fbpx

5 základních bodů, jak na správnou socializaci psa

V dnešním článku se proto podíváme, co to socializace vlastně je, jak ji trénovat a proč je důležitá pro vašeho čtyřnohého přítele. 

Co je socializace?

Socializace je proces, během kterého se pes setkává a získává zkušenosti s dalšími lidmi a zvířaty. Seznamuje se také s různými situacemi a novými podněty z okolí. Dobře socializovaný pes tak na podněty reaguje klidněbezproblémově

Kdy se socializací začít?

Socializaci se štěně učí od narození, nejdůležitější fáze emocionálního vývoje ale nastává přibližně mezi 3. až 18. týdnem života. V tomto období je štěně přirozeně velice zvědavé a rádo bude zkoumat svět okolo sebe. Pozitivní zkušenost v tomto věku je klíčová pro jeho další vývoj. 

Se socializací je proto dobré začít ihned po pořízení nového člena rodiny. Rozhodně ale neplatí, že by se socializace týkala pouze štěňat. Trénink na nové podněty bychom měli trénovat i s dospělými a staršími psy.

Jak na správnou socializaci?

1) Psa postupně seznamujte s různými místy a prostředím, jako jsou parky, lesy, výběhy, různé městské části a podobné. To psovi pomůže navykat si na různé podněty z okolí a lépe si na ně zvykat. 

2) Seznamujte. S vašimi příbuznými, známými i s dětmi. Chlupáč se tak bude učit na přítomnost a pozornost cizích lidí.

3) Umožněte vašemu čtyřnohému příteli kontakt s jinými zvířaty. Hlavní je pravidelné seznamování a interakce s ostatními psy, navykání na ostatní zvířata (například kočky a jiné domácí mazlíčky) vám zase může usnadnit fungování do budoucna.

U seznamování s ostatními zvířaty postupujte vždy opatrně. Ideální k setkání jsou různé psí parky a výběhy, kde se může váš pes seznamovat pomalu a pod dohledem. Nejlépe začínejte hlídaným očicháváním přes plot a na vodítku.

4) Učte pejska na veterinární ošetření. Návštěvy čekárny a postupné seznamování s ošetřujícími veterináři a sestřičkami v psovi vytváří pozitivní vnímání a lepší navykání na veterinární ošetření. Spolu s domácím trénováním veterinární manipulace tak pomůžete psovi lépe snášet a vnímat pravidelné návštěvy veterinárního lékaře. 

5) Trénujte psa na cestování nejen autem, ale také hromadnou dopravou. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat chlupáče přepravovat bez vozidla, hromadná doprava může být pro psa navíc dost stresující. Postupné navykání je tak pro každého domácího mazlíčka mnohem příjemnější.

6) Kompletní návod jak pejska co nejefektivněji socializovat pro vás máme v kurzu Základní poslušnost>

Proč je socializace důležitá?

Správná socializace psa je klíčová pro jeho správné chovánídalší vývoj. Mimo snižování stresu z neznámých situací nám také pomáhá minimalizovat strach a možnou agresivitu, která se u hůře socializovaných zvířat může objevovat. 

Dobře socializovaní psi jsou také popisováni jako poslušnější a vnímavější na naše povely. Pes se totiž může lépe soustředit na nás a to, co od něho vyžadujeme. Veškeré vzájemné fungování je tak příjemnější nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé parťáky. 

Psi, kteří jsou správně socializovaní, si mohou užívat života naplno a těšit se ze spousty nových zážitků a seznamování. Ke správné socializaci, ale také pozitivnímu výcvikuučení psí řeči, slouží náš online Kurz základní poslušnosti, ve kterém se společně zaměříme na budování společného vztahu mezi vámi a vaším psím parťákem.

Socializace má zásadní význam pro celkovou pohoduštěstí každého psa. Zajistěte, aby byl váš mazlíček pravidelně vystavován novým situacímprostředím, věnujte pozornost také seznamování s dalšími psy a lidmi. Správná socializace pomáhá vytvářet pozitivní zkušenosti, které se vašemu chlupáči budou hodit celý život.

Omrknout kurz Základní poslušnost a pustit se do socializace a výchovy ještě dnes>

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře