fbpx

8 znaků každého šťastného psa

Všichni chceme pro své chlupáče jen to nejlepší. Chceme, aby byli zdraví, spokojení a šťastní. Jak ale my sami poznáme, že máme doma doopravdy šťastného psa?

1) Uvolněný postoj a výraz

Šťastný pes bude stát uvolněně s rovnoměrným rozložením váhy na všech packách. V postoji není žádné napětí a ocas mu buď volně visí nebo s ním pomalu vrtí. Pes je klidný, neleká se, nehrbí se.

Důležitým ukazatelem je i výraz ve tváři vašeho mazlíčka. Veselému a spokojenému psovi to jednoduše poznáte na očích. Budou lesklé, víčka a okolí očí uvolněné, pes vám bude věnovat svou plnou pozornost nebo naopak oči přivírat a usínat. Uši jsou uvolněné. Tlama je mírně otevřená, vyčuhuje jazyk. Klidný a spokojený pes nebude ukazovat zuby ani se přehnaně olizovat.

2) Odpočívání

Šťastný pes je uvolněný pes. Při spaní nebo odpočívání tak může váš chlupáč zaujmout nejrůznější pozice, při kterých bude ležet s odhaleným bříškem a s packami vzhůru. Spokojený mazlíček se pozná podle uvolněné pozice, která značí, že vašeho psa vůbec nic netrápí. Takový pes nemá problém s odpočíváním a spaním během dne.

3) Zdravý apetit

Změny chuti k jídlu mohou často značit strach, nervozitu nebo zdravotní problémy. Spokojený pes bude vděčný za jakoukoliv mňamku nebo plnou misku, zdravá chuť k jídlu totiž značí zdravého psa. Odtažitý pes může být ve stresu, úzkostlivý, může ho něco trápit.

V případě změn apetitu zvažte možnosti nesnášenlivosti na určité složky krmiva nebo poranění dutiny ústní. Psi skrývají velké množství bolesti a pokud ho trápí například špatný stav zubů, můžeme na to přijít až v moment, kdy bude mít problém cokoliv ukousnout

4) Užívá si společnosti

Pro psy je přirozené vyhledávat kontakt a pozornost od ostatních psů i lidí. Pokud tedy nemáte psa se špatnou předchozí zkušeností, který se lásce teprve učí, nebo doopravdy velkého bázlivce, měl by váš pes vyhledávat společnost vás nebo vašich blízkých.

Nezapomínejte ale, že pes musí umět zvládat být sám. Nechte ho užívat si společnosti, šťastný pes ale bude v klidu zvládat i samotu doma.

5) Dobře spí

Nekvalitní spánek nebo jeho nedostatek mohou značit nepohodlí, zdravotní problémy, stres nebo úzkostlivé stavy. Zdravému a šťastnému chlupáčovi nebude dělat problém rychle usnout a tvrdě spát.

6) Je rád aktivní

Šťastného psa byl popsala jako věrného parťáka, kterému je jedno, co budete dělat tak dlouho, dokud bude součástí. Spokojený pes s vámi bude rád vyhledávat nové aktivity a navštěvovat nová místa. Opět zde platí, že každý pes je jiný a je důležité přizpůsobit aktivity vašemu konkrétnímu mazlíčkovi, většině z nich ale udělá radost dlouhá procházka do lesa nebo na pole.

Jakkoliv strávený společný čas vám zajistí spokojeného a vyběhaného psa.

7) Neničí věci

V tomto případě se nebavíme u malých štěňátek, která se všemu teprve učí. Zpozornit byste ale měli u starších psů nebo dospěláků, kteří začali ničit věci z ničeho nic. Může to totiž poukazovat na přebytek energie, nudu nebo znaky úzkosti. Nemalá část psů navíc nesnáší dobře odloučení od svého pána. A takový pes nemůže být šťastný.

Snažte se proto najít příčinu ve změně chování vašeho psa. Při řešení separačních úzkostí vyhledejte pomoc odborníka a odpomozte vašemu psovi od smutku a trápení.

8) Je zdravý

Když jsme zdraví, cítíme se dobře. Nic nás netrápí, nebolí, neomezuje. A přesně tak to vnímají i zvířata. Psi nám navíc nedají hned jasně najevo, že je něco bolí. Proto je důležité o zdraví našich mazlíčků kvalitně a pravidelně pečovat. Nezapomínejte na prevenci a psí zdraví stavte vždy jako prioritu. Ve zdravém těle je totiž zdravý a šťastný pes

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře