fbpx

5 tipů, jak vybrat veterináře

Veterinární péče hraje v životě každého zvířete důležitou roli. Veterinář nám totiž pomůže nejen v případě, kdy našeho chlupáče něco trápí, ale i při prevenci a pravidelných kontrolách jejich zdravotního stavu. Proč se při výběru neorientovat pouze podle hodnocení na internetu a vzdálenosti od ordinace? A jak vybrat toho nejlepšího veterináře? Máme hned 5 tipů!

1) Pověst ordinace

Při samotném hledání veterinárních ordinací ve Vašem okolí je asi nejjednodušší variantou hledat přes internet. Během vybírání se můžete orientovat pomocí hodnocení jejich stránek, hlavně menší a nové veterinární ordinace ale nemusí mít tolik recenzí. Proto se nebojte zeptat například na sociálních sítích a lokálních pejskařských skupinách, zeptat se můžete i pejskařů ve Vašem okolí. Místo zkresleného hodnocení na internetu tak budete mít zkušenost s ordinací z první ruky.

2) Čistá ordinace, příjemné prostředí

Čistota a hygiena jsou základem každé správné veterinární ordinace. Mimo stavu ordinace proto také zkoumejte čistotu a prostředí čekárny. Špína a zanedbávání čistoty jsou znakem ordinace, které je lepší se vždy vyhnout.

Mimo čistoty prostředí také vnímejte, jak příjemné je prostředí ordinace. Jaká vládne v ordinaci atmosféra? Jak se chová personál? Napjaté a nepříjemné prostředí totiž působí nejen na Vás, ale i na zvířecího pacienta. Pro většinu mazlíčků je návštěva veterináře stres sám o sobě, přidávat mu na nepohodlí je tak to poslední, co potřebuje.

3) Přístup veterináře

Mimo celkové prostředí ordinace vnímejte i přístup samotného veterinárního lékaře. A to nejen, jak přistupuje k Vašemu zvířeti, ale i k Vám. Hlavně u mladších a bojácnějších jedinců je přístup veterináře důležitou součástí jejich zvládání veterinárního ošetření. U takových případů je lepší volit veterináře, který bude mít s takovým zvířetem pochopení a trpělivost. Ne každý veterinární lékař bude totiž chování Vašeho mazlíčka vždy tolerovat.

V tomto směru je ale důležité připomenout, že spolupráce zvířete a veterináře vede k jednoduššímu a příjemnějšímu provedení veterinárních úkonů. Klidnější pes usnadňuje práci veterináři, který se tak může plně soustředit na ošetření samotné. Ideální je, pokud na odbourávání strachu z návštěvy ordinace pracujete společně s lékařem. Chápavý a nápomocný veterinář představuje úlevu nejen pro zvířata, ale i jejich páníčky.

Ujistěte se také, že má ordinace přijatelnou otevírací dobu, máte se kam obrátit v případě akutních potíží a veterinář má dostatek prostoru na vyšetření Vašeho mazlíčka. Pokud ordinace preferuje kvantitu ošetřených pacientů před kvalitou, máte pocit, že jste z ordinace pomalu vystrkáváni nebo máte pocit, že je Vaše návštěva veterináři spíše na obtíž, ušetřete si nervy a porozhlédněte se raději po jiném veterináři.

4) Nebát se zeptat

S přístupem Vašeho veterináře ale souvisí i další bod. Setkávám se s názory pejskařů, kterým přístup jejich veterináře nesedí. Zkoumají, který lékař má v době jejich návštěvy službu, bojí se zavolat s dotazem nebo mají strach objednat se na kontrolu, aby nebyly označeny za „ustrašené páníčky“.

Veterinář tady je proto, aby pomohl Vašemu zvířeti. Proto platí, že je lepší zavolat a řešit planý poplach, než hasit vypuknutý požár. A pokud se bojíte, že na Vás bude personál ordinace nepříjemný, je nejvyšší čas porozhlédnout se po nové ordinaci. Odkládání veterinárních ošetření a podezření na zdravotní problémy totiž pak nejvíc odnáší domácí mazlíčci.

Pokud neřešíte urgentní problém nebo se chcete na něco zeptat ještě předtím, než se k veterináři vydáte, můžete využít naši online veterinární poradnu, do které mají přístup všichni členové VIP Klubu Online psí školy.

5) Zkušenosti veterináře a další kontakty

U menších ordinací nemusí být nabízena kompletní péče, kterou mohou mazlíčci vyžadovat. Proto se ujistěte, že veterinář bude mít kontakty na specializované lékaře, na které se v případě problémů můžete obrátit.

Další tip je hlavně pro majitele exotických mazlíčků, méně častých plemen a psů trpících zdravotními problémy. Zkuste se na veterinární ordinace poptat přímo v chovatelské skupině. Ne každý veterinář se totiž mohl s daným zvířetem setkat nebo se nemusí na daná zvířata specializovat, ordinace jen pár kilometrů dál se zase může specializovat na onemocnění, které Vašeho mazlíčka trápí. Ordinaci proto vybírejte podle Vašich konkrétních potřeb.

Máte akčního psa a láká vás vyzkoušet něco nového? Tak to je čas na Dog Puller!

Miluje váš pes aportování, přetahování, běhání a skákání? Tak proč to nezkombinovat do jednoho sportu a neužít si všechno najednou! Dog Puller psi milují a navíc je to ideální sport i v případě, pokud nemáte moc času: 15 minut Dog Pulleru se totiž náročností vyrovná 5 kilometrovému běhu. Ale pozor – to platí jen pro psy, vy se jako páníček zas tak moc nenadřete. 😊

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře