fbpx

5 bezpečnostních tipů, které by měl znát každý pejskař

Psi jsou našimi nejlepšími přáteli a naším úkolem je zajistit, že budou vždy v pohodlí a bezpečí. A právě proto vám poradíme hned několik jednoduchých tipů a triků, které vám pomohou ochránit vašeho chlupatého člena rodiny.  Jdeme na to. 

1) Svítící a reflexní obojky

Svítící obojky jsou asi první věcí, která napadne většinu pejskařů. Je jedno, jestli bydlíte ve městě nebo na vesnici, svítící obojek by měl být součástí každé psí výbavy. 

Obojky se většinou dají pořídit v provedeních, u kterých vybíráte z několika efektů (od stálého svícení po různé intenzity blikání). Ideální jsou navíc verze, které jsou zároveň reflexním prvkem. Ty totiž zaručují větší bezpečnost a lepší viditelnost zvířete. Můžete se podívat i po reflexních vestách nebo šátcích, které jsou výrazné a snadno viditelné i na malých a hodně chlupatých psech. 

A právě pro majitele hodně huňatých chlupáčů máme tip. Místo obojku, který může být hůř viditelný, doporučuji pořídit závěsné světélko, které připnete psovi na obojek nebo kšírky. Obojek může být pod kožíškem hůř vidět a neplní stoprocentně svojí funkci. Naše fenka má na kšírkách připevněné světélko, které je výraznější než výše zmíněný obojek. 

S nastupují zimou a stále dřívější tmou se tedy určitě vyplatí popřemýšlet nad pořízením svítícího nebo reflexního prvku, který může ochránit nejen psa, ale i jeho páníčka

Svítící obojky nebo závěsné světélka můžete zakoupit zde na našem e-shopu.

TIP: Pro případ ztráty psa dávejte psovi známku, na které jsou nejen povinné identifikační údaje psa, ale i vaše telefonní číslo.

2) Psí lékárnička 

Lékárničky jsou velmi důležité pro zajištění bezpečné péče a možné první pomoci zvířeti. Bohužel se stále setkávám s pejskaři, kteří lékárničku po svého psa z nejrůznějších důvodů nemají. Doporučuji proto každému zvířecímu majiteli, aby si pro svého chlupáče taštičku první pomoci vytvořil. Většina vybavení není tak drahá a často může hrát velkou roli ve zdraví ohrožujících situacích

O návodu, jak má taková „psí lékárnička“ vypadat, jsme se rozepsali v samostatném článku na našem blogu zde.

Lékárničku nezapomínejte vozit na výlety nebo dlouhé cesty, kontrolujte datum spotřeby na produktech a nezapomínejte do ní přibalit léky, které váš pes pravidelně užívá.

3) Telefonní seznam 

Nadpis jako takový může znít trochu hloupě, myšlenka samotná je ale velmi důležitá. Doporučuji každému pejskaři mít doma na nástěnce nebo ledničce kontakty na hned několik veterinárních klinik. A proč? Vyhledávání nejbližší veterinární ordinace nebo pohotovosti může být hlavně v ohrožení života zásadní. V případě jakékoliv nehody je to poslední, co potřebujete, stres z hledání nejbližší pohotovosti nebo veterinární ordinace, která funguje o víkendu. 

Na ledničce mám proto vždycky papírek hned s několika kontakty na veterinární ordinace. Konkrétně se jedná o:

  • ordinaci, kterou navštěvujeme pravidelně (+ funguje i o víkendy) 
  • na 2 nejbližší veterinární pohotovosti ve vaší lokalitě (může se stát, že první pohotovost vás nebude schopna z jakéhokoliv důvodu přijmout, mějte proto v záloze další pracoviště, která vám usnadní řešení neodkladných situací)

Na seznam si také zaznamenáváme například podávání odčervovacích tablet a plánování veterinárních kontrol.  

Kontakty mám samozřejmě uloženy i v telefonu. Během dovolené si v něm navíc nechávám otevřenou záložku s kontaktem na nejbližší pohotovost, na kterou se mohu obrátit v případě nouze.  

4) Autovýbava

Správná autovýbava pro psa je základem bezpečnosti nejen pro přepravovaná zvířata, ale i ostatní členy posádky. Z blízkého okolí mám bohužel zkušenosti, že nedostatečné zajištění psa v autě může být i život ohrožující. A to nejen pro mazlíčka.

V případě nehody slouží bezpečnostní prvky i tomu, že pes bude při nárazu zastaven v pohybu. Právě ten může být pro zvíře nebezpečnější než náraz samotný. Stejně jako u lidí je tedy důležité aby měl pes svůj „bezpečnostní pás“. 

Další důležitou vlastností je omezení pohybu psa v autě. Ten totiž může za jízdy vyrušovat řidiče, například skočením do klína nebo do prostoru k pedálům. Hlavně majitelé menších psů mají ve zvyku mazlíčka přepravovat mezi členy posádky nebo si ho sami na klín za volant brát. Často se s tímto setkávám i na sociálních sítích, kde je takový přístup prezentován nejednou známou osobností. Nezapomínejte proto, že nezajištěné zvíře v autě se může velice rychle stát důvodem dopravní nehody.  

Pokud navíc dojde k nehodě a váš pes se bude volně pohybovat, může vás „chránit“ a nepustit k vám záchranáře.

5) První pomoc 

Mým posledním tipem je získání aspoň základních znalostí první pomoci v nejrůznějších situacích. Právě první pomoc každému zvířeti může být v extrémních případech rozhodující, a každý páníček by měl mít základní povědomí o tom, co (ne)dělat. Znalost první pomoci a manipulace se psem také pomáhá snížit paniku majitele, který díky tomu ví, co má dělat a jak má dál postupovat. Pamatujte, že i základy první pomoci mohou mít velký vliv na další vývoj situace.

Cestujte se svým psem bezpečně

Existuje spoustu variant, jak psa přepravovat bezpečně a zároveň pohodlně – vybírat můžete z přepravek, bezpečnostních pásů, sítí či mříží. Vše najdete na našem e-shopu.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře