkovou anestezii s pejskem teprve připravují a neví, co čekat. Jdeme na to!

Co vždy platí 

  • Vždycky se řiďte pokyny a instrukcemi od svého ošetřujícího veterináře, který zná zdravotní stav vašeho psa.
  • Pokud nevíte a váháte, zavolejte a zeptejte se svého veterináře. Nezapomeňte, že žádná otázka není hloupá a veterináři jsou zvyklí takové dotazy řešit. Je vždycky lepší být připravený a vědět, co dělat, než nechat situaci zajít zbytečně daleko.
  • Stejně jako lidé je i každý pes individuální a každý pes může reagovat trochu jinak.

Je anestezie nebezpečná?

            Ne, anestezie není nebezpečná. Veterinář se k celkové anestezii uchyluje pouze v případech, kdy je to doopravdy nutné, a během celé operace je zvíře monitorováno a kontrolováno proškoleným personálem. Zvíře navíc před anestezií podstupuje celou řadu vyšetření, která zaručují veterináři, že anestezie nepředstavuje pro organismus příliš velkou zátěž. Obava celkové anestezie se může objevovat u nemocných a starých psů, u kterých může představovat riziko. Spíše než věk ale bude veterináře zajímat samotný zdravotní stav daného zvířete. 

Péče po celkové anestezii 

1) Příchod domů 

            Po příchodu z veteriny nechte psa odpočívat v klidné teplé místnosti (15-25⁰C) bez průvanu. Ideálně se snažte držet teplotu stálou v průběhu dne, zabráníte tím podchlazení nebo naopak přehřátí zvířete. Nenechávejte psa na přímém slunci.

            Z blízkosti psa odstraňte předměty, o které by se mohlo zranit (po narkóze se zvíře může chovat zmateně a může se začít motat po místnosti). Nechte zvířeti prostor a klid, nepouštějte k němu malé děti ani další zvířata. 

            Zvíře venčete pouze na vodítku a procházky zkraťte na minimum. Zamezte skákání (na gauč, do auta, do/z postele, …), zvíře ideálně nepouštějte ani na schody. Ránu nenamáčejte ani jinak nenamáhejte. O dalším plánu, včetně péče o ránu, se vždy raďte s veterinářem.

2) Krmení a pitný režim

            V prvních 24 hodinách volte opatrný režim a zvířeti nedovolte velký příjem vody a potravy najednou, mohlo by dojít ke zvracení. Zezačátku mohou zvířata zvracet nebo trpět nechutenstvím, nejpozději do dvou dnů by se situace měla srovnat. O stavu vašeho zvířete se ale poraďte se svým veterinářem. 

            Vodu podávejte vlažnou a  v menším množství nejdříve po 4 hodinách. První potravu můžeme psovi podávat 8-10 hodin po zákroku, a to v případě, že zvíře nezvrací a plně reaguje. Doporučuje se podávat psovi lehce stravitelnou dietu, kterou seženete ve veterinární ordinaci. Potravu rozdělte do několika menších dávek (přibližně kolem 1/3 obvyklé porce) a psovi je podávejte s časovým odstupem. Na normální krmný režim se doporučuje najet nejdříve po 24 hodinách od operace. 

            Pitný režim i podávání krmiva se může doporučením lišit podle prodělaného zákroku a je nutné řídit se veterinárními pokyny!

3) Kašel 

            První dny můžete u zvířete pozorovat menší kašel, který vznikl podrážděním dýchacích cest při operaci. Pokud se vám ale nebude kašel mazlíčka líbit, nebojte se s dotazem obrátit na veterináře. 

4) Kontrolujte ránu

            Několikrát denně kontrolujte stav rány. Pokud je rána oteklá, hodně zarudlá, něco z ní vytéká nebo došlo k uvolnění stehů, okamžitě kontaktujte veterináře a domluvte se na dalším postupu. 

            Nedovolte zvíře si ránu lízat nebo škrábat, hrozí riziko infekce. Před lízáním a vykusováním stehů ochrání nejlépe ochranný límec, který by měl přesahovat čenich. To zajistí, že se pes k ráně nedostane. Další možností jsou oblečky nebo náhubek. Límec ani jiné pomůcky nesundávejte pokud je pes bez dozoru (například během noci).

            V případě, že jste dostali léky, dodržujte doporučené dávkování a do medikace nijak nezasahujte. Ulevit od bolesti můžete psovi také přiložením chladivého obkladu.  

Kdy se obrátit na veterináře?

  • Pokud si nejste jistí aktuálním zdravotním stavem zvířete
  • Rána je oteklá, rudá, mokvá nebo z ní cokoliv vytéká
  • Pes opakovaně zvrací
  • Pes je apatický, i na několikátý pokus nemá chuť k jídlu 
  • Zvýšená bolestivost, pes není ve své kůži 
  • Bílé sliznice, po zmáčknutí prstem se růžová sliznice nebarví zpět

Závěrem

            Nezapomeňte, že stejně jako lidé snáší i každý pes celkovou anestezii jinak. Zvíře kontrolujte a první dny nenechávejte bez dozoru, a to nejlépe ani v noci, nejhorší bývá prvních 48 hodin. Pokud se vám bude zdát, že s vaším mazlíčkem není něco v pořádku, nebo máte jakékoliv nejasnosti, neváhejte kontaktovat svého veterináře. Zvíře nenamáhejte a dopřejte mu klid a prostor na zotavení. 

Tagy:
Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře