fbpx

Čip pro každého psího kamaráda

Již 1. ledna roku 2020 vejde v platnost novela veterinárního zákona, která každému majiteli psa ukládá povinnost zajistit čipování svého mazlíčka.  

Ať už jde o štěně nebo odrostlého pejska, povinnost čipování se vztahuje na všechny. Jedinou výjimku ze zákona tvoří starší psi, kteří mají jasně čitelné tetování. A toto tetování bylo zároveň provedeno před 3. červencem 2011. S největší pravděpodobností se tak nová povinnost týká i vás. 

Nebude můj pes zbytečně trpět? 

Možná se vám úplně nelíbí představa, že by váš psí kamarád měl trpět necitlivým zákrokem. Nebojte. Pejsek se u čipování cítí zhruba stejně, jako při běžném očkování. Mikročip je asi jen necelý centimetr dlouhý. Můžete si jej představit jako zrnko rýže. Veterinář zavede vašemu pejskovi mikročip jehlou pod kůži do oblasti zátylku.  

Samotný čip je vyrobený z biokompatibilních materiálů. To znamená, že jej tělo vašeho psa bez problému přijme za vlastní. Neobsahuje žádný energetický zdroj. Takže nic nevysílá. Je to pouze informace s jedinečným číselným kódem. Ten se zobrazí jen na speciálním skenovacím zařízení. 

Nemusíte se tedy obávat zbytečné zátěže vašeho mazlíčka. K aplikaci čipu navíc dochází pouze jednou. Jeden čip pejskovi vydrží po celý jeho život. 

Kdy musím svého pejska nechat čipovat? 

Nejlépe do konce tohoto roku. Pokud váš pejsek nebude mít čip k 1. lednu 2020, porušujete tím zákon, který ukládá povinnost majitele zajistit očkování psa proti vzteklině. I když máte platný očkovací průkaz, po 1. lednu vám bez čipu bude k ničemu. Zpohledu úřadů bude váš pejsek bez jednoznačné identifikace čipem nebo čitelným tetováním (u tetování provedených před datem 3.7.2011) neočkovaný. 

Že vám končí platnost stávajícího očkování až v dalších letech? Ani tak povinnost opatřit pejska čipem neoddálíte.  Jak už jsme zmínili výše, na nečipovaného psa se nahlíží jako na zvíře bez povinného očkování.   

Důležité: po očipování si hlavně nezapomeňte čip zaregistrovat na webu https://www.narodniregistr.cz/registrace-zvirat.php

To za vás veterinář neudělá. Cena za registraci je 198Kč.
Na těchto stránkách si můžete také zkontrolovat čip, pokud už je váš pejsek čipovaný.

Kolik to stojí? 

Čipování rozhodně nezruinuje váš rodinný rozpočet. Cena samotného mikročipu s jednorázovým aplikátorem se pohybuje mezi 150 a 450 korunami. Cenu aplikace si určuje každý veterinář sám. 

Nebývá však nijak závratně vysoká. Celá procedura čipování vás ve většině případů vyjde na částku kolem 500 korun. Zavolejte přímo svému veterináři a informujte se na přesnou částku u něj.  

Kčemu všemu čip slouží? 

1. Šťastný návrat tuláka 

Zaběhl se váš pejsek? S čipem už nebude problém ho rychle najít. Nezapomeňte nový čip svého psa zaregistrovat v registru čipů. Příslušné orgány ve vaší obci by měly být vybaveny speciální čtečkou. Zatoulaný psí kamarád se tak rychle dostane zpět domů. 

2. Potvrzení o očkování 

Po novém roce bude muset být jedinečné číslo čipu uvedeno v očkovacím průkazu každého psa. V opačném případě je na psa nahlíženo jako na neočkované zvíře. Za porušení této povinnosti vám hrozí pokuta ve výši až 20 tisíc korun. S čipováním tedy raději neotálejte.  

3. Prokázání vlastnictví  

Bez čipu nebo tetování to může být problém. Fotografie jako důkaz u ukradeného pejska často nestačí. Čip obsahuje unikátní číselný kód. Slouží tedy k jasné identifikaci psa. 

4. Příprava na cestování 

Možná jste o možnosti vycestovat za hranice spolu se svým zvířecím kamarádem zatím neuvažovali. Ve většině evropských států však už čipovací povinnost pro zvířecí mazlíčky dávno platí. S čipem tak budete připraveni i na možnost vycestování. 

5. Zabránění týrání  

Tento bod se přímo vás samozřejmě netýká. Ale je dobré znát i obecný benefit čipování pejsků. Navíc problematika množíren stála za samotným zrodem novely veterinárního zákona. Díky povinnosti opatřit každého pejska čipem budou lépe identifikovatelní a snadněji postižitelní ti, kteří nelegální množírny provozují.  

Pár slov závěrem 

Čipování pejska se nemusíte obávat. Pejsek při něm nijak netrpí. A pokud na vás přesto po zákroku vrhne vyčítavý pohled, oblíbený pamlsek vzájemné vztahy určitě rychle napraví.    

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀