fbpx

Nejčastější mýty mezi chovateli psů

Dnešní článek bude o nejčastěji kolujících mýtech mezi psími chovateli. Ti totiž často z dobré vůle šíří rady a triky, které objevili například na internetových fórech nebo diskusích. Možná Vám některé z nich budou povědomé i od Vašich babiček nebo rodičů.

Tyto rady ale mohou přinést mnohem více škody než užitku. Majitelé zvířat se snaží poskytovat tu nejlepší možnou péči, je proto důležité uvést na pravou míru, co je pouze ve společnosti podporovaný mýtus, a co naopak zkušenostmi podložený pomocník do zvířecích domácností. V následujících řádcích se budu snažit soustředit na ty nejčastější, se kterými se asi setkal každý psí nadšenec.

„Na léto musím psa ostříhat, uleví se mu“

Začínám možná s tím úplně nejrozšířenějším. S touto myšlenkou se ale setkávám velice často i u lidí bez psů. Mám fenku křížence, která vzhledem připomíná kombinaci MalamutaHuskyho. Je velmi chlupatá a během horkých letních dní dostávám na procházkách venku nejen zhrozené pohledy, ale taky pěkné přednášky o tom, že pejska zanedbávám a jaké horko mu musí být.

Psí srst funguje jako tepelný izolant a napomáhá k ochraně kůže před sluncem. Pes si díky kožichu udržuje stálou tělesnou teplotu a i takový malamut zvládá teploty do 35 stupňů bez větších obtíží. Psovi ale podstatně více ublížíme právě odstraněním jeho chlupaté vrstvy.

Pejskovi v tomto případě můžete nejvíce ulehčit vybráním terénu ve stínu a nevenčením v nejteplejších hodinách. V létě se vyhýbáme rozpáleným cestám a chodníkům, teplotu chodníku nepodceňujeme. Hlavně u psů v bytech nebo domech bez přístupu na zahradu je důležité tlapky chránit. Na toto téma se soustředíme v dalším bodě.

Spousta pejsků ocení chladnější sprchu nebo možnost vykoupání. U sprchy ovšem pozor, není ideální hned po procházce vytvořit takový teplotní šok. Postačí jen mírně vlažnější voda, kterou na psa začneme aplikovat od končetin a postupně půjdeme výš po těle. Doporučuji investici do speciálních chladících deček, které jsem objevila nedávno.

„Psí boty jsou pouze výmysl obchodníků, pes je nepotřebuje“

Ano i ne. Je zde důležité vyzdvihnout klady i zápory obou stran. V naší domácnosti psí boty nepoužíváme, a rovnou odpovím, že naše fenka boty nepotřebuje. Sice bydlíme ve velkém městě, máme ale štěstí, že chodníky v zimě nejsou řešeny solí. V létě opět praktikujeme pravidlo, že venčíme dlouhou procházkou ráno a večer a přes den chodíme ven jen na chvíli a vybíráme cestu ve stínu a co největším chladu.

Psí boty bychom měli používat pouze v případě, že zvířeti hrozí poškození tlapek, nejčastěji právě rozžhaveným chodníkem nebo chemickým posypem. Obutí tedy zvířatům slouží k ulehčení v této modernizované době.

Setkala jsem se s chovateli, kteří používali zvířecí obuv například při každé procházce nebo v dešti kvůli znečištění pacek a možnému zašpinění bytu. Zde zastávám názor, že boty máme používat pouze v okrajových a opodstatněných případech, psí packy na něco takového nejsou dělané. K používání bot jako módního doplňku na psech se vyjadřovat snad ani nemusím.

„O zuby nemusíme pečovat“

Velký mýtus, který může mít rozsáhlé následky. Nejčastějším argumentem je, že dříve se přece taky psům zuby nečistili a jedná se tedy pouze o novodobý výmysl a rozmazlování.

Zde je důležité uvědomit si, jak moc se život psů změnil. Nejen, že průměrná délka dožití byla podstatně kratší, pes navíc lovil sám a zuby si u kořisti často obrušoval a čistil.

Aktuální doba a způsob krmení nemusí mít už takový účinek a je dobré zuby minimálně pravidelně kontrolovat. Ideální je poskytovat psovi potravu, kterou musí značně kousat, aby si tím zuby obrušoval a zároveň tím zamezil tvorbě zubního kamene.

  • Od věci není pořídit i kvalitní dentální pamlsky, které mohou pomoc při čištění.
  • Ideální by bylo párkrát týdně psovi vyčistit zuby kartáčkem nebo speciální násadkou na prst.

Podrobněji jsme péči o zuby, uši, oči a drápky rozepsali v našem klubu Pejskařů srdcem, přidat do klubu se můžete tady>>

„Fena musí mít kvůli zdraví minimálně jednou štěňata“

Velká lež. Březost je naopak vždy velkou zátěží pro organismus a při nedostatečné péči, společně s nekvalitním krmivem může naopak gravidita fence ublížit.

Argumentem k tomuto tvrzení bývá snížení rizika zánětu dělohy a nádorů mléčné žlázy. Nic takového neplatí.

  • Jediným průkazným snížením výskytu rakoviny dělohy nebo zánětu mléčné žlázy je kastrace zvířete. U nekastrovaných fen je šance zánětu dělohy obrovská a v případě propuknutí může trvat, než si toho majitel všimne. Při plném propuknutí nastává hra s časem a je nutné okamžitě vyhledat veterináře.

Pokud tedy nemáte v plánu využívat fenu pro chovné účely, je kastrace ideálním řešením a zároveň i prevencí dalších zdravotních komplikací. Navíc Vám nebude hrozit nečekaný vrh, se kterými se u nekastrovaných fen setkávám velice často.

A jaké další nejčastnější mýty panují mezi chovateli psů? Co dalšího by jste měli vědět a co v daných situacích dělat, najdete v celém článku v našem klubu Pejskařů srdcem. Pokud nejste členem klubu, tak se můžete přidat na 28 dní zcela zdarma. V ceně máte navíc online veterinářskou poradnu nonstop a další poradenství ohledně našich čtyřnohých parťáků.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře