fbpx

Jak na domácí prohlídku psa

Asi už jste slyšeli, že byste měli svého mazlíčka pravidelně prohlížet a kontrolovat. Co všechno to ale zahrnuje a jak svého psa správně prohlédnout? A jak poznáme, kdy už vyhledat pomoc odborníka? Dnes vám povíme, jak na domácí prohlídku, a to od čumáku až po ocas. 

Kdy psa prohlížet?

Doporučuji psa kontrolovat každý den, nejlépe když je vyběhaný a už uklidněný. Ideální je proto odchytnout ho při odpoledním odpočívání nebo až po večerní procházce, kdy je relaxovaný a v klidu.  

Psa prohlížejte v klidném prostředí, kde vás nikdo nebude rušit. Hlavně zezačátku nemusí být psovi manipulace příjemná, další podněty jako hluk mu tak na klidu nepřidají. 

Oči

Podívejte se svému pejskovi do očí. Oko by mělo být vlhké, ale bez výtoku, oční bělmo je bílé, nikoliv nažloutlé nebo načervenalé. Zorničky jsou v obou očích stejné, rohovka je čirá. Pejsek nemá problém se zavíráním ani otevíráním oka, oko ani oční okolí nejsou podrážděné ani oteklé.

Čenich

Čenich by měl být vlhký (nemusí být vždy), hladký, nepozorujeme žádné stroupky, popraskání, pes nemá potřebu si čenich drbat. Na stroupky nebo popraskaný čenich doporučujeme tento balzám.

Pokud pozorujete hustý nazelenalý nebo dokonce krvavý výtok z jedné nebo obou nosních dírek, vyhledejte pomoc veterináře. 

Možná u svého psa pozorujete mírné změny pigmentu na jeho čenichu. Někdy má čenich celý černý, za pár týdnů ho má zase lehce narůžovělý. Jedná se o tzv. „snow nose“, který je častý například u plemene husky nebo u labradorů. Barva čumáku se mění v závislosti na ročním období a není důvod se obávat.

Uši 

U uší zpozorněte, pokud si je pes často drbe, otírá nebo klepe hlavou. Může se jednat o cizí těleso v uchu (často osiny), infekci nebo další problémy, které budou vyžadovat pomoc veterináře. 

Zdravé ucho je čisté, bez otoku, vyrážky a bez zápachu. Do psích uší se doma kouká trošku hůř, při komplikacích ale problém určitě poznáte i prostým okem.  

Zuby a dásně

Psí zuby by měly být čisté, bez nánosu zubního kamene. Zdravé dásně jsou růžové, bez začervenání, při zmáčknutí dásně bříškem prstu se dáseň zbarví zpět do 2 vteřin. To je důležitý ukazatel zdravého psa. V případě, že jsou dásně bílé (nebo naopak výrazně červené) vyhledejte okamžitě pomoc veterináře. 

Při skusu by do sebe měly zuby zapadat. Zápach z tlamy značí nános zubního plaku a nutnost přidat na mechanickém čištění zubů. Nyní jsou velmi oblíbené zubní kartáčky pro psy, pasta a dentální pomůcky.

Tlamu prohlédněte i na cizí tělesa a poranění. Zkontrolujte i celkový stav zubů, při kousání velmi tvrdých předmětů totiž může dojít až k prasknutí zubu. 

Hlava

Prohrabejte mu kožíšek. Pejsek může mít hlavně v oblasti spodní čelisti a brady škrábance nebo vyrážku z čmuchání v trávě, která mu oblast škrábe a dráždí. Zkontrolujte také zátylek a oblast uší.

Tělo

Z kontroly hlavy postupujte na oblast krku a trupu. Hlídejte si hlavně škrábance, vyrážky, bulky a zarudlá místa, psa zkontrolujte i na parazity. Pes by neměl reagovat nepřiměřeně nebo bolestivě. Rukou přejeďte po páteři, směrem od hlavy k ocasu. Pes by neměl reagovat bolestivě. 

Končetiny kontrolujte odshora dolů, nezapomínejte i na oblast břicha a slabin. 

Packy

Packy zkontrolujte důkladně, pozor si dávejte na popraskání, zarudnutí, šupinatění nebo cizí tělesa. Drápky jsou zdravé a pravidelně zkracované, nekroutí se.

Mezi prsty ani polštářky není zarudnutí nebo vyrážka, pejsek si packy nelíže přehnaně. Oblast meziprstí kontrolujte na schované osiny. 

Packy je dobré namazat ošetřujícím balzámem, který udržuje polštářky měkké a chrání je před oděrkami.
V případě poškozených polštářků (řezné rány, oděrky) urychluje hojení ran.

Tep a dech 

Tepovou frekvenci nejlépe změříme na vnitřní straně stehna v oblasti třísel, pro některé majitele je jednodušší nahmatat oblast na levé straně hrudníku, kde se hrudníku dotýká levý loket. Zdravá tepová frekvence u psa je 70-120 tepů/min, u menších plemen jsou hodnoty vyšší, štěňata mohou mít tep i okolo 190 tepů za minutu.  

Nádech i výdech je bez problémů, sípání nebo námahy, pes dýchá pravidelně.

Břicho, pohlavní orgány, ocas

Oblast břicha je horší na prohlížení, hledejte proto hlavně známky otoku, bulky nebo oblasti, na které pes při doteku reaguje bolestivě. Pořádně prohlédněte oblast bradavek. 

U psů zkontrolujte stav penisu, neměli byste pozorovat žádné známky otoku, podráždění ani výtoku, stejné příznaky hledejte i u samic. Zkontrolujte i okolí řitního otvoru.

Ocas by neměl být na dotek bolestivý, hlídejte také vypadanou srst nebo vyrážku. Pro krásnou, zdravou srst jsou skvělá probiotika.

Celkový stav

Psa postavte a zkontrolujte jeho celkový stav. Pes stojí s rovnoměrným rozložením váhy na obě strany, nemá problémy při chůzi ani změně pozic. 

Přejeďte psovi po stranách hrudníku, při dotyku byste měli cítit samotná žebra. Ta mohou být náročnější nahmatat u psů s velmi hustou srstí, hlavním důvodem pro problém s nahmatáním je ale spíše zvýšené množství podkožního tuku. Při pohledu shora vidíte u psů zúžení v oblasti pasu (pozor, u některých plemen takovou stavbu těla nepozorujeme), u pohledu ze strany dokážeme poznat, kde končí oblast hrudníku, břicho nevisí a netvoří jednolitý tvar.

Pro porovnání celkového množství tuku můžete využít i některé z volně dostupných grafik, na kterých máte zakreslenou celkovou kondici psa a množství podkožního tuku.

Kontrolujte, jak často se pes vyprazdňuje a v jakém stavu jeho stolice je. Vyměšování by psovi nemělo činit žádné potíže. Pes je zdravý, s krásnou srstí a bez omezení v pohybu. 

Doufáme, že vás článek namotivoval a že si na domácí prohlídku psa troufnete i vy. Packu na to!

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře