fbpx

9 nej plemen pro alergiky

Projevy alergie a co je způsobuje

 • Nejčastějšími projevy jsou kýchání a slzení očí. Člověku se v jedné místnosti se zvířetem může i hůř dýchat, někdy jsou popisovány i případy ekzémů a astmatu. K reakci může docházet i v místnosti, kde se zvíře vyskytovalo, nebo kde má pelíšek. Problém může být i v autě, ve kterém jsme předtím chlupáče přepravovali.
 • Spouštěčem reakce jsou určité druhy bílkovin, které se u psů a koček vyskytují primárně ve slinách, potu, moči a šupinkách kůže. Spouštěčem mohou být také roztoči ve zvířecí srsti. Někteří lidé, kteří jsou silní alergici, mohou mít problémy například i s pylem, který s sebou pejsek nebo kočička domů donesou.
 • Díky takovému množství možných alergenů se není čemu divit, že se s alergiemi na psy a kočky setkávám tak často. Nabízí to pro Vás ale také určité řešení a rozluštění celé situace.

Chtěl bych si pořídit psa, je to možné?

 • Spouštěčem alergické reakce může být jeden nebo více z výše zmíněných důvodů. Proto doporučuji obrátit se na alergologa a podstoupit vyšetření, které Vám odhalí, na co vlastně alergičtí jste. Alergolog Vám pomůže s dalšími kroky a možnostmi řešení situace. Pokud budete mít reakce například na sliny nebo moč zvířete, bude pro Vás lepší porozhlédnout se po jiném domácím mazlíčkovi. V případě, že máte reakci na něco z kožíšku zvířete, existuje pro Vás snadné řešení, a tím je výběr hypoalergenního pejska.
 • Hypoalergenní plemena ale nemusí vyhovovat lidem se silnými alergiemi, ale spíše lidem, kteří v přítomnosti zvířete trpí na slzení očí a rýmu, tedy těm, kteří nemají tak silnou reakci. Zvířata, která jsou vhodná pro alergiky, totiž stále produkuji alergeny, jen v menším množství.
 • V případě silných alergických reakcí se spíše porozhlédněte po jiném domácím mazlíčkovi. Ušetříte tím spoustu trápení nejen sobě, ale i zvířeti, kterému byste z důvodu alergie museli hledat nový domov.

Plemena vhodná pro alergiky

Malá plemena

 • Jorkširský teriér: Jeden ze známějších zástupců. Jorkšíři jsou velmi inteligentní, hraví, společenští, vycházejí dobře s jinými zvířaty, jsou ideální do bytů, vydovádí se ale i na zahradách. Výhodou je jejich malá velikost, která z něj dělá ideálního společníka na cesty, který si s Vámi užije výlety i víkendové odpočívání. Srst je nenáročná, důležité je pravidelné česání a zastřihování, pozor na slepování srsti u tlamičky a očí.
 • Bišonek: Plemeno, které je o trochu větší než Jorkšír. Ideální je do bytu i domu. Vyžaduje víc pohybu a aktivit na zabavení, ideální pro rodiny s dětmi. Pejsci jsou typičtí svojí inteligencí a nadšením pro veškeré aktivity, jsou tiší, společenští a velmi přátelští, navíc vychází skvěle s jinými zvířaty. Péče o srst je náročnější a vyžaduje pravidelné česání a údržbu, se kterou je potřeba při pořizování počítat. Nesnáší dobře samotu, při dlouhodobém odloučení trpí a mohou ničit věci. Ideální pro páníčky, kteří na ně budou mít hodně času.
 • Havanský psík: Plemeno, které je chováním hodně podobné Bišonkům. Typické je pro něj hravá a nekonfliktní povaha, psi jsou velmi inteligentní a přátelští jak k dalším zvířatům, tak dětem. Jako spousta dalších plemen zvládá hůř samotu, není vhodný pro chovatele, kteří jsou dlouho a často mimo domov. Nejsou vhodní pro pobyt na zahradě, jsou hlasitější, a jejich srst vyžaduje více péče a hodně pravidelného kartáčování.
 • Shih-Tzu: Stejně jako ostatní výše zmínění je i Shih-Tzu ideální společník do bytu a domu. Je velmi přátelský, nekonfliktní, není náročný na pohyb a hodí se k rodině s dětmi i dalšími mazlíčky. Mínus představuje větší péče o srst, pro plemeno je navíc typický krátký čumák, který v letních horkách přispívá k rychlému přehřátí zvířete. Nesnáší dobře samotu a bývají popisovaní jako trochu tvrdohlaví.

Střední a velká plemena

 • Basenji: Původně lovecké plemeno, které je velmi přátelské, energetické, ale i tvrdohlavé a ostražité. Má silný lovecký pud, často chytá stopy, hledá kořist, není tedy moc vhodný do domácností s malou zvěří, na kterou není od mala zvyklý. Není vhodný k rodinám s dětmi, protože si vybere vždy jednoho páníčka, na kterého se upíná. Potřebuje také hodně pohybu, ale i mentálních cvičení. Při nudě totiž může ničit věci a rozžvýká, co najde. Hůř snáší chlad, dobře si poradí s vyššími teplotami, není vhodný pro celoroční chov venku.

Typický je svým „kočičím chováním“, které se projevuje jeho láskou k lezení na vyvýšená místa a pozorování okolí. Basenji nemají rádi vodu a budou odmítat chodit na procházky v dešti. Dále se kočkám podobají v jejich neustálé péči o srst, kterou si sami upravují a olizují. Vyžadují minimální péči o srst. Toto plemeno neumí štěkat, ale vydává spíše vrčivé zvuky, které můžou neznalce vyděsit. U plemene Basenji je toto ale přirozený projev.

 • Pudl: Velmi oblíbené plemeno, které je známé svou vysokou inteligencí. Mezinárodní kynologická federace uznává hned 3 velikosti pudlů, které rozdělují podle velikostí na trpasličí, střední a velké. I díky tomu se pudlové těší velké oblibě mezi chovateli. Není se ale čemu divit. Pudl je chytré, přátelské, učenlivé a elegantní plemeno, které je vhodné k dětem i zvířatům. Díky své přizpůsobivosti je ideální do bytu i domu.

Potřebuje hodně zaměstnávat mysl, jsou skvělými parťáky na psí sporty. Srst je nutné pravidelně česat a zastřihovat, jinak se ale jedná o plemeno nenáročné na údržbu, které se hodí i pro chovatele začátečníka.

 • Knírač: Stejně jako u pudlů se i knírač dělí na tři podkategorie podle velikostí. Všechny ale mají něco společného. Jedná se o plemeno inteligentní, učenlivé, a perfektní k dětem. Je ideální do bytu i pro celoroční pobyt venku, lépe mu je ale blízko milované rodiny, jako každý pes totiž špatně snáší samotu a odloučení od smečky. Může lovit menší zvířata, jako jsou myši a potkani, ale i morčata nebo křečky. Se zvířaty jinak vychází dobře a není konfliktní plemeno, může být ale trochu tvrdohlavý a rád zkouší, co si může na páníčka dovolit.

Potřebuje ale zaměstnat jak tělo, tak mysl. Proto je ideální na aktivity typu agility, uvítá i dlouhé procházky a výlety do přírody. Srst je nenáročná na údržbu, kromě pravidelného česání a zastřihování je potřeba čistit dlouhý vous u tlamičky.

U nás na eshopu pro Vás máme unikátní přírodní směs cenných složek jako jsou byliny, semena, kůra, kořeny a biotin –> NATURBALANCE, která pomáhá při svědění, matné srsti, bolavých končetinách, alergiích a vypadávající srsti. 

https://eshop.onlinepsiskola.cz/naturalbalance-375g/
 • Komondor: Plemeno, které vyniká svým unikátním zjevem. Jedná se o sebevědomé a trochu tvrdohlavé plemeno, které potřebuje zkušenějšího majitele. Komondor je oddaný své rodině, kterou neustále hlídá. Hodí se i jako hlídač na statky a zahrady. Je potřeba, aby byl odmala navyklý na kontakt s lidmi i dalšími zvířaty, která snáší, ale musí být nad dalšími psy dominantní. Je ideální jako jediný pes k rodině, která pro něj bude mít dost času a prostoru. Komondrovi je lépe na venkově než ve velkém městě, kde nemá dostatek prostoru a aktivit.

Srst vyžaduje minimální péči. Jednotlivé dredy se od sebe musí odmotávat a čistit od zamotaných nečistot, aby nedocházelo k jejich zamotávání. Chlupy samotné nevypadávají, odpadnout ale může rovnou celý dred. Je to velmi odolné a vyrovnané plemeno, které bude vynikajícím hlídačem.

 • Čínský chocholatý pes: Hravý, veselý, nekonfliktní pes, velmi dobře vychází s dalšími zvířaty, bude ideálním parťákem ke starším dětem. K cizím lidem je nedůvěřivý, nikdy není agresivní. Pes potřebuje, jako všechna plemena, citlivý, opatrný a láskyplný přístup. Má rád dlouhé procházky, ideální je do bytů a domů, pes není stavěný na celoroční pobyt na zahradě. Plemeno je velmi náročné na péči o srst a pokožku. Před pořízením se tedy ujistěte, že víte, jak o psa pečovat.

Nejlepším řešením je najít zkušenější chovatele nebo chovnou stanici, a zeptat se na detaily rovnou tam. Perfektní je spojit to s návštěvou a s pejskem a kočičkou se setkat a pomazlit, abyste viděli, jak budete reagovat. Víte o někom v okolí, kdo má plemeno, po kterém toužíte? Skvělé, zeptejte se jich, jestli si jejich mazlíčka můžete pohladit a s plemenem se seznámit víc.

Jak pečovat o domácnost a zda-li si můžete adoptovat pejska z útulku, i když máte alergii najdete v celém článku u nás v klubu.

Geniální triky, kterými oslníte: V kurzu Psí triky s Veronikou se jich naučíte hned 15 😍

Chcete, aby váš pes uměl nejrůznější otočky, skákat do náruče, couvat, obíhat vás a další super triky? Přihlaste se do online kurzu Psí triky s Veronikou. Ačkoliv vám cviky mohou na první pohled připadat složité, věřte, že s malou pomocí je dokáže svého psa naučit každý. Jak na to, vám ukáže jedna z nejlepších psích trenérek v ČR. ❤️ 

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře