fbpx

Jak připravit psa na Silvestra?

Pro velkou část pejskařů představuje konec roku spíše stres než radost. Jak můžeme připravit na Silvestra nejen naše psy, ale i sebe?

Na konci článku máte naše 4 tipy, jak můžete stres eliminovat a jak prosinec nejlépe využít na přípravu psa. Čím dřív začnete, tím líp.

Jak pes projevuje strach? 

Snaha o útěk, schovávání pod nábytek

Velká část psů se snaží od hluku utéct. Vyhledávat proto mohou zapadlá a potencionálně bezpečná místa, kde se mohou před nebezpečím schovat. Někteří hafani se tak budou snažit vlézt do míst a koutků, odkud se sami nedostanou. Hlídejte proto nejen, kam pes leze, ale jestli je pro něj místo bezpečné. 

Při schovávání se pes tak soustředí na útěk, že často nekouká kolem sebe. Při silvestrovských oslavách tak může docházet ke zraněním, které velice často vyžadují návštěvu veterináře. Existují případy pádů, zlomenin, ale i pořezání o sklo následkem proskočení psa oknem. 

Třes, štěkání, vytí

Častými projevy bývají také různé zvukové projevy jako kňučení, štěkání nebo vytí. Psi mohou také nadměrně slinit. Vystresovaná zvířata se také doma mohou pomočit nebo pokálet. Pes se bude třást a páníček jednoduše pozná, že se mu hluk z venku nelíbí. 

Proč psům vadí pyrotechnika?

Genetika, povaha 

Někteří psi jsou k problémům s hlasitou pyrotechnikou náchylnější než jiní. Velkou roli u zvládání hlasitých zvuků hraje povaha našeho mazlíčka. Někteří hafani mohou být už od mala hodně bázliví a opatrní, a to i přesto, že žádnou špatnou zkušenost s ohňostroji nemají.  Příčinou může být ale i genetika. Některým plemenům totiž hlasité rány vadí méně nebo si na ně postupem času zvyknou. U dalších ale spíše než povaha nebo geny hrají roli špatné vzpomínky. 

Trauma, špatná zkušenost 

Petardy a ohňostroje mohou psům připomínat traumata a špatné zkušenosti. Pokud po Vás například na procházce se psem někdo hodil petardu, je velká šance, že s každou další ránou se chlupáčovi špatná zkušenost znovu vybaví. Další mu mohou připomínat zvuky hromů a bouřky. 

U psů s neznámým původem nebo špatnou zkušeností z předchozího domova mohou hlasité rány vyvolávat vzpomínky na zážitky, o kterých my jako páníčci nevíme. Problémem může být ale i nedostatečná socializace a neučení na hlasité podněty od štěněte. 

Jak k psovi přistupovat?

Klid 

Nejdůležitější je zachovat klid a nepanikařit. To poslední, co pes potřebuje, je cítit obavy ze svého pána. Naši mazlíčci totiž velmi dobře vnímají, jaké emoce prožíváme. Pokud vystrašený pes ucítí ze svého pána strach a stres, pozná, že se něco děje. A to pro něj teprve představuje důvod k obavám.  

Proto je důležité vyzařovat klid a jistotu, která našeho mazlíčka ujistí, že se není čeho bát. 

Den jako každý jiný 

Velice často pomáhá neměnit zajetý režim. Psa proto berte na klasické procházky, hrajte si s ním a udržujte stejný chod domácnosti, jako každý den. Vyjet z režimu totiž pro psa znamená signál „Pozor, něco je jinak, něco se chystá!“.

Pár změn ale udělejte. Například nechoďte na dlouhé procházky, při kterých hrozí polekání a útěk psa. 

Vyjděte psovi vstříc 

Pokud si pes vybere nějaké bezpečné místo, je lepší mu v tomto ohledu „vyjít vstříc“. Pokud si Váš pes vybere, že chce Silvestra strávit pod postelí v ložnici, doporučuje se mu vyhovět a z místa ho násilím netahat. Ujistěte se, že místo je pro psa bezpečné, má přístup ke krmivu a vodě a může kdykoliv sám vylézt a místo změnit. Do místnosti ho proto nezavírejte, ale nechte mu přivřené dveře. 

Nevystavujte psa potencionálnímu stresu

Pro bázlivější psy jsou období svátků obecně velmi stresující. Úkolem nás páníčků je proto nevystavovat je nadměrnému a zbytečnému stresu. Psa neberte na odpočítávání půlnoci, nenechávejte ho doma samotného, ani ho nevystavujte dalším potencionálně stresovým situacím. Venkovní psy můžete pustit do domu nebo garáže, kde se mohou před ránami schovat. 

Někteří pejskaři dokonce volí variantu úprku z města. Často tak odjíždí na chaty nebo do klidnějších oblastí, kde se vyhnou hlučným oslavám a velkým ohňostrojům. Úplný klid během oslav Silvestra nebudete mít asi nikde, rodinná chata nebo návštěva známých na vesnici mohou ale být pro Vašeho psa příjemným kompromisem. 

Přípravy 31.12.

Kromě zachování klidu a každodenního režimu je důležité zohlednit pejskovi potřeby a emoce. Proto je důležité snažit se psovi od strachu pomoci individuálním přístupem. 

Bezpečné místo 

Někteří páníčci volí variantu svému psovi vytvořit vlastní „bezpečné místo“. Může se jednat o roh s dekou a polštáři, překrytou klec (pokud je na ní pes naučený a zvyklý), nebo přes stůl přehozenou deku. 

Další možností je postavení bunkru, do kterého si se psem můžete vlézt. Potřebovat k tomu budete jen pár polštářů a dek.

U nás už se jedná o malou tradici, kde si děti doma během Vánoc staví vlastní bunkr na hraní, ve kterém si hrají a koukají na pohádky. Do bunkru za nimi leze rodinný pes, který měl roky špatnou zkušenost se zvládáním silvestrovských oslav. Tahle varianta je ideální hned z několika důvodů. Pes je totiž blízko své smečky a dětí, které má tendenci neustále hlídat.

Zároveň se jedná o pohodlnější místo, než je prostor za skříní nebo gaučem. Děti s pohádkami představují zvuky, které přehluší bouchání petard z venku. Polštáře a deky navíc tvoří bezpečný prostor, který venkovní hluk ještě o trochu víc izoluje. A díky stavění bunkru předem má pes dostatek času si nové místo prozkoumat a vyzkoušet. 

Kratší pobyt venku 

Denní režim se snažte neměnit, ale jen trochu přizpůsobit. Pokud jste třeba zvyklí chodit se psem na dlouhé večerní venčení, je lepší tuto variantu jeden den v roce vynechat a raději psa nechat vyvenčit jen před domem nebo na zahradě. Opět zde platí zohlednit Vaší konkrétní situaci a pejskovu toleranci k hluku. 

Při venčení během celého dne psa hlídejte. Spousty lidí s odpalováním rachejtlí totiž nečekají na večer, k bouchání petard tak dochází během celého dne.

I ten nejposlušnější pes se může leknout, uskočit nebo utéct. V ten moment je důležité mít psa správně zajištěného. Mějte ho proto vždy na vodítku, nejlépe si ho omotejte kolem ruky nebo těla. Snížíte tak riziko, že vodítko se psem upustíte nebo se Vám pes vysmýkne. Při ztrátě psa pomůže k jeho návratu známka s telefonním číslem na jeho majitele.  (Pokud známku nemáte, je to zásadní chyba a to nejen kvůli Silvestru. Pořídit si ji můžete zde.)

Přípravy během roku – prevence je základ

Práce se strachem 

Učte psa pracovat se strachem. Naučte ho zvykat na nové podněty a hlasité zvuky. Tomu se věnujeme v kurzu Problémové chování a tento kurz a podpora trenérky může být skvělou přípravou na Silvestra.

Zabavení 

Praktikovat můžete i různé hry a hlavolamy. Na ty je dobré učit psa během celého roku, na Silvestra to tak bude aktivita na zabavení, kterou dobře zná a umí. Většinu vystrašených psů by při strachu neměla zájem zkoumat nové hračky nebo podněty. Aktivity, které se psem provozujete, mu pomohou odvézt myšlenky od hluku a bouchání petard. 

Pomoc veterináře 

Situaci můžete řešit také u svého veterináře. Někteří majitelé sahají u svých psů k využití zklidňujících léčiv. Opět se nejedná o nejvhodnější variantu, která není doporučována všem. Vždy je lepší psa učit se strachem a stresem pracovat, v některých případech ale taková varianta jednoduše nestačí.

Bachovy esence

Bachovy květové esence namíchané přímo na jakékoli krizové stavy – návštěva veteriny, cestování, náhlá ztráta, nemoc, změna majitele či změna prostředí nebo právě zmiňovaný Silvestr, mohou pejskovi od strachu také pomoci.

Bachovy kapky mícháme i u nás a vždy na čerstvo. Pro tento problém jsou nejvhodnější kapky ŽIVOT BEZ STRACHU – užívat dopředu několik dní – ideálně 2-4 týdny před Silvestrem. Na samotný silvestr pak kapky KRIZOVÁ ESENCE, které se podávají intenzivněji už v samotný den.

Bachovky máme k objednání zde.

Přejeme Vám klidné a spokojené prožití adventu a vánočních svátků. 😊

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře