fbpx

Vše o dočasné péči

Dočasná péče je jedním z mnoha způsobů, jak pomoci chlupáčům v nouzi.

 • Společně s finanční podporou, dobrovolnictvím a adopcí samotnou se jedná o jednu z největších podpor, jakou mohou lidé útulkům poskytnout.

Ať už nad péčí uvažujete nebo jste se přišli jen pouze inspirovat, děkujeme za Vaši pomoc tam, kde je potřeba. Například i koupí jakéhokoli našeho kurzu nebo členství klubu pomáháte, část z každé přijaté platby jde na pomoc pejskům i jiným zvířatům v nouzi.

Co je dočasná péče?

Dočasná péče neboli také „dočaska“, je jeden ze způsobů pomoci útulkům.

 • Jedná se o poskytnutí dočasného domova a péče zvířatům, nejčastěji psům a kočkám, které z nejrůznějších důvodů nemohou na nového pána čekat v útulku.
 • Zvíře si po předchozí dohodě vezmete do péče k sobě domů, kde za něj zodpovídáte a staráte se o něj.

Jaká zvířata potřebují dočasnou péči?

Do dočasné péče míří zvířata, která většinou potřebují speciální režim a péči, například jedinci velmi zanedbaní po operacích nebo ve špatném zdravotním stavu malá štěňata nebo naopak psí senioři.

Často sem spadají také zvířata, která špatně zvládají pobyt v útulku nebo byla odebrána původnímu majiteli z důvodu týrání.

Případy jsou velice individuální. O všem ale budete ze strany poskytovatele předem informováni, nemusíte se tedy bát.

 • Cílem dočásky je pomoci zvířatům z toho nejhoršího a ukázat jim, že i přes svou zatím negativní zkušenost mohou stále důvěřovat lidem.

Na jak dlouho je dočasná péče?

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět.

 • Většina dočásek je na dobu neurčitou, spousta dobrovolníků ale pečuje o zvířata do doby, než se pro ně najde nový domov.
 • To se může pohybovat v rámci několika dní až měsíců, v některých případech ale i let.
 • Další možností je poskytnutí péče dokud je to v síle dočáskáře.
 • Existují ale i případy, kdy dočasná péče přerostla do adopce zachráněného zvířete.

Pejsci, kteří jdou do dočasné péče jsou někdy vychovaní, ale často je potřeba je naučit základním povelům a pravidlům vaší domácnosti, s tím vám rádi pomůžeme v kurzu Základní poslušnost, díky kterému vychováte pejska z pohodlí domova bez zbytečného dojíždění. 🙂

Finanční stránka dočasky?

 • Dočasná péče je formou dobrovolnické činnosti a nedostáváte za ni žádnou odměnu. Ideální jsou dobrovolníci, kteří jsou ochotní pokrýt aspoň částečné náklady za psa, např. vybavení, krmivo, základní veterinární ošetření. Některé organizace posílají psa do péče s menší výbavou, nemusíte se tedy stresovat dalšími výdaji.
 • Dále je péče pokryta ze strany útulku nebo neziskových organizací. Vše je zabezpečeno smlouvou o dočasné péči. Zvíře není majitelem dočaskáře, ten ale zodpovídá za škody zvířetem způsobené.
 • Pokud si berete do dočasné péče psa s velmi vážnými zdravotními potížemi, veterinární náklady často nabídne hradit samotná organizace, od které psa máte.

Mohu být dočaskář i když už doma zvířata mám?

 • Ano. Většina dočaskářů už některá zvířata vlastní a po předchozí domluvě jsou do domácností umísťováni nekonfliktní jedinci, kterým společnost jiných zvířat pomůže nejen v socializaci, ale navykání si na jejich nový život.

Navíc se snadněji učí novým povelům, rychleji si zvyknou na chod domácnosti a to, jak si doopravdy užít života.

 • Některá zvířata ale míří do dočásky z důvodu zhoršeného sociálního chování a je s nimi potřeba pracovat. O tom ale vše útulek informuje a upřednostní dočáskáře, který už zkušenost s podobnými psy má.

Jak se stát dočaskářem?

Stačí mít chuť pomáhat, velké srdce a lásky na rozdávání. K tomu je ale potřeba se obrnit vytrvalostí, trpělivostí a zkušenosti s výchovou pejska se vám budou také hodit a nebo náš kurz Základní poslušnost. 🙂

 • Ideální je vlastní bydlení nebo minimálně předchozí domluva s pronajímatelem.
 • Dočasná péče je ideální pro lidi, kteří by rádi pomáhali zvířatům v nouzi, ale nechtějí si pořizovat chlupáče vlastní.
 • Práce dočáskáře není jen procházka růžovou zahradou a je důležité počítat s tím, že většina chlupáčů bude vyžadovat speciální péči. Do toho se řadí například učení základních povelů, důvěry k lidem, socializace nebo hygienických návyků – vše učíme v kurzu.

To vše ale závisí na domluvě s útulkem nebo organizací.

 • Většina psů, kteří spadají do kategorie dočasné péče, míří do domácností právě za účelem naučení na „normální“ veselý psí život.
 • Nebojte se, ale že byste se kdy ocitli sami. Existují skupiny na sociálních sítích, ve kterých naleznete užitečné tipy, triky i osobní zkušenosti dalších dobrovolníků.
 • Navíc vás organizace budou udržovat v úzkém kontaktu s lidmi, kteří vám rádi pomohou při jakýchkoliv problémech nebo se můžete v rámci kurzu obrátit kdykoli na naše trenérky, které vám rády poradí.

Kam se mám ozvat?

Pro více informací se ozvěte blízkému útulku nebo vyhledejte neziskové oraganizace na internetu, které v Česku působí. Často i když je pejsek z větší dálky, ve fb skupinách se dá domluvit, že vám ho nějaká dobrá duše přiveze blíž. Většinou nabízí informace (a rovnou i přihlašovací formuláře) na webových stránkách nebo sociálních sítích. Zde Vám také rádi zodpoví veškeré otázky.


Děkujeme za váš čas a zájem pomáhat zvířatům v nouzi.

Je váš pejsek z útulku, bojácný či agresivní?
Pomůže vám kurz Problémové chování

Kurz Problémové chování je speciálně sestaven pro pejsky z útulků, pejsky, kteří byli týraní nebo jsou prostě jen bojácní, agresivní, uštěkaní či vyjíždějí po ostatních psech nebo lidech. Takoví psi vyžadují individuální přístup, proto vám trenérka poradí konkrétně s vaším problémem.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře