fbpx

4 zásady úspěšného tréninku – musíte znát

Víte, jak dlouho by měl trénink s pejskem ideálně trvat, jak ho začít a ukončit? Čím vším můžete pejska odměnit a co znamená odměna typu „tady a teď“? To a ještě víc vám prozradíme.

PŘED TRÉNINKEM

Před tréninkem je třeba pejska vyvenčit a je třeba, aby byl motivovaný, takže ne po jídle.

Na začátku tréninku je dobré dát povel, který už pejsek zná třeba sedni, dej pac a pes vám začne dávat plnou pozornost a můžete pokračovat novým povelem. Pravidelnost tréninku je důležitá. Vy musíte být naprosto v klidu a s dobrou náladou.

Když se rozhodnete pro jeden povel např. sedni, tak používejte stále tento povel. Neměňte ho a neupravujte si ho například na sedni si, seď, šup

Dávejte si pozor, ať neříkáte za sebou třeba 4 povely nebo různé varianty povelu. To se často děje aniž bychom si to uvědomovali.

SAMOTNÝ TRÉNINK PSA

Trénujeme ideálně každý den, ale pouze 5 -10minut a u tréninku platí, že v nejlepším se má přestat. Je to proto, protože tak se váš pejsek bude těšit na příští trénink.

Trénink vás hlavně musí bavit a pejska také.

Pokud máte zrovna den blbec nebo máte špatnou náladu, tak raději vynechte. Nic se nestane pokud den nebo dva vynecháte. Trénujte vždy s dobrou náladou.

Pokaždé, když se vašemu pejskovi něco povede nezapomeňte ho chválit opravdu, ale opravdu nadšeným hlasem. Nejčastěji se používají slova jako šikulkaaa, pašááák, výborně …. Můžete ho podrbat za ušima, pohladit, poplácat přátelsky.

JAK PSA MOTIVOVAT – ODMĚNY

Nejčastěji používáme k tomu, abychom psa motivovali pamlsky. A pokud je váš pejsek hodně žravý, což většina psů je, tak tato motivace určitě zabere. Na první pohled to nemusí být patrné, ale pejsci sežerou pamlsků poměrně hodně, proto používejte kvalitní pamlsky – a nás můžeme doporučit pamlsky Poslušnost do kapsy, které jsou 100% přírodní, obsahují 75 % masové složky a nenajdete v nich žádná éčka, umělá dochucovadla ani aromata.

Pokud na to dlabání, zase tolik není, tak je dobré používat, jako motivaci různé psí hračky (přetahovadla, balonky, kruh či puller…) a přetahovat se s ním, házet mu míček a hrát si s ním.

Motivace hlavně musí přijít rychle. Pes žije tady a teď, takže ideální je používat pamlskovník ze kterého vytáhnete rychle odměnu.

Odměny vyplývající ze situace

Další možností, jak psa motivovat jsou tzv. odměny tady a teď.

Zamyslete se co váš pejsek rád dělá, co ho baví, z čeho má radost?

Můžete to být třeba běžet pro aport, nebo když má volno a může si běhat na volno okolo vás, nebo si třeba rád hraje s jinými psy co váš pes dělá rád? A pak může být odměnou i toto, cokoli co váš pejsek miluje po té co udělá co se od něj čeká.

PAMATUJTE, ŽE PES NIKDY NEDĚLÁ NIC NASCHVÁL.

CHYBA JE VŽDY POUZE U ČLOVĚKA.

Buď jste ho to naučili špatně, často nevědomky, nebo jste ho to ještě nenaučili. Pokud si nejste jistí, kde jste udělali chybu určitě je lepší se zeptat někoho, kdo má větší praxi. Ukázat mu, jak to děláte, natočit na video co se u vás odehrává a video poslat třeba do naší skupiny nebo pejskaři ke kterému máte důvěru, aby odhalil, kde děláte chybu a budete šťastní vy i váš pejsek.

KONEC TRÉNINKU

Vždy ukončete trénink v tom nejlepším. Když to pejska nejvíc baví, tak to ukončete. Chápu, že se to může zdát kruté, ale má to svoji logiku. Pejsek se bude moc těšit na příští trénink.

Víte jaké jsou nejčastější výmluvy pejskařů?

  • Tohle plemeno nejde vychovat, říkali to!
  • Dělá mi to naschvál, dělá hluchýho
  • To je ten nejtvrdohlavější pes
  • Tu jeho pubertu mi byl čert dlužnej!

Nepoužíváte náhodou také nějakou podobnou výmluvu? 🙂

Pokud vás pes neposlechne, není to naschvál. Ví váš pes co po něm chcete? Naučili jste ho to? Nepodcenili jste motivaci a trénovali jste poctivě na různých místech?

On totiž opravdu každý pes jde vychovat, když víte, jak na to. 🙂 Tak konec výmluvám a šup do praxe!

V Kurzu základní poslušnosti se naučíte finty, díky kterým vám výcvik půjde rychleji a snáze

Přidejte se do online Kurzu základní poslušnosti a získejte know how od jedněch z nejlepších psích trenérek v ČR. Předají vám cenné poznatky ze své dlouholeté praxe s pozitivním výcvikem psů a dozvíte se tak, jak krok za krokem postupovat, aby z vašeho psa vyrostl parťák, na kterého je 100% spolehnutí. Vše navíc zvládnete z pohodlí svého domova.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře