fbpx

9 zásad pro bezpečné Vánoce se psem

Vánoce jsou pro většinu z nás oblíbenou částí roku. Většina z nás si je spojuje s klidem, pohodou a ve společnosti našich nejbližších. Vánoce ale nepředstavují jen období klidu, cukroví a pohádek, ale také spoustu nebezpečných příležitostí pro Vaše mazlíčky. Na co všechno si jako páníček dávat pozor?

Na svátečním stole 

Cukroví, čokoláda

Cukroví a sladké jsou pro psy často velkým lákadlem. Nejen, že jsou pro psy často snadno dostupné, málokdo navíc odolá kousek neulomit a pejskovi nedat. Cukroví ale může naše mazlíčky i pěkně potrápit. Kromě toho, že cukroví může obsahovat kakao, makadamové oříšky nebo rozinky, které jsou pro psa toxické, může způsobovat trávicí obtíže.

Mým tipem je proto upéct pejskovi jeho vlastní psí sušenky, které jsou pro něj chutnou a bezpečnou alternativou. 

Kosti

Pozor na tepelně upravené kosti, které pro psa mohou představovat nebezpečí. Kosti, které byly vařené, pečené, ale i smažené, proto psovi nikdy nedávejte. Jsou sice křehčí, ale zároveň odolnější proti žaludečním kyselinám. Pejskovi tak místo potěšení spíše hrozí poranění trávicího traktu nebo trávicí obtíže. 

Jídlo od stolu

Kromě smaženého a kořeněného jídla se může na svátečním stole objevit například cibule nebo česnek, které jsou pro psa toxické. Místo krmení od stolu proto raději udělejte psovi vlastní sváteční porci nebo mu dopřejte kvalitní konzervu, aby si štědrovečerní večeři mohl užít společně s Vámi. 

Jedlé ozdoby, špejle

Jedlé ozdoby jsou oblíbenou variantou v mnoha rodinách. Nejčastěji se jedná o ozdoby z perníčků nebo koupené čokoládové kolekce. A právě nehlídané ozdoby jsou často velkým lákadlem pro naše domácí mazlíčky, kteří si je během nestřežené chvilky zvládnou hravě ukousnout ze stromečku. Čokoládové ozdoby mají navíc často na upevnění kovové háčky, které mohou představovat velké nebezpečí. Ideálně od takových lákadel upusťte, nebo je umístěte na stromek dostatečně vysoko, aby se k nim chlupáč neměl šanci dostat. 

Pozor také na špejle a párátka, které bývají například u klobás, špízů a jednohubek. 

Pozor na překrmování

Často se stává, že každý člen rodiny chce udělat pejskovi radost a takto na svátky mu „taky něco dopřát“. Hafan tak během dne dostává pamlsky a další drobnosti od všech, které potká. Návštěva může navíc donést něco dobrého i jako dárek pod stromeček.

Do toho ještě dostane svůj denní příděl krmiva a něco navíc při přípravách v kuchyni. To všechno představuje velkou zátěž pro jeho zažívání, což může způsobit trávicí obtíže. Dávejte si pozor nejen na to, co všechno pes během dne sní, ale i jaké množství se mu podaří vyloudit.

Pozor si dávejte hlavně u dětí, které se mohou chtít se zvířaty podělit o tác vánočního cukroví, chlebíčků nebo smažených řízků. Hlavně psi těchto příležitostí rádi využívají. Děti proto kolem zvířat hlídejte a raději jim dejte příděl, který pejskovi můžou dát. Spokojení tak budou všichni. 

Vánoční výzdoba

Ozdoby na stromeček 

Křehké ozdoby představují nebezpečí pro psy i kočky. Kočky mohou ozdoby shodit při hraní ve větvích, psi je nejčastěji shodí mávajícím ocáskem nebo pobíháním okolo stromečku. Pes je může ale zkusit i ochutnat, hrát si s nimi a pořezat o střepy. Volte proto raději ozdoby slaměné a dřevěné, nebo ty křehké prostě na stromeček pověste mimo dosah Vašich mazlíčků.

Nebezpečné jsou i různé řetězy nebo andělské vlasy, které se mohou namotat na jazyk nebo je pes může rozkousat a spolknout. 

Pozor na různá vánoční světýlka. Zapojené kabely před zvířaty zajistěte a v okolí zapnutých světýlek je raději bez dozoru nenechávejte. 

Vánoční stromek a jehličí 

Vánoční stromeček je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Pokud ale slavíte svátky se svými chlupáči, je nutné dodržovat pár pravidel. V první řadě se ujistěte, že je stromeček bezpečně zajištěný a pejsek ani kočička nebudou mít šanci ho okusovat nebo shodit. Někteří majitelé to řeší ohrádkou nebo stromek pořizují menší a dávají ho výš mimo dosah mazlíčka. 

Jehličí pravidelně odklízejte. Pokud je Váš pes zvědavý a svět okolo rád ochutnává, nenechte ho stromek okusovat nebo jíst opadané jehličí. Oleje z jehličnanů jsou totiž pro psy toxické. Nenechávejte ho ani pít ze stojanu na stromeček. Voda v něm není čistá a pro zvířata bezpečná. 

Stoprocentně bezpečné nejsou ale ani stromky umělé. Kromě škodlivých látek z umělého materiálu představují riziko i nestravitelné kousky umělého stromku, které mohou psovi uvíznout v trávicím traktu. 

Svíčky

Svíčky, adventní věnce a andělské zvonění krásně podtrhují vánoční klid a pohodu. Případů, kdy pejsek vrtěl ocáskem příliš blízko adventního věnce, je ale každý rok veliké množství. Kolem zapálených svíček rády lezou i kočky, v blízkosti chlupáčů proto se svíčkami raději zacházejte opatrně a umístěte je mimo jejich dosah. Zabráníte tak velkému neštěstí. 

Vánoční hvězda a jmelí

Vánoční hvězda a jmelí jsou pro psy a kočky toxické. Pokud si je na Vánoce pořizujete na výzdobu domácnosti, dejte je proto raději mimo dosah Vašich mazlíčků. Další velice oblíbenou, ale nebezpečnou rostlinou, je cesmína. 

Celé vaší smečce přejeme krásné a klidné prožití vánočních svátků. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře