Většina z nás si spojí žlutou barvu spíše s Českým dnem proti rakovině, růžové stužky zase upozorňují na boj proti rakovině prsu. O žluté stužce nebo mašli u psů se už ale tolik nemluví. Přitom je to velice užitečné a jednoduché označení u pejsků. Co znamená? A kteří pejsci ji uvítají?
Ve zkratce žlutá stužka (nebo mašle) značí pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale i dalších zvířat a lidí. Myšlenkou žluté stužky je snaha nevystavit zvíře nepříjemné situaci, která může ne vždy skončit příjemně pro obě strany. Takto malé gesto může mít velmi pozitivní vliv na procházky s Vaším chlupáčem.
Místo mašlí a stužek se mohou používat například i žluté šátky nebo vesty s nápisem. Pro ostatní pejskaře nemusí být ale úplně jasné, co se snažíte říct, dokud pes nedojde blíž. Nejlepší je tedy použít jednu z uvedených variant a zároveň se snažit rozšířit povědomí o žluté mašli. Můžete tím pomoci nejenom Vašemu chlupáči, ale taky dalším pejskům a jejich majitelům.
Velmi často se mašličky uvazují u pejsků, kteří mají špatné vzpomínky ze setkání se psy, u jedinců dříve týraných a velmi opatrných. Prostor pejsci mohou vyžadovat od dalších zvířat, lidí, ale i malých dětí. U těchto pejsků slouží označení spíše k jejich ušetření kontaktu, neznamená to ale, že pes nemůže zaútočit, bude-li se cítit ohrožený.
Pokud máte pejska, který se neustále bojí, můžete mu ulehčit Bachovy květovými esencemi. Jedná se o koncentráty s výtažky až z 38 rostlin, které pomáhají zvládat nejrůznější strachy a úzkosti.
Opačným případem, ale velice často se stejným důvodem, jsou psi agresivní. Opět se může jednat o zvířata týraná nebo dříve napadená. Opět je zde lepší nechat pejskovi prostor i od lidí a popřípadě se zeptat majitele. Mašle ale nemusí označovat pouze psa agresivního, ale i jedince, kteří jednoduše nejsou kontaktní a o společnost nestojí.
Pro bázlivé či agresivní pejsky máme speciální kurz Problémové chování s podporou trenérky, která vám pomůže vyřešit jakýkoli problém.
Zde se jedná o snahu upozornit ostatní majitele na to, že fenka hárá, a vyhnout se nepříjemným komplikacím při jejím venčení. Ideální je nechat pejskovi dostatečný prostor. Využívá se i u fen, které nedávno měly štěňata a jejich reakce nemusí být vždy předvídatelné.
Jedná se o pejsky, kteří potřebují prostor pro rekonvalescenci, jsou staří nebo mají zdravotní komplikace. Pro takové může být setkání s jiným jedincem až nebezpečné. Ti na ně mohou například skákat nebo jim ublížit při nevinném hraní. Označují se takto například i pejsci slepí nebo hluší. V našem městě potkávám pejska s nemocným srdíčkem, který už by se neměl tolik fyzicky namáhat, při setkání s jiným psem je ale velice těžké ho uhlídat. I takové případy mašličky nosí.
Zde souvisí snaha o prostor s výcvikem zvířete, které se učí fungovat a vykonávat funkce, které se od něho očekávají. Takoví psi mají mimo jiné i zvláštní označení, žlutá stužka zde slouží jako další upozornění pro pejskaře i širokou veřejnost. Účelem je snaha nechat zvíře soustředit se na probíhající výcvik a nenechat ho rozptylovat.
Často se žluté mašle využívají u pejsků, kteří se potřebují naučit základní fungování na vodítku a připravovat se do nového domova. Cílem je i socializace zvířete, která může být hlavně u psů zachráněných z nevyhovujících podmínek komplikovaná a je potřeba jí dělat postupně. Ideální je v tomto případě nechat pejskovi prostor naučit se „fungovat“ na vycházkách.
Pejsci z útulků potřebují nejen lásku, ale zpravidla také hodně socializace. S ní vám pomůže náš článek Socializace – základ úspěchu.
Stužky samotné pořídíte v jakékoliv galanterii. Mašle se dají pořídit v obchodech s potřebami pro zvířata, nebo si jí můžete nechat vyrobit na zakázku od švadlenky. Možností je i objednávka přes internet ze speciálních e-shopů.
Ideální je lépe viditelné místo, například na zadní straně obojku nebo postroje. Nejlepší je ale mít mašli připnutou na vodítku, výše umístěná mašle bude lépe vidět pro ostatní majitele i na delší vzdálenosti z co nejvíce stran. Pokud připnete mašli na jednu stranu krku riskujete tím, že bude pro další pejskaře hůře viditelná, u chlupatých psů může srst mašli navíc zakrývat.
Navíc si chovatelé mohou stužku splést spíše s doplňkem pro Vašeho chlupáče než s tím, co se snažíte naznačit. Nápadná mašle na vodítku je jasným označením.
Žluté mašličky nejsou bohužel tak známý způsob upozornění pro ostatní majitele a to je velká škoda. Ráda bych tímto článkem rozšířila povědomí o tomto malém gestu, které může být v některých případech velkým pomocníkem u pejsků, kteří odstup a prostor potřebují. Článek můžete sdílet a pomoci tím rozšířit povědomí o žluté mašli. Budeme moc rádi.
Máte pocit, že by se váš pes potřeboval „hodit do klidu“? Zkuste na to jít přes Bachovy květové esence. Jedná se o koncentráty s výtažky až z 38 rostlin, které pomáhají zvládat úzkosti, strach a nervozitu lidem i zvířatům. Zní vám to až moc ezotericky? Jen si vzpomeňte, jak vaše babička nedá dopustit na bylinnou Alpu… Co říkáte, dáte „bachovkám“ šanci?
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.