fbpx

Jak psi projevují bolest a co jako páníček dělat?

Každý správný majitel dbá na zdraví a správnou péči o své čtyřnohé svěřence.

Jako páníčci za ně neseme plnou zodpovědnost a máme povinnost zakročit, pokud našemu pejskovi něco je nebo ho něco bolí. Psi jsou ale skvělými herci, často totiž dokáží i přes velkou bolest skrývat, že je něco moc trápí.

Proto si v dnešním článku rozebereme náznaky, že by naše další kroky měly okamžitě směřovat do veterinární ordinace. 

Fyzické změny

Fyzické změny jsou často jednodušší zachytit, projevování bolesti ale může mít mnoho podob podle toho, co zrovna pejska trápí. 

Problémy s dýcháním

Jedním z prvních a hlavních projevů mohou být změny v dýchání. Pokud pejsek bez jiné viditelné příčiny (vysoké teploty, fyzické aktivity, …) zrychleně a ztěžka dýchá, obzvlášť pokud takové chování po pár minutách neustává, je velice důležité rychle jednat. 

Třes, klepání 

Klepání a třes celého těla mohou být příznaky neklidu a bolesti. Pes takovým chováním nemusí nutně značit, že ho něco bolí, třes může být reakcí na jiné podněty, projevem úzkosti nebo naopak nadšení. 

Postoj

Vnímejte jeho pohyb. Jaký je postoj, uvolněný? Nebo naopak křečovitý a nervózní? Co hlava, jak ji pes drží? Je nahrbený? Vnímání změny v postoji je důležité pro určení diagnostiky a často souvisí s nepohodlím nebo přímo s bolestí. 

Pohyb

Ulevuje si váš pes na končetinu, odmítá běhat, nervózně přechází, nebo má naopak problém vstát? Nemůže z ničeho nic skočit na nebo z gauče? Tohle je jasný znak, že má váš mazlíček nějaké zdravotní problémy, které je nutné co nejdříve řešit. Majitelé mohou mít tendence zaměňovat odmítání nadměrného pohybu za lenost, důležité je proto vnímat, co za takovým chováním stojí. 

Změny v chování 

Bolest projevují psi nejen při pohybu, že je něco špatně totiž poznáme i z jejich chování. To sice nemusí být na první pohled tak zřejmé, o to spíš bychom mu ale měli věnovat pozornost. 

Každodenní fungování

Znáte to, není vám dobře, něco vás bolí a nemáte na ostatní náladu? Jste nervózní, netrpěliví a nechcete být rušeni. A stejně to může mít i váš mazlíček.

Bolest se projeví v každodenním chování našeho psa. Veselý a energetický chlupáč je z ničeho nic apatický, odmítá kontakt, může být k ostatním odtažitý až agresivní. Pokud je taková prudká změna v chování něčím novým, nemusí se hned jednat o projev agrese. Vyhodnoťte vaší situaci a zauvažujte, jestli vašeho psa něco netrápí. 

Pes odmítá pít/jíst 

Odmítání vody a potravy je velkým nebezpečím a značí komplikace, které vyžadují okamžité řešení. Pokud zvíře do té doby nemělo s daným krmivem nebo vodou problém, je velmi důležité kontaktovat veterináře a celou situaci vyřešit. Důležité je příčinu odhalit a vyřešit co nejdříve, a to ať’ je jakákoliv. 

Nervozita, nepohodlí 

Bolest se podepisuje i na psím odpočinku. Pes, kterého něco bolí, má problémy s odpočíváním a spánkem, bude dlouho hledat místo k odpočinku a často se budit. I ležení v klidu bude pro psa náročné, může ztěžka nebo zrychleně dýchat.

Pozor na přehnanou péči o srst. Zvíře se může snažit ulevit si od bolesti lízáním nebo čištěním konkrétní části těla. Pozor hlavně u povrchových ran, které se může pes snažit lízat a celou situaci ještě zhoršit. Lízání je pro domácí mazlíčky uklidňující a mohou se jím snažit ulevit od bolesti a úzkosti, kterou jim bolest způsobuje.  

Co dělat? 

Mějte svého psa „nakoukaného“

Nejlepším řešením je mít pejska v oku a poznat, kdy a jak se změnilo chování. Znejte svého psa a jeho způsoby projevování. Individuální vyhodnocování konkrétní situace může každému zvířeti velmi ulevit, objevení důvodu bolesti navíc pomáhá zachytit vážné případy ještě dřív, než dojde ke zhoršení stavu. 

Nezapomínejte, že veterinář vašeho psa nevidí tak často, jako vy. Nemusí proto nutně poznat, co je na něm jinak, a říkat, že je zvíře „nějaké divné“ při určování diagnózy úplně nepomůže. Při popisu proto buďte co nejvíce detailní a zmiňujte i aktivity nebo změny, které Vám nemusí na první pohled připadat důležité. Mazlíček se tak nemusí trápit dlouho.  

Nepřehánějte to 

Netlačte na svého psa, vnímejte jeho potřeby a dopřejte mu dostatek času na odpočinek. I velmi aktivní pejsci potřebují čas na regeneraci a dobití baterek. A právě přílišná námaha může velmi jednoduše vést ke zraněním a bolesti. 

Nezapomínejte, že za pejska musíte často přemýšlet a rozhodovat. Hlavně mladší a aktivnější pejsci často nepoznají, kdy už stačí, a nehlídaná aktivita vede velmi jednoduše k poranění pohybového aparátu, které nemusí být na první pohled zřejmé. V kurzu Základní poslušnost učíme pejska tzv. „nucený odpočinek“, který slouží právě k tomu, aby se pes nepřetáhl a uměl být v klidu.

Aktivity přizpůsobte aktuálnímu stavu svého mazlíčka a monitorujte jeho chování a reagování na množství zátěže. 

Veterina 

Nebojte se obrátit na svého veterináře! Vždycky je lepší podniknout na první pohled zbytečnou cestu na veterinu než později litovat, že jste se do ordinace svého veterináře nevydali dřív.

Buďte ke svému veterináři upřímní. Pokud jste udělali nedopatřením nějakou chybu, je vždy lepší jí uznat a řešit následky než zatloukat. Veterinář na příčinu dříve či později přijde a čím dřív se určí diagnóza, tím dřív může vašemu mazlíčkovi ulevit. 

Zabavte ho 

Při poranění nebo bolesti je většinou potřeb omezit pohyb na minimum, pejska tak budete muset zabavit jinak než dlouhými procházkami, přetahováním nebo sportem. Využít k tomu můžete různé hlavolamy, například lízací podložky nebo čmuchací dečky, které pejska zabaví na dlouhou dobu a vyžadují minimum pohybu. 

Zabavit může pejska i některá z plnících hraček na našem e-shopu. Pořídit můžete koberečky nebo plnícího hada, který pejska zabaví nadlouho a s minimem námahy. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře