fbpx

Jak podat psovi léky?

V životě každého psího majitele nastane čas, kdy do našich mazlíčků potřebujeme dostat nějaké léky. Kromě antiparazitik se může jednat i o léčbu celé řady onemocnění, u kterých se bez podávání prášků neobejdete. Proto se v dnešním článku zaměříme na způsoby, jakými můžete psovi podávat léky v domácí léčbě.

Bez zbytečného stresu 

Hlavním faktorem je zvíře nestresovat. Pokud má Váš mazlíček léky užívat delší dobu, je návyk na užívání léků ulehčením pro všechny zúčastněné. Nemocný pes nepotřebuje zneklidnit ještě opakovaným vystresováním z neúspěšné aplikace léku. Většina hafanů bude spíše spolupracovat pokud zjistí, že za podání léku přijde odměna. 

Nenechte psa myslet si, že uhýbáním a scénami se lékům vyhne. Buďte proto trpěliví a neústupní.

Léky v pevné formě 

Nejčastějšími doma používanými léky jsou ty pro perorální podání (podání ústy). Existují v pevné a tekuté formě, častěji se ale majitelé setkají s první variantou.

Léky v pevné formě existují v mnoha podobách, zmínit můžeme například tablety, pilulky, kapsle nebo ty v sypké formě. 

Schování léku do pamlsku 

Schování léku do jídla je asi nejjednodušším způsobem, jak do psa lék dostat. Využít k tomu můžete plátek sýra, šunky, maso, nebo různé kapsičky a konzervy. Představivosti se meze nekladou, prášky můžete schovat i do tvarohu, trikem některých chovatelů je schovat lék mezi 2 namazané piškoty (použít můžete například tvaroh, konzervu nebo paštiku pro psy).

Upozornění! Před podáváním léků s jídlem se vždy poraďte s veterinárním lékařem. U některých léků se totiž doporučuje podávat je na lačno.

Menší lákavé porce 

Tabletu nebo tekutý lék smíchejte s malým množstvím jídla, například kapsičky nebo konzervy. U větších porcí hrozí, že pes nesní všechno a tableta nebo část léku tak zůstane v misce. 

Výrazné aroma 

Pach léků v pamlscích může od jejich spořádání odlákat nejednoho chlupáče. Aromatické pamlsky, například ty s rybami, zamaskují pach léku. Zakrýt aroma můžete pomocí obyčejné želatinové kapsle, do které psovi lék schováte. Některé přípravky pro zvířata se navíc s aromaty a příchutěmi už prodávají. Tyto varianty jsou pro psy často příjemnější alternativou. 

Jakoby nic 

Pes velice rychle pozná, že se něco chystá. Pokud mu prášek schováte do konzervy a budete nad ním celou dobu stát a kontrolovat ho, tak pozná, že něco nesedí. A o to opatrnější při přijímání dobroty bude. Proto mu lákadlo s lékem podávejte co nejpřirozeněji, jako by se nic nedělo. Většina chlupáčů tak nepozná, že spolu s dobrotou dostali i lék. Spokojené tak budou obě strany. 

Krmení více zvířat najednou 

V případě, že máte doma více zvířat najednou, můžete lék propašovat i do krmení nebo pamlsků. Snaha o získání co největšího množství jídla a pamlsků psovi nedává dostatek času přemýšlet, co zrovna spořádal. A to může být příležitost dostat do něj i léky.  

Dávejte pozor, aby se k připravenému pamlsku nedostal jiný chlupáč. 

Podávání léku přímo do tlamy 

Co ale dělat, pokud není možné podávat léky společně s jídlem? A co hafani, kteří naše triky a fígle vždycky prokouknou? U takových musíme přistoupit k podání léku přímo do tlamy. 

Není čeho se bát, postup je jednoduchý a při troše cviku ho zvládnete i doma. A jak postupovat?

1) Psa posaďte. Jednou rukou mu zespodu obejměte spodní čelist a oboustranným tlakem prstů na pysky dosáhnete k otevření tlamy. Prsty nepřekrývejte zuby, pes by Vás mohl nechtěně kousnout.

2) Druhou rukou vložte prášek na kořen jazyka. Platí, že čím dál, tím větší šance, že pes prášek spolkne. 

3) Tlamu zavřete a čelisti držte stisknuté. kromě zabránění vyplivnutí prášku má pes omezenou hybnost jazyka, prášek tak spíše zůstane na kořeni a nezakutálí se jinde po tlamě.  

4) Psovi lehce zakloňte hlavu a prsty mu ze shora dolů hlaďte hrdlo. Drážděním psa donutíme k polknutí prášku. U některých psů ale stačí jen dát prášek co nejdál do tlamy. 

5) Zkontrolujte psovi tlamu, prášek se mohl přilepit na patro nebo schovat pod jazyk. Někteří psi jsou mistři ve schovávání, prášek mohou schovat a vyplivnout ho až po chvíli. Psa proto po podání léku aspoň pár minut nespouštějte z očí.  

O ukázku, jak psovi léky podávat, se nebojte požádat veterináře. Před drcením nebo porcováním léku se ujistěte, že je tento postup možný. Vysypání obsahu z kapsle povede k omezení účinku léku (kapsle totiž zajišťuje rozpuštění a uvolnění léčivé látky až v určitém místě zvířecího trávení, vysypání obsahu změní jeho působení a účinek). 

Léky v tekuté formě 

Velkou výhodou tekutých přípravků je snadnější manipulace, páníček ale musí hlídat, že pes doopravdy spolkl celou dávku. 

S pamlskem:

Pamlsek je lehčí způsob podávání tekutých léků. Pokud to aplikace léku umožňuje, je nejsnadnějším řešením nakapání na piškot nebo psí sušenky. Málokterý pes si vůbec stihne všimnout, že jeho dobrota chutnala trochu jinak. Kapání na maso se nedoporučuje, lék po něm může stéct.

Bez pamlsku:

Aplikace bez pamlsku je trochu těžším způsobem. Většinou se k ní přistupuje při podávání většího množství léku nebo tekutiny (například výživa, rozpuštěné léky). Při podávání přímo do tlamy hrozí vyplivnutí léku, vytečení nebo dušení

Nejlepším způsobem je aplikovat lék do koutku mezi dásní a pyskem:

1) Psovi držte hlavu mírně zvednutou, odtáhněte spodní pysk. 

2) Do utvořené řasy mezi zuby a pyskem aplikujte pomocí injekční stříkačky (bez jehly) dávku léku. Někteří páníčci aplikují lék pomocí lžičky. Psovi pak držte tlamu zavřenou a mírně mu zakloňte hlavu – lék tak začne stékat psovi do hrdla. 

Závěrem 

Veškeré léky podávejte podle pokynů veterinárního lékaře a přiloženého příbalového letáku. Při nejasnostech ohledně aplikace nebo dávkování se nebojte obrátit na veterináře. 

Kontrolujte pravidelné dávkování a záznam o podávání léků mějte jasně sepsaný na jednom místě, ideální je například rozvrh nebo rozepsaná tabulka na ledničce.

Nezapomínejte, že otevírání tlamy a manipulace se psem jsou prvky, které můžete se svým mazlíčkem trénovat. Fakt jestli si pes nechá sáhnout do tlamy může být i život zachraňující. Při podezření na sežrání pohozených lákadel na ulici, ulovení nějaké kořisti nebo při podávání léků a kontrolách dutiny ústní hraje spolupráce psa důležitou roli. 

Získejte přístup do online veterinární poradny
a 20 % slevu na vše

Věděli jste, že se můžete stát členy našeho VIP klubu? Členstvím si otevřete dveře k těm nejlepším „podpultovkám“ Online psí školy. 😉 Získáte přístup k více než 60 prémiovým článkům, dostanete 20% slevu na všechny naše kurzy a kdykoliv se budete moct poradit v uzavřené online veterinární poradně. A to není vše!

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře