fbpx

6 kroků, jak ochráníte svého psa

Cílem každého z nás je zdravý, šťastnýspokojený pes, který se s námi cítí vždy v bezpečí. A právě na téma bezpečnosti a ochrany našeho psa se zaměříme v dnešním článku. 

Mějte své zvíře označené 

Samozřejmostí je povinný čip, kterým se musí každý pes značit. Hlídejte si platné údaje u všech dokumentů, tedy u čipu, pasu, očkovacího průkazu. 

Nezapomeňte pořídit známku, na které budete mít zmíněné pejskovo jméno a telefonní kontakt. Kdyby se vám náhodou pejsek ztratil bude jeho návrat domů mnohem jednodušší. 

Chystáte se se svým psem do přírody nebo venčíte až po setmění? Pořiďte bezpečnostními prvky, například reflexní šátek nebo prvky na vodítko, na obojek nebo postroj zahákněte světélko. O pejskovi tak budou vědět nejenom projíždějící auta, ale i ostatní účastníci provozu a okolní psovodi.  

Nenechávejte psa bez dozoru 

Pokud máte možnost nechat psa s někým, udělejte to. Psa tím ochráníte před nepříznivým počasím, horkem, prochladnutím a hlavně krádeží. Navíc ho nemáte pod dohledem a nevíte, co se s ním venku děje. Někteří pejsci navíc nemají uvazování venku rádi a mohou se z vodítka utrhnout. Snažte se proto uvazovat psa bez dozoru co nejméně.  

Důvěřujte odborníkům

A teď nemyslím pouze veterináře, ale i profesionální cvičitele, poradce v chovu, ve stravě nebo péči o srst. Na internetu se dnes totiž nachází obrovské množství informací, které ale často nejsou podložené odbornými důkazy. Obsah se zvířaty je navíc na sociálních sítích velmi populární, zároveň je mnohdy i zavádějící nebo nepřesný. 

Místo prohledávání diskuzních fór proto raději důvěřujte odborníkům, kteří mají odborné znalosti přímo v dané oblasti. Můžete si tím ulehčit spoustu trápení. 

Mějte svého psa dobře vychovaného

Tím předejdete spoustě možným nebezpečným situacím jako například:

  • Pes vám neuteče za srnkou a nemůže se vám ztratit
  • Nemůže ho srazit auto, pokud vás neposlechne na zavolání
  • Nebude ničit a kousat věci v domácnosti – zabráníte spolknutí nebezpečných předmětů
  • Nebude přehnaně plašivý nebo agresivní, takže zabráníte možným zraněním a konfliktům.

Zvíře mějte vždy zabezpečen

A to ve vozidle, na pozemku nebo při venkovních aktivitách. Trénujete se štěňátkem pobyt venku a chůzi bez vodítka? Začínejte v ohraničeném prostoru a na delším vodítku. Při hraní s dalšími psy se držte daleko od všech dopravních tahů, při návštěvách lesů a památek dodržujte požadované předpisy. 

První pomoc

Naučte se základy první pomoci pro psy. Vědět, kdy a jak vyvolat zvracení nebo jak postupovat při obvazování packy, může hrát roli při záchraně nejenom vašeho zvířete.

Samozřejmostí by měla být i psí lékárnička, kterou si můžete pořídit hotovou, nebo si jí poskládat přímo podle vašich potřeb. 

Přemýšlejte za své psy

Příliš silný proud ve vodě, nebezpečně kluzký terén nebo nebezpečná divoká zvěř v okolí. I v takových případech je nutné přemýšlet za naše mazlíčky a nepouštět se s nimi do nebezpečného rizika. Nezapomínejte je také v letních měsících chránit před přímým slunečním zářením, na kterém se spousta z nich ráda vyvaluje.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře