Cílem každého z nás je zdravý, šťastný a spokojený pes, který se s námi cítí vždy v bezpečí. A právě na téma bezpečnosti a ochrany našeho psa se zaměříme v dnešním článku.
Samozřejmostí je povinný čip, kterým se musí každý pes značit. Hlídejte si platné údaje u všech dokumentů, tedy u čipu, pasu, očkovacího průkazu.
Nezapomeňte pořídit známku, na které budete mít zmíněné pejskovo jméno a telefonní kontakt. Kdyby se vám náhodou pejsek ztratil bude jeho návrat domů mnohem jednodušší.
Chystáte se se svým psem do přírody nebo venčíte až po setmění? Pořiďte bezpečnostními prvky, například reflexní šátek nebo prvky na vodítko, na obojek nebo postroj zahákněte světélko. O pejskovi tak budou vědět nejenom projíždějící auta, ale i ostatní účastníci provozu a okolní psovodi.
Pokud máte možnost nechat psa s někým, udělejte to. Psa tím ochráníte před nepříznivým počasím, horkem, prochladnutím a hlavně krádeží. Navíc ho nemáte pod dohledem a nevíte, co se s ním venku děje. Někteří pejsci navíc nemají uvazování venku rádi a mohou se z vodítka utrhnout. Snažte se proto uvazovat psa bez dozoru co nejméně.
A teď nemyslím pouze veterináře, ale i profesionální cvičitele, poradce v chovu, ve stravě nebo péči o srst. Na internetu se dnes totiž nachází obrovské množství informací, které ale často nejsou podložené odbornými důkazy. Obsah se zvířaty je navíc na sociálních sítích velmi populární, zároveň je mnohdy i zavádějící nebo nepřesný.
Místo prohledávání diskuzních fór proto raději důvěřujte odborníkům, kteří mají odborné znalosti přímo v dané oblasti. Můžete si tím ulehčit spoustu trápení.
A to ve vozidle, na pozemku nebo při venkovních aktivitách. Trénujete se štěňátkem pobyt venku a chůzi bez vodítka? Začínejte v ohraničeném prostoru a na delším vodítku. Při hraní s dalšími psy se držte daleko od všech dopravních tahů, při návštěvách lesů a památek dodržujte požadované předpisy.
Naučte se základy první pomoci pro psy. Vědět, kdy a jak vyvolat zvracení nebo jak postupovat při obvazování packy, může hrát roli při záchraně nejenom vašeho zvířete.
Samozřejmostí by měla být i psí lékárnička, kterou si můžete pořídit hotovou, nebo si jí poskládat přímo podle vašich potřeb.
Příliš silný proud ve vodě, nebezpečně kluzký terén nebo nebezpečná divoká zvěř v okolí. I v takových případech je nutné přemýšlet za naše mazlíčky a nepouštět se s nimi do nebezpečného rizika. Nezapomínejte je i chránit před přímým slunečním zářením, na kterém se spousta z nich ráda vyvaluje. Hlavně mezi 10.-16. hodinou by měla být zvířata před přímým sluncem chráněna.
Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀