fbpx

6 tipů psího enrichmentu na doma i venku

Na co se soustředit při plánování programu a aktivit pro naše mazlíčky? Jak naplnit jejich potřeby a zajistit, že náš pes bude každý večer usínat vděčný, spokojený a šťastný? My to víme a našich 6 tipů dnes prozradíme i vám.

1) Sociální enrichment

Sociální enrichment zahrnuje setkávání a socializaci s dalšími psy, zvířaty a lidmi. To je důležité nejenom pro pejskovo správné pochopení okolního světa, ale i jeho fungování v něm. Ideálně učte pejska poznávat i další zvířecí druhy, na které si takto může zvykat.

Berte svého mazlíčka do parků, psích výběhů nebo na další pejskaři oblíbená místa. Psy také nechte proběhnout a volně si pohrát, to ale v hlídaném a kontrolovaném prostředí.

TIP:

Jdete na návštěvu za sousedkou? Zeptejte se, jestli můžete vzít i svého pejska. Může se jednat o jednorázovou návštěvu nebo pravidelná setkání, která potěší všechny zúčastněné.

2) Senzorický enrichment

Senzorický enrichment se soustředí na obohacení o vjemy, které stimulují psí smysly. Jedná se tak o aktivity, které nutí psa zapojit čich, zrak, sluch, chuť a hmat. Ideální je proto zkoumat a objevovat nové terény, místa a lokality. Nechte psa pozorovat ptáky (venku, ale i bezpečně za oknem nebo na balkóně), čmuchat v trávě, hrabat se v listí nebo prostě jen zkoumat svět kolem něj. Nechoďte každý den dokola pořád jednu a tu samou trasu, nebojte se objevovat okolí.

TIP:

Občas neuškodí trochu zpomalit a zvolnit tempo. Senzorický enrichment může být i pro nás dobrou připomínkou, abychom se více soustředili na svět kolem nás. Nechte proto psa na příští procházce trochu déle čmuchat a nespěchejte na něj.

V rámci čichového enrichmentu můžete zkusit i některou z aktivit, které se zaměřují na využití čichu, například nosework nebo různé čmuchací hlavolamy.

3) Kognitivní enrichment

Kognitivní enrichment spočívá v poznávání, pochopení a řešení podnětů a informací. Ve spojitosti s tím se většinou setkáváme s kombinací krmení a nějakého předmětu, který zvířeti k potravě zhoršuje přístup. Cílem je, aby pes zvládl situaci zhodnotit a vyřešit. Odměnou mu pak bude získaný pamlsek.

TIP:

Nebojte se vymýšlet různé způsoby zabavení. Využijte k tomu materiály a věci, které máte doma. Zkusit můžete například hru se třemi kelímky a pamlskem. Ten schováte pod jeden kelímek a ty před psem zamícháte. Pejsek musí přemýšlet a pamlsek najít. Pro nás byla do začátku příjemnější varianta, ve které mám v jedné ruce pamlsek a druhou nechám prázdnou. Za zády pamlsek v rukách párkrát prohodím a pak ruce nastavím před sebe a nechám psa hádat, ve které ruce pamlsek je.

4) Fyzický enrichment

Chápeme, že svět je už tak dost hektický a ne každý má čas nebo náladu podnikat každodenní túry se svým psem. Psa ale zároveň nestačí vzít jen 3x denně okolo domu. Kdo ale říká, že by jeho veškerý pohyb měl být jenom z procházek?

Jezděte do lesa, objevujte nové terény, zkoušejte nové triky a kousky a nebojte se zkusit i některý ze psích sportů. Zkusit můžete například aktivity typu puller nebo canicross.

TIP:

Nechte psa hrabat, aportovat, dopřejte mu volný pohyb v hlídaném a bezpečném prostředí nebo ho nechte proběhnout ve výběhu s dalšími psy. To vám zaručí šťastného, spokojeného a vděčného chlupáče.

5) Food-based enrichment

Lízací had na pamlsky spolehlivě zabaví. Zakoupíte v e-shopu.

Enrichment založený na vyhledávání a získávání potravy. Jednou z možností je nechat psa hledat různé krmení nebo pamlsky. Využít můžete vnitřní prostory nebo zahradu, fantazii se meze nekladou.

TIP: Pamlsky obměňujte a různě střídejte, aby měl pejsek zábavu co nejpestřejší. Nebojte se zaexperimentovat a zkuste upéct domácí.

6) Hrací enrichment

Hraní umožňuje psovi vybít ze sebe přebytečnou energii. Hračky a aktivity různého druhu poskytují širokou škálu zábavy doma i venku. Hračky plnící, na kousání nebo ty, které vydávají různé zvuky, jsou tak ideálním zabavením když trochu nestíháme nebo když necháváme našeho mazlíčka doma samotného.

TIP:

Obtížnost hraček nepřehánějte. Pes musí být motivovaný a úspěšný, při přehnané obtížnosti bude ale spíše frustrovaný a hračka skončí někde na dně šuplíku. Do začátku je lepší zvolit jednodušší verze a zkoumat, jak pes k hračce přistupuje a podle toho vybírat a postupovat dál. Před pořízením proto doporučuji popřemýšlet, které z nabízených provedení by bylo pro vašeho psa nejlákavější.

Malý tip závěrem

Výše zmíněné tipy jsou pouze inspirací, kterou můžete využít při plánování aktivit se svým vlastním mazlíčkem. Kreativitě se meze nekladou, můžete si proto vymyslet vlastní způsoby enrichmentu, kterými obohatíte život svého psa. A ať už si vyberete cokoliv věříme, že se svým psem zažijete spoustu nezapomenutelných okamžiků.

Dopřejte svému psovi svobodu objevovat svět

Čmuchat, pozorovat ptáky, hrát si s ostatními psy… to vše jde lépe, když je hafan aspoň občas na volno. Jenže co když ještě nemáte zvládnuté dokonalé přivolání? Máte šanci to změnit! Po absolvování 30denní přivolávačské výzvy můžete svého psa pustit kdekoliv na volno s jistotou, že přijde na první zavolání.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře