fbpx

CO MUSÍTE VĚDĚT, POKUD MÁTE PSA? 1. ČÁST

Sepsali jsme pro vás důležité základní věci o výchově pejska. Protože přesto, že to jsou základní a jednoduché věci, spoustu majitelů pejsků o nich nemají ani tušení. A to je škoda, protože dokážou ohromně ulehčit každodenní život se psem! Tak třeba i vy se dozvíte něco nového. 🙂

ZÁKLADNÍ POJMY

Obojek

Doporučujeme jednoduchý, nestahovací a široký obojek. Při zapínání dodržujte pravidlo, že pod zapnutý obojek by se měli vejít vaše dva prsty, aby to pejska neškrtilo.

Vodítko

Doporučujeme klasické s karabinkou, délka 1,5-2 metry, aby mohlo být prověšené.

Flexi (navíjecí) vodítka NEDOPORUČUJEME je to nepřítel chůze u nohy. Jsou těžká do ruky, psa motivují k tomu, aby pobíhal dále od vás (=žádná fixace na vás, v budoucnu problém s taháním na vodítku), mohou se přetrhnout a dokáží parádně spálit kůži, pokud pejsek proběhne okolo nohy člověka.

Stopovačka nebo-li stopovací vodítko

Stopovačka je dlouhé vodítko určené hlavně k navigaci psa a nácviku povelu přivolání. Je dobré ho využít i k odnaučení zlozvyků, jako je vyběhnutí za zvěří, cyklistou, běžcem nebo prolézání křoví. Stopovačka bývá nejčastěji od 10 do 20 metrů dlouhá, kulatá nebo plochá na konci s karabinkou. Na konci je dobré udělat uzlíky, aby jste ji snadno sešlápli a neproklouzla vám pod nohou. Máte psa pod kontrolou a zároveň má váš pes volnost. Pokud nemáte ještě naučené přivolání, tak je stopovačka ideální.

Pamlskovník

Super pomůcka, protože z něj rychle vytáhnete pamlsek a nemusíte ho lovit někde v kapse. Ideální je pamlskovník s karabinkou, který si připnete k oblečení a máte ho po ruce. Dnes seženete pamlskovník i s kapsičkou na mobil 🙂

Píšťalka

Píšťalka je skvělý pomocník při výcviku psa. Vysokou frekvenci píšťalky pes lépe slyší a rozezná ji lépe než lidský hlas. Vás už třeba neslyší, když je daleko, ale píšťalku ano. Píšťalka totiž zní stále stejně, ale vám se nepodaří volat na psa stále stejnou frekvencí. Navíc, když se třeba zlobíte a přitom na něj voláte, tak pes to hned z vašeho hlasu vycítí a myslíte, že se mu bude za vámi chtít? Kdežto píšťalka vás neprozradí, ta vydá pokaždé stejný zvuk.

PAMLSKY

Pomocí pamlsků navádíme psa do určité pozice. V žádném případě neučte psa povel sedni, tím že mu budete tlačit na zadek! Navedeme si ho pomocí pamlsku, tak že dáme ruku s pamlskem psovi nad hlavu a pomalu pohybujeme rukou dozadu.

Výborné jsou i při socializaci a to tak, že cizí osoba mu pamlsek podává.

Pamlsky  by měli být motivační. Sušené maso, paštiky, šunkový salám, domácí psí sušenky, piškoty atd. Granule moc motivační nejsou.

Na trénink doporučujeme dva druhy pamlsků. Jedny obyčejnější a jedny top pamlsky. Například piškoty a sušené maso. A když se pejskovi povede něco zvlášť dobře, tak mu dejte TOP pamlsek.

Nezapomínejte, že stejně jako dbáte na kvalitní krmivo, je nutné myslet i na kvalitu pamlsků. Při výcviku jich pejsek spořádá dost, a proto se vyplatí vyhnout se šmakuládám ze supermarketu. Za nás můžeme doporučit pamlsky Poslušnost do kapsy, které jsou 100% přírodní, obsahují 75 % masové složky a nenajdete v nich žádná éčka, umělá dochucovadla ani aromata.

U štěňátka odměňujte za každý pokrok a jak pes roste, tak odměňujeme na střídačku. Jednou jo a dvakrát ne. Pes, tak bude čekat stále odměnu a bude více motivovaný. Ale pokud chcete odměňovat stále za každý cvik, tak můžete.

Za první cvik při tréninku a za poslední odměňujeme vždy. První pamlsek psa nastartuje a díky poslednímu se bude těšit na příště.

A někdy, když se mu obvzlášť něco povede třeba přiběhne na přivolání z velké vzdálenosti dejte mu tzv. JACKPOT.

JACKPOT znamená, že mu dáte třeba pět pamlsků najednou.

PROČ PES POSLOUCHÁ JEN NA CVIČÁKU?

Často se stává, že kdo chodí na cvičák pro psy, tak je pes pak poslouchá jen na cvičáku a jinde ne.

Pejsci tam trénují s pejsky se kterými se znají, neruší je tam nic z toho, co je běžně na vycházce ruší. Cvičiště psů je pro ně v tu chvíli kladné prostředí.

Proto vybírejte cvičiště pro psy, kde vedou lekce i na jiných místech, než stále na té jedné a samé louce, se stále stejnými pejsky a stejnými vjemy okolo vás. Pes pak bude zvyklý poslouchat vždy a všude. Ať už se potkáte s lidmi, se psy, se zvířaty… Doporučit můžeme například cvičák Olomouc.

Každý majitel psa si však musí uvědomit, že cvičák není všechno. Je důležité povely trénovat i mimo něj, a to na různých místech. Jednou na louce, jednou u vody, jednou na cestě, jednou na zahradě, v kuchyni, ve městě, na balkoně…

Myslete na to, že pokud váš pes přiběhne na zavolání na zahradě, neznamená to, že přivolání umí. Jde o to, aby ho uměl i v situacích, které jsou na přivolání náročné a přitom zcela stěžejní. Věříte svému psovi, že k vám přiběhne, i když mu přes cestu přeběhne zajíc? Nebo když najde na trávníku neodolatelný mls, kterým může být otrávená návnada?

Pokud ne, přidejte se do naší Přivolávačské výzvy nebo kurzu Základní poslušnost. Přivolání je ve výcviku jeden z nejdůležitějších povelů a pokud ho dokonale ovládnete, ušetříte si spoustu komplikací do budoucna.

Každý povel, který se pes naučí je třeba tzv.upevnit a to docílíte právě tím, že ho budete zkoušet na různých místech (jako příklad jsme uvedli cvičák pro psy Olomouc). Odvolání je také třeba trénovat na různých místech a po různou dobu. Tento čas je dobré stále prodlužovat.

Chcete znát další finty, díky kterým vám výcvik půjde mnohem rychleji a jednodušeji?

Přidejte se do online Kurzu základní poslušnosti, ve kterém vám naše trenérky předají své dlouholeté know how. Dozvíte se, jak krok za krokem postupovat, aby z vašeho psa vyrostl parťák, na kterého je 100% spolehnutí. Vše navíc zvládnete z pohodlí svého domova.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře