fbpx

4 nejlepší psí sporty pro zlepšení fyzické a psychické kondice vašeho psa

Chcete zkusit něco nového? Chcete udělat něco nejen pro sebe, ale i svého psa? V dnešní době je dříve než kdy jindy důležité udržovat naše psy fyzicky i psychicky fit. A ideálním způsobem je spojit vše do společné aktivity.

Představíme vám proto hned několik psích sportů, které přinášejí mnoho výhod pro zdraví nejen našich mazlíčků.

Agility

Agility patří bezesporu mezi nejznámější psí sporty. Spojuje rychlost, poslušnost a šikovnost, čímž je vhodný pro většinu plemen, někteří chlupáči v něm ale budou přirozeně šikovnější. 

A co je agility? Jedná se o plochu s několika překážkami, které musí pes proběhnout ve správném pořadí a co nejrychlejším čase bez chyb. Překážky jsou různých stylů, například slalomy, tunely, lavičky. A protože jsou překážky různé, tak se chlupáč musí neustále soustředit na správné provedení.

Agility je skvělá společná aktivita, která vás zaručeně pobaví.  

Canicross

Canicross je terénní běh se psem. Při běhu je k běžci pes připojen speciálním elastickým vodítkem, který má psovod upevněný na postroji

Tento sport je vhodný pro aktivnější plemena a páníčky, na rekreační úrovni se mu ale může věnovat většina pejskařů. Během tréninku navíc procvičíte staré i nové povely a základní poslušnost

Ke canicrossu je potřeba pořídit speciální postroj, vodítko s amortizérem a sedák pro psovoda. S výběhem vám pomohou zkušenější sportovci, nebojte se proto optat. 

Flyball

Už jste slyšeli o flyballu? Jedná se o týmový sport plný rychlosti, adrenalinu a akce. 

Jedná se v podstatě o štafetový závod, kde každý pes vybíhá ze startu a přes několik překážek se dostává k chytání míčku. Po chycení míčku se pes přes stejné překážky vrací zpět na start a po překročení startovní čáry vybíhá další pes z týmu. Tým, který chytí a donese všechny míčky jako první je vítězem.

Flyball je vhodný pro sociální psy většiny plemen. Oproti dalším aktivitám je vhodný prakticky pro každého pejskaře a je to ideální varianta pro začínající sportovce.

Zajímá vás víc? Určitě ve svém okolí najdete komunitu pejskařů, kteří provozují/budou chtít zkusit flyball.

Obedience

Sport, který klade důraz na poslušnost a disciplínu. Je to sport o precizním provedení různých cviků, které pes se svým páníčkem předvádí. Mimo poslušnost je proto důležitá i týmová souhra, naučená komunikace a vzájemné napojení. Výhodou obedience je fakt, že ji se svým psem může provozovat prakticky každý. 

Cílem je správné a přesné provedení cviků, které pes vykonává ochotně jak v blízkosti páníčka, tak na dálku. 

Jedná se o skvělý způsob, jak stimulovat psí mysl a upevnit vzájemné pouto mezi vámi a vaším chlupáčem. 

Závěrem 

Nezapomínejte, že některá plemena jsou obecně více vhodná pro sportování. Nový sport proto vybírejte na základě individuálních potřeb a charakteru vašeho pejska a uzpůsobte mu náročnost dané aktivity.

Jako u každého nového sportu nezapomínejte na pomalé zvyšování zátěže a dostatek prostoru pro regeneraci. Vždy je lepší nechat si poradit od zkušenějších pejskařů, kteří se sportu věnují, vyhnete se tak špatným zkušenostem. 

A to nejdůležitější? Nezapomínejte si užívat společné aktivity se svým psem na maximum. Tak docílíte toho nejlepšího vztahu mezi vámi a vaším čtyřnohým přítelem. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře