fbpx

7 nejčastějších zlozvyků pejskařů

Dnešní článek bych ráda věnovala nejčastějším přešlapům a zlozvykům u psích chovatelů. Soustředíme se na 7 nejčastějších chyb, které páníčci dělají a poradíme jednoduché řešení, které zaručí ty nejlepší společné zážitky. Jdeme na to!

1) Nekontrolujeme zuby a uši

Začínáme zostra. Bohužel se často setkávám s případy, kdy lidé vůbec nekontrolují zdravotní stav psí tlamy a uší. Právě tlamička a uši ale můžou trpět na celou řadu onemocnění, kterým se ale dá snadno předejít pravidelnou kontrolou a péčí. Uši mohou trpět na záněty, v létě se mohou zapařit, navíc se do nich mohou dostat i osinky, které začnou zarůstat. Zuby mohou trpět na zubní kámen, který může přejít v záněty a další zdravotní komplikace. Psi poté musí podstupovat celkovou narkózu a odstraňování zubního kamene. Ani to ale nezaručuje, že se problém nebude opakovat. Celková anestezie navíc může u některých psů představovat riziko.                                                                                                                 

2) Neučíme psa na veterinární prohlídky

Vrátíme se trochu k předchozímu bodu. Spousta páníčků totiž neučí zvířata na žádnou manipulaci a například kontrola uší nebo tlamy je při pravidelných veterinárních prohlídkách pro zvíře nepříjemná a stresující. Málokterý majitel také pracuje s faktem, že pejska může na návštěvu veterinární ordinace připravovat a učit. Veterinární prohlídky se tak pro zvířata stanou menším strašákem a návštěva veterináře bude pro psa mnohem příjemnější záležitostí. Na trénink navíc nepotřebujete vybavení veterinární ordinace, stačí pouze čas, chuť a trocha trpělivosti.

Jak pečovat o oči, uši a zuby psa se dozvíte v našem veterinárním průvodci, který získáte zdarma při koupi online kurzu Základní poslušnost pro štěňata nebo Základní poslušnost pro dospělé psy. Díky průvodci se naučíte poskytnout první pomoc při otravě psa, rozeznat psí alergie, nejčastější parazity, nemoci a mnoho dalšího.

3) Mazlíčka vybíráme podle vzhledu

Téma bohužel neustále opakované a přesto aktuální. Spousta majitelů vybírá psa podle vzhledu nebo podle toho, která plemena jsou aktuálně v módě. Bohužel si už ale nezjistí, jestli se k nim pes povahově hodí a jestli zvládnou veškeré požadavky, které dané plemeno má. Následkem může být například špatná péče o srst nebo nedostatek pohybu a frustrace z nevyběhané energie. Při výběru se proto nejdříve ujistěte, že se k vám pes hodí a že víte, co od daného jedince očekávat. Výběr neuspěchejte a raději počkejte na toho pravého chlupáče.

4) Kvalitní krmení, nekvalitní pamlsky

Bohužel se jedná o další poměrně častý problém. Spousta páníčků se totiž zajímá o kvalitu a složení granulí, složení pamlsků už ale zůstává trochu bokem. Pes s kvalitním krmivem tak může dostávat pamlsky plné obilovin, které jsou výživově chudé a pejskovi nic nepřináší. Například psí piškoty jsou sice mezi pejskaři stálé oblíbené, protože se díky označení jako vhodné pro psy považují za lepší variantu než piškoty obyčejné. Piškoty pro psy jsou sice menší zlo, pořád jsou ale vyráběny hlavně z mouky a cukru.

Při výběru pamlsků se zaměřte na jednoduché složení a kvalitní suroviny. Za nás doporučujeme pamlsky Poslušnost do kapsy, které obsahují 100 % přírodních surovin a až 75 % masové složky. Zapomeňte na éčka, barviva i ochucovadla a odměňujte zdravě!

5) Internet místo veterináře

Na sociálních sítích a v různých diskuzích se velmi často objevují příspěvky typu: „Pes mi už 3 dny zvrací, co mám dělat?“ nebo „Psovi po kousnutí hmyzem místo zarudlo a otéká, co s tím?“. Na tohle mohu říct jen jediné, internet zavřete a kontaktujte svého veterináře. Internet nám sice může dát představu o problému, vždy je ale lepší diskutovat celou situaci s odborníkem, který se v odvětví dlouhodobě pohybuje a dobře orientuje.

V našich článcích proto často odkazuji na řešení problémů právě přes veterináře. Protože v první řadě je vždy zdraví a kvalita života našich chlupáčů. Přes internet se žádné diagnózy stanovovat nedají a pokud pejska něco trápí, počítejte raději s telefonem na veterinu a návštěvou ordinace, kde se v nejhorším případě dozvíte, že se jedná o planý poplach. Každý planý poplach je ale lepší než pozdější litování. Nikdo na internetu nezná zdravotní stav vašeho psa a jeho celou anamnézu. Veterinář je tady od toho aby zvířeti pomohl, nebojte se na něj obrátit. 

6) Všichni psi jsou stejní

Spoustu páníčků trápí, když to, co fungovalo u jednoho psa, nefunguje u dalšího. Setkávám se často s celou řadou zaručených tipů a triků od chovatelů, protože ty ostatní prostě u jejich psa nefungovaly. A tak to je. Stejně jako lidé jsou i psi osobnostmi, které potřebují individuální přístup. Při výcviku se proto snažte najít metodu, která bude fungovat vám. Ostatní rady můžete použít jako vodítka. Nejdůležitější je ale nacvičení komunikace mezi vámi a vaším chlupáčem. To, co jeden pes pochopil hned, může totiž dalšímu trvat týdny.

Nezapomínejte, že se oproti člověku dožívají psi podstatně nižšího věku. Za tu dobu se vyvíjí a prochází jednotlivými stádii vývoje a života. Od štěňátka, přes pubertu, dospělost a stáří, kdy v každém stádiu potřebuje trochu jiný přístup svého páníčka. Při výcviku a fungování se psem tak nezapomínejte zohlednit jeho potřeby.

7) Pes je tady pro nás, ne s námi

Malá rada závěrem. Občas se setkávám s dotazy, že pes je takový „nijaký“, chová se jinak, nechce provozovat nějakou aktivitu nebo že je prostě „nějaký divný“. Nezapomínejte, že pes je živé a vnímající zvíře, které někdy prostě nemusí mít náladu na dlouhé tréninky, běhání nebo hraní. Zvířeti dopřejte prostor pokud to vyžaduje a do aktivit ho ten den nenuťte. Stejně jako my potřebují zvířata někdy pauzu.                      

Pokud je ale zvíře malátné, odmítá potravu a problém pozorujete dlouhodobě, nebo se naopak jeho stav rapidně zhoršil, obraťte se raději na svého veterináře. Nezájem o aktivity, které dříve pes provozoval bez problémů, může být jedním z příznaků zdravotních nepříjemností.

Už víte, jak se vyhnout obecným zlozvykům pejskařů. Co ale zlozvyky ve výcviku?

Nedělejte svému pejskovi v hlavě zmatek a vyhněte se cvičení zdlouhavou metodou pokus-omyl. V kurzu Základní poslušnost najdete ověřené postupy, díky kterým máte jistotu, že vše děláte správně už na poprvé.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře