fbpx

4 důvody, proč není pes vhodný vánoční dárek

Vánoční svátky se nám už blíží a asi každý z nás chce udělat svým nejbližším pod stromečkem radost těmi nejhezčími dárky. A právě v období před Vánoci se u spousty lidí objevuje myšlenka na pořízení nového člena rodiny. Proč to ale nemusí být zas až tak dobrý nápad?  

Někteří lidé si stále myslí, že pes je nenáročný způsob na zabavení celé rodiny. To se ukázalo například zvýšeným zájmem o pořízení domácích mazlíčků v době pandemie. Co ale s těmi zvířaty bude, až se nám všem život vrátí do aspoň trochu méně chaotického chodu? Budou na ně mít pořád čas?

1) Unáhlené rozhodnutí

Nejčastějším problémem je, že spousta lidí, kteří si pod stromeček chtějí pejska pořídit, nad rozhodnutím dostatečně nepřemýšlí. Zvíře by se ale nikdy nemělo pořizovat bez rozmyslu. Například spousta rodičů chce pořídit psa svým dětem, protože jejich ratolesti prostě pejska chtějí a rodiče o něj neustále prosí. Už ale nepřemýšlejí, jestli jsou schopni poskytnout novému členovi vše, co by od nich potřeboval. 

Místo unáhleného rozhodnutí je proto lepší počkat a pečlivě zvážit, jestli jsme schopní se o zvíře postarat. Pes není zábavou na 1 měsíc, ale dlouhé roky. Před pořízením musíme přemýšlet nad naší budoucností a jak budeme další životní etapy absolvovat s mazlíčkem po našem boku.

Nehrozí proto, že by vaše děti štěně za pár týdnů omrzelo? A co teprve, až zjistí, že péče o psa zahrnuje mnohem víc, než jen hraní a mazlení?

Pozor hlavně v případě, že se chystáte pořídit psa jako překvapení pro někoho dalšího. Vám se totiž může zdát domácí mazlíček jako ideální dárek, ne vždy to tak ale musí vnímat i ostatní. A v těchto případech to odnáší hlavně darované zvíře.

2) Nevíme, co pes potřebuje 

Navážeme na předchozí bod. Spousta lidí chce mít pod stromečkem krásného, perfektního psa. Po jeho pořízení ale nastává další problém. Páníček si před koupí totiž nedostatečně zjistil, jaké potřeby daný pejsek může mít. Pokud si rodina v bytě, která nebude mít na pejska čas, pořídí velmi aktivní plemeno nebo jedince, nebude nakonec šťastná ani jedna strana. Proto je důležité před výběrem psa zohlednit naše časové možnosti a zkušenosti s výcvikem a chovem, a podle toho vybrat pejska, který se k vašemu životnímu stylu bude nejvíc hodit. 

Péče o jakékoliv zvíře vyžaduje znalosti. Musíme vědět, jak se o psa starat, jaké jsou jeho potřeby, jak vybrat ideální krmivo nebo jak pečovat o jeho zevnějšek. Zvládneme to i v případech, kdy bude například pejsek vyžadovat speciální přístup?  

3) Čas a finance 

Nezapomínejme, že péče o psa je náročná nejen časově, ale i finančně. Spousta páníčků, kteří se chystají pořídit si svého prvního psa, tak vlastně vůbec nevědí, co očekávat. Částka, kterou za nového člena rodiny zaplatíte, je tak jen začátkem veškerých výdajů. Kvalitní výbava, krmivo a veterinární péče nejsou levnou záležitostí, hlavně u krmiva se navíc doopravdy nevyplatí šetřit.

(Kvalitní krmivo pro vašeho pejska najdete na našem e-shopu zde.)

A co teprve náklady za péči v případě, že bude váš mazlíček potřebovat operaci, speciální léky nebo vybavení? 

4) Práce a výcvik 

Někteří si také myslí, že pes je nenáročná zábava, která tady pro ně bude kdykoliv budou chtít. Už ale zapomínají, že pořízení psa je začátkem velmi dlouhé cesty. S hafanem musíte pracovat, musíte ho vycvičit a naučit ho fungovat ve světě kolem něj. A to je náročný proces nejen pro psa, ale i jeho majitele. Pes je velmi tolerantní zvíře, velmi rychle se učí. To ale neznamená, že není potřeba snaha i ze strany páníčka.

Všechny naše kurzy na výcvik a výchovu psa najdete zde.

Důležité je se u práce se psem neustále vzdělávat a nebát se zeptat. S mazlíčkem je totiž celý jeho život jeden veliký proces, na který musí být páníček vždycky připravený. Právě to zajistí to nejlepší soužití mezi chlupáčem a jeho pánem. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře