fbpx

Pes Vás venku ignoruje?

Jak docílit toho, aby Vás pes poslechl vždy a všude? A přiběhl na první zavolání?

Venku je spousta rušivých vlivů, takže je naprosto přirozené, že pozornost psa je roztěkaná a vy už nejste na prvním místě.

Často nejste ani na druhém a třetím, zkrátka „bedna vítězů“ vám venku mizí před očima. Čím je pejsek mladší, tím je to pro vás těžší. Zaujmout ho a přesvědčit ho o tom, že vy jste pro něj tou prioritou! Není to lehké, ale s námi to zvládnete. 🙂

Není to o žádném nucení, držení psa na vodítku u nohy, a už vůbec né o trestání psa, když za vámi nepřijde na zavolání. Je to úplně o něčem jiném. Ten pejsek chce prozkoumávat vše, co nezná, chce si běhat, jak se mu zlíbí, chce blbnout…

Myslíte si, že když ho budete škrtit na krátkém vodítku, že bude spokojený a že vás bude mít rád? Ne ne, tohle rozhodně není ta správná cesta. Ale jaká tedy je ta správná? Už si s ním nevíte rady? Pak čtěte dál.

TIP: Zamyslete se nad tím, jak voláte na psa, když po něm chcete, aby přišel? Ke mně? K noze? Pocem? Jeho jméno? Povel pro okamžité přivolání by mělo být jasné a důrazné slovo nebo slovní spojení, které pes vždy bez problémů rozezná, a které znamená jedinou věc: všeho nech a pojď ihned za mnou.

Pravidla pro přivolání

  • Pokud už váš pes má zkušenosti s klasickým „ke mně“ a na přivolání dvakrát moc nechodí, a neznamená-li pro něj povel pro přivolání výše zmíněný význam, bude lepší, když začnete přivolání trénovat pod úplně novým slovním povelem
  • Nevolejte na psa v případě, že následuje něco nepříjemného 
  • Vždy mějte připravenou super odměnu
  • Pokud chcete, aby pes uměl přivolání v neobvyklém prostředí (psí park a podobně), je potřeba ho přivolání v takovém prostředí i učit 
  • Nebuďte nudní – obměňujte styl odměn
  • NETRESTEJTE! Nikdy a za nic. Pes na svět přišel jako úplně čistá duše. Neznal vůbec nic a vše, co umí (a nebo neumí) jste jej naučili VY. Pokud tedy dělá něco špatně a nebo to nedělá vůbec, není to jeho vina

ŠTĚNĚ

(cca 2-6 měsíců)

Když se rozhodnete ho pustit „na volno“ a ono nepřijde na 1. zavolání, myslíte si, že je to jeho chyba? Ve finále by se to tak dalo brát, ale za to, že nepřišlo, bohužel můžete vy.

Jak je to možné?

Štěně musíte zaujmout. Musíte ho naučit, že když za vámi přijde, bude pochváleno, odměněno (tím co miluje), bude pro vás středem pozornosti, budete si ho všímat a hrát si s ním (pak mu můžete dát zase volno). Když bude tohle vědět, nebude mít důvod za vámi nepřijít.

Pokud máte doma malé štěňátko a ještě nemáte náš online kurz Základní poslušnost, určitě se na něj mrkněte, je tam i obsáhlá lekce o přivolání. Jestli ho opravdu nepotřebujete a zvládnete všechno bez něj, pak vám gratulujeme, už jste zkušený chovatel pejsků. 🙂

Pes v PUBERTĚ

(cca 6-18 měsíců)

Pak máme psy v pubertě.. To je trochu komplikace, protože i přesto, že ví, že budou odměněni, pochváleni, atd. tak nepřijdou. Často dělají „hluchého psa“, to jim ale nesmí procházet, protože kdybychom jim to tolerovali, zvyknou si na to, že nemusí poslouchat a „puberta“ bude trvat do konce jejich života.

Je potřeba jim dát najevo, že takhle ne. Ale JAK? Bohužel na to neexistuje rada v jedné větě, kterou bych vám tu sem mohla teď napsat a bylo by to vyřešené. Ale naštěstí díky intenzivní 4 týdenní Přivolávačské výzvě se nám podaří tohle období překonat a zase připomenout pejskovi, že my jsme ta priorita, nejzábavnější věc na celé procházce a měl by si nás sám hlídat. 🙂

DOSPĚLÝ pes

(18 a více měsíců)

Pokud už je pes dospělý a venku vás neposlouchá, pravděpodobně došlo k tomu, co jsem popisovala u psa v pubertě. 

Pak je potřeba začít s přivoláním od začátku a nastavit od začátku správné a fungující postupy, hry a pravidla. Při správném tréninkovém postupu to nemusí být otázka několika měsíců. V naší přivolávačské výzvě to pojmeme hravě a intenzivně a sami uvidíte, že pejsek už po několika dnech o vás bude venku jevit zájem a co teprve po úspěšném absolvování celé 4 týdenní výzvy. 🙂

Zbývá už jen několik míst, protože počet míst je omezený na 50 účastníků, abychom se vám mohli plně věnovat v uzavřené fb skupině pouze pro členy výzvy. 🙂 Pokud vás to zajímá a chcete konečně mít spolehlivé přivolání, můžete se přihlásit za akční cenu zde>>

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře