fbpx

Co znamená žlutá stužka u psa?

Většina z nás si spojí žlutou barvu spíše s Českým dnem proti rakovině, růžové stužky zase upozorňují na boj proti rakovině prsu. O žluté stužce nebo mašli u psů se už ale tolik nemluví. Přitom je to velice užitečné a jednoduché označení u pejsků. Co znamená? A kteří pejsci ji uvítají?

Ve zkratce žlutá stužka (nebo mašle) značí pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale i dalších zvířat a lidí. Myšlenkou žluté stužky je snaha nevystavit zvíře nepříjemné situaci, která může ne vždy skončit příjemně pro obě strany. Takto malé gesto může mít velmi pozitivní vliv na procházky s Vaším chlupáčem.

Místo mašlí a stužek se mohou používat například i žluté šátky nebo vesty s nápisem. Pro ostatní pejskaře nemusí být ale úplně jasné, co se snažíte říct, dokud pes nedojde blíž. Nejlepší je tedy použít jednu z uvedených variant a zároveň se snažit rozšířit povědomí o žluté mašli. Můžete tím pomoci nejenom Vašemu chlupáči, ale taky dalším pejskům a jejich majitelům.

Pár příkladů využití žluté mašle

  • Bázliví jedinci:

Velmi často se mašličky uvazují u pejsků, kteří mají špatné vzpomínky ze setkání se psy, u jedinců dříve týraných a velmi opatrných. Prostor pejsci mohou vyžadovat od dalších zvířat, lidí, ale i malých dětí. U těchto pejsků slouží označení spíše k jejich ušetření kontaktu, neznamená to ale, že pes nemůže zaútočit, bude-li se cítit ohrožený.

Pokud máte pejska, který se neustále bojí, můžete mu ulehčit Bachovy květovými esencemi. Jedná se o koncentráty s výtažky až z 38 rostlin, které pomáhají zvládat nejrůznější strachy a úzkosti.

  • Agresivní pes:

Opačným případem, ale velice často se stejným důvodem, jsou psi agresivní. Opět se může jednat o zvířata týraná nebo dříve napadená. Opět je zde lepší nechat pejskovi prostor i od lidí a popřípadě se zeptat majitele. Mašle ale nemusí označovat pouze psa agresivního, ale i jedince, kteří jednoduše nejsou kontaktní a o společnost nestojí.

Pro bázlivé či agresivní pejsky máme speciální kurz Problémové chování s podporou trenérky, která vám pomůže vyřešit jakýkoli problém.

  • Hárající feny:

Zde se jedná o snahu upozornit ostatní majitele na to, že fenka hárá, a vyhnout se nepříjemným komplikacím při jejím venčení. Ideální je nechat pejskovi dostatečný prostor. Využívá se i u fen, které nedávno měly štěňata a jejich reakce nemusí být vždy předvídatelné.

  • Psi zranění a staří:

Jedná se o pejsky, kteří potřebují prostor pro rekonvalescenci, jsou staří nebo mají zdravotní komplikace. Pro takové může být setkání s jiným jedincem až nebezpečné. Ti na ně mohou například skákat nebo jim ublížit při nevinném hraní. Označují se takto například i pejsci slepí nebo hluší. V našem městě potkávám pejska s nemocným srdíčkem, který už by se neměl tolik fyzicky namáhat, při setkání s jiným psem je ale velice těžké ho uhlídat. I takové případy mašličky nosí.

  • Pomocníci, záchranáři:

Zde souvisí snaha o prostor s výcvikem zvířete, které se učí fungovat a vykonávat funkce, které se od něho očekávají. Takoví psi mají mimo jiné i zvláštní označení, žlutá stužka zde slouží jako další upozornění pro pejskaře i širokou veřejnost. Účelem je snaha nechat zvíře soustředit se na probíhající výcvik a nenechat ho rozptylovat.

  • Pejsci z útulků:

Často se žluté mašle využívají u pejsků, kteří se potřebují naučit základní fungování na vodítku a připravovat se do nového domova. Cílem je i socializace zvířete, která může být hlavně u psů zachráněných z nevyhovujících podmínek komplikovaná a je potřeba jí dělat postupně. Ideální je v tomto případě nechat pejskovi prostor naučit se „fungovat“ na vycházkách.

Pejsci z útulků potřebují nejen lásku, ale zpravidla také hodně socializace. S ní vám pomůže náš článek Socializace – základ úspěchu.

  • Kde mašli pořídit?

Stužky samotné pořídíte v jakékoliv galanterii. Mašle se dají pořídit v obchodech s potřebami pro zvířata, nebo si jí můžete nechat vyrobit na zakázku od švadlenky. Možností je i objednávka přes internet ze speciálních e-shopů.

  • Kam mašličku připnout?

Ideální je lépe viditelné místo, například na zadní straně obojku nebo postroje. Nejlepší je ale mít mašli připnutou na vodítku, výše umístěná mašle bude lépe vidět pro ostatní majitele i na delší vzdálenosti z co nejvíce stran. Pokud připnete mašli na jednu stranu krku riskujete tím, že bude pro další pejskaře hůře viditelná, u chlupatých psů může srst mašli navíc zakrývat.

Navíc si chovatelé mohou stužku splést spíše s doplňkem pro Vašeho chlupáče než s tím, co se snažíte naznačit. Nápadná mašle na vodítku je jasným označením.

Žluté mašličky nejsou bohužel tak známý způsob upozornění pro ostatní majitele a to je velká škoda. Ráda bych tímto článkem rozšířila povědomí o tomto malém gestu, které může být v některých případech velkým pomocníkem u pejsků, kteří odstup a prostor potřebují. Článek můžete sdílet a pomoci tím rozšířit povědomí o žluté mašli. Budeme moc rádi.

Bachovy esence: Ověřený způsob, jak psovi pomoct s psychikou

Máte pocit, že by se váš pes potřeboval „hodit do klidu“? Zkuste na to jít přes Bachovy květové esence. Jedná se o koncentráty s výtažky až z 38 rostlin, které pomáhají zvládat úzkosti, strach a nervozitu lidem i zvířatům. Zní vám to až moc ezotericky? Jen si vzpomeňte, jak vaše babička nedá dopustit na bylinnou Alpu… Co říkáte, dáte „bachovkám“ šanci?

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře