fbpx

4 věci, které bychom měli trénovat se svým psem

1) Chůze na vodítku 

Správný výcvik chůze na vodítku nám ušetří spoustu starostí. Pes, který na vodítku netáhne, je také více v bezpečí. Je totiž menší riziko, že vodítko vytrhne a uteče. I u vycvičených psů ale musíme hlídat, aby se nám pes například při leknutí nevytrhnul. 

Správně vycvičený pes je také na vodítku snadněji ovladatelný a můžeme ho kontrolovat například při setkání s ostatními lidmi nebo zvířaty. 

Procházka se psem nemusí být vždy jen přetahovaná. Venčení na prověšeném vodítku je totiž příjemnější nejenom pro vás, ale i vašeho psího parťáka.

2) Základní povely

Každý pejsek by měl ovládat základní povely. Správným výcvikem se vyhnete potencionálně nebezpečným situacím, kdy riskujete, že by se vašemu mazlíčkovi mohlo něco stát. Základní povely nám totiž umožnují rychle reagovat na různé situace. To je obzvlášť důležité na veřejných místech, kde je důležitá bezpečnost nejen nás a našeho psa, ale i ostatních lidí a zvířat.

A jaké jsou základní povely, které by měl pejsek ovládat? Jedná se hlavně o povely ke mně, zůstaň, nesmíš/fuj a sedni, případně lehni a místo. 

3) Veterinární ošetření 

Pro většinu domácích mazlíčků je návštěva veterináře stresující záležitostí. Existuje ale způsob, jak jim od přebytečného stresu pomoci, a to je preventivní trénink.

Pokud je to možné, začněte postupnými krátkými vycházkami kolem veterinární ordinace. Po pár pokusech se můžete vydat se psem do čekárny, aby si pes měl možnost čekárnu očmuchat a prozkoumat. Někteří veterináři mají v čekárně váhu, můžete se zeptat personálu a pejska učit na váhu stoupat. Při příští návštěvě se vám bude nově naučený povel hodit.

Návštěvy u veterináře můžete například spojit i s nákupem granulí nebo pamlsků, které velká část veterinárních ordinací nabízí. 

V průběhu tréninku nezapomínejte psa pozitivně motivovat slovyodměnami. Pro chlupáče tak bude jeho příští návštěva veterináře mnohem menším strašákem

4) Pravidelná péče

Pravidelná péčesrst, zuby a drápky nemusí být vždy boj. Pomalým nácvikem a odměňováním se ze starosti může stát oblíbená společná aktivita. Nechte psa, aby si vše prozkoumal a očichal. Postupujte pomalu a psa postupně učte nejdříve pozici, ve které bude a která bude pohodlná nejen jemu, ale i vám. Postupujte klidně, krůček po krůčku. Dávejte také pravidelné přestávky a obrňte se trpělivostí. 

Nejlepší je navykat psa na manipulaci postupně a od štěněte, učit ale můžete i pejsky dospělé a starší. 

Trénink psa je nejen o poslušnosti, ale také o budování důvěryvztahu mezi vámi a vaším mazlíčkem. Pravidelné tréninky budou rozvíjet nejen schopnosti vašeho psa, ale pomohou mu zůstat fit a zaměstnat nejen jeho tělo, ale i mysl. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře