fbpx

4 tipy, jak předejít obezitě psa, než bude pozdě

Věděli jste, že podle posledních studií trpí obezitou přes 59 % chovaných psů? A že se jejich průměrná délka dožití snižuje o přibližně 2 a půl roku? Tyto děsivé statistiky, spolu s přehledy o správné výživě a ideální hmotnosti, si v čekárně veterinární ordinace přečetl asi každý pejskař. Jak se psí obezitou bojovat jednoduše a účinně? Poradíme Vám hned 4 tipy.

Minimalizujte možná rizika 

Bez objevení příčiny nikdy neuspějete. Zamyslete se proto, co by za nárůstem hmotnosti (reálně i teoreticky) mohlo být. Měli jste málo časudlouhé procházky jste nahradili kolečkem okolo parku? Pro psa se jedná o významnou redukci jeho aktivity, tím pádem i množství vydané energie. Stejně tomu je při společném sportování nebo výletech přes léto, kdy se s nástupem podzimudeštivého počasí frekvence sportování snižuje

Dalším významným přispěvatelem ke vzniku nadváhyobezity u domácích mazlíčků bývá kastrace. Tu je důležité zohlednitdenním příjmu krmiva u psů i fen. Možností může být snížení množství do té doby používaného krmiva o přibližně 10-15 %, výměna krmiva za variantu pro kastrovaná zvířata, nebo v omezení dalšího příjmu energie (pamlsky) a přidání fyzické aktivity. 

Ptejte se svého veterináře 

Navážeme na předchozí téma změny stravovacích návyků. Nejlepším a zároveň nejjednodušším řešením je odborná veterinární pomoc, kde se navrhne individuální řešení pro vašeho psa. Nezapomínejte, že manipulace s příjmem krmivazměnami hmotnosti musí být postupná a opatrná

Dalším faktorem růstu váhy mohou být i různá onemocnění. Poraďte se proto se svým veterinářem, abyste možné potíže začali řešit co nejdřív. 

Zeptejte se na ideální hmotnost Vašeho mazlíčka! Průměrná hmotnost plemene nemusí nutně odpovídat vašemu psovi, k tomu je důležité zohlednit další faktory a rozdíl každého půlkila může být hlavně u menšíchstředních plemen velmi znát. Ne každý páníček má navíc „v oku“ optimální kondici a výživný stav svého mazlíčka. 

Neodhadujte množství

Ani pamlsků, ani granulí, ani ničeho jiného. Možná si myslíte, že máte množství granulí v oku a každou dávku Vám stačí odhadnout. Měření množství ve stylu hrst, půl odměrky nebo cca třetina misky často zkresluje a dané množství krmiva tak neodpovídá správné denní dávce!

Pro představu u menších plemen, kde je doporučená denní dávka při nižší aktivitě 60 g, je rozdíl 6 g, které okem asi nikdo neodhadne, už 10 % navíc k doporučené denní dávce! K tomu ještě připočítejte různé pamlsky a konzervy a není se čemu divit, že pejskova váha jde nahoru.

Orientační tabulky na obalech granulí jsou doopravdy orientační. Proto je nutné doporučené množství překontrolovat při změnách krmiva, které se v dávce bude pravděpodobně lišit. 

Nezapomínejte, že odměrka nových granulí není stejná jako odměrka granulí starých, které se mohou lišit tvarem, velikostí a tím pádem i množstvímdané odměrce

Správnépřesné dávkování krmiva slouží jako prevence vzniku nadváhy i jako součást snižování hmotnosti

Omezte (nekvalitní) pamlsky

Pamlsky jsou pro naše chlupáče nejen zdrojem radosti, ale i velkého množství energie. Zacházejte s nimi proto opatrně a pejskovi je dávejte doopravdy za odměnu, jejich množství přizpůsobujte aktuální fyzické aktivitě. 

Nezapomínejte, že je mezi pamlsky velký výživový rozdíl. Podávání hodně tučných pamlsků (nejčastěji vepřové uši nebo ušní výkroje) proto snižte na minimum a nahraďte je kvalitnímiplnohodnotnými variantami v optimálním množství

Při výběru zdravýchchutných pamlsků se můžete poradit se svým veterinářem, inspiraci na ty nejlepší psí odměny najdete i v široké nabídce na našem e-shopu

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře