5 tipů na venkovní aktivity se štěnětem

Štěňata do našeho života přinášejí spoustu radosti, chaosu a energie. A tahle malá chlupatá štěstí potřebují naši pozornost a péči, aby z nich vyrostli správní psi, kteří umí fungovat ve světě okolo nich. Jak takové malé nezbedy zabavit venku i bez dlouhých nudných procházek?

1) Prozkoumávejte okolí

Nechoďte se svým psem jednu a tu samou trasu dokola. Nechte štěňata zkoumat svět okolo nich, nespěchejte na ně a nechte je zapojit všechny smysly při prohledávání jejich okolí. Podporujte jejich zvídavou povahu, vyrazte do přírody, učte je pomalu chodit do města mezi lidi, vezměte je s vámi na nákup na trhu, jezděte s nimi výtahem, a to i když to teď zrovna nepotřebujete. Malá štěňata jsou zvědavá a nikdy nevíte, kdy se vám zrovna učení jízdy výtahem bude hodit.

2) Trénujte

Využívejte venkovní prostředí k tréninku poslušnosti. S tím vám pomůže online kurz Základní poslušnost pro štěňata. Pomalu učte psa v klidném prostředí, kde ho nic nebude rozptylovat, a postupně přidávejte na obtížnosti. Učte ho trpělivosti, pozornosti, naučte ho, že největší zábava jste vy. Trénujte přivolávání, chůzi u nohy i správné chování v okolí neznámých lidí nebo zvířat. Při procházce si proto udělejte zastávku a pár minut věnujte tréninku a procvičování.

3) Socializace

Pro štěňata je velmi důležité setkávání nejenom s lidmi, psy, ale i ostatními zvířaty. Se štěnětem začínejte pomalu, na neutrálním území, nejlépe s pejsky, u kterých víte, že jsou se štěňaty trpělivější. Při učení socializace štěně kontrolujte, vnímejte, jak se chová a jak reaguje. Nestrkejte ho jinému psovi pod čumák, pokud se zrovna seznamovat nechce. Dejte mu prostor a ukažte, že respektujete jeho potřeby.

Stejně tak seznamujte štěně s dalšími lidmi, aby bylo zvyklé fungovat a nechat na sebe sahat nejenom od vás. Ne každý chlupáč musí nutně pozornost a dotyky vyhledávat, mezi tolerancí dotýkání a agresivitou je ale velký rozdíl.

Více o socializaci se dozvíte ve článku Socializace – základ úspěchu!

4) Triky a hry

Pejska nemusíte nutně učit pouze základní povely. Bavte se společnými aktivitami, trénujte i neokoukané triky nebo společné prvky. S pejskem můžete hrát i různé hry, fantazii se meze nekladou. Vyzkoušet můžete i psí výběhy s překážkami a prolézačkami, které může štěně zkoumat a jako starší i vyzkoušet. Podporujte jejich radost z pohybu a přirozenou zvídavost. Pokud se chcete naučit vtipné triky, které zvládnout i štěňátka, mrkněte na online kurz Trénujeme s Rozárkou.

5) Sportujte

Pomalu, opatrně, ale poctivě navykejte pejska na sportování. Nejenom, že mu tím poskytnete prostor k vyběhání přebytečné energie a budete ho držet v kondici, zároveň tím zlepšíte i své zdraví a upevníte pouto mezi vámi a vaším mazlíčkem. U štěňat nezapomínejte na růst a nedokončený vývoj pohybového aparátu. Nezatěžujte je proto příliš obtížným terénem nebo náročností aktivit. O vhodném začátku většího zapojení a vhodné náročnosti se poraďte s odborníkem na dané plemeno nebo vaším veterinárním lékařem.

Speciální online školka pro štěňata: S výchovou začněte nejlépe už v raném věku

Chcete mít jistotu, že svého psího parťáka vychováte tak, abyste se na něj mohli 100% spolehnout? Absolvujte kurz Základní poslušnost pro štěňata a výcvik vám půjde mnohem rychleji a snáze, bez nervů a křiku. ❤️

Naučíte se nejen všechny základní povely, ale projdete i speciální školkou pro štěňata – dozvíte se například, jak naučit štěně vykonávat potřebu venku, jak jej už od mala navyknout na stříhání drápků nebo jak jej přimět, aby si ke kousání vybralo něco jiného, než vaše ruce. 😊