fbpx

Jak psi prospívají dětem

Děti a zvířata patří neodmyslitelně k sobě, tak upřímná přátelství jsou totiž na celý život.

Přátelství mezi dítětem a psem je nejen plné radosti a štěstí, ale pro obě strany i praktickou zkušeností. Psi totiž učí naše děti dovednostem, které jim v životě pomohou otevřít nejedny dveře, a zvládat situace, se kterými by měl problém nejeden dospělý.

Učí je zodpovědnosti

Před pořízením každého domácího mazlíčka je důležité uvědomit si, jak velká zodpovědnost to doopravdy je. Mazlíček není věc na hraní, kterou může dítě odhodit do kouta až vyroste, zestárne nebo ho omrzí.

Právě psi jsou v tomto směru skvělým učitelem rutiny a zodpovědnosti, které dětem poskytnou velký benefit do budoucna. Potřebují přece pravidelné procházky, fyzické aktivity, pejska musíme zabavit, nakrmit, uklízet po něm, postarat se mu o srst a hrát si s ním. To ze začátku nezní jako tak velká starost, každodenní péče je už ale náročnější a dítě by s pomocí a dohledem rodiče mělo přispívat ke starání se o rodinného mazlíčka.

Správná péče navíc učí děti empatii, samostatnosti a pomoci ostatním.

Pes je oddaný parťák

Pes je opora, věrný parťák, který je vždy po našem boku. Pro spoustu rodin jsou proto domácí mazlíčci nejen milovaná zvířata, ale i opravdoví členové rodiny. Spoustě dětem je proto jejich domácí mazlíček nejlepším přítelem, který je tu vždy pro ně. Hlavně u stydlivějších dětí může být pes nejen nejlepší přítel, ale i vodítko k navazování dalších kontaktů a přátelství.

Pes totiž dodává dětem pocit jistoty, společnosti a bezpečí, což snižuje pocit samoty nebo smutku. Pes po boku je navíc skvělým námětem ke konverzaci.

Socializace

Psi jsou skvělým způsobem, jak zlepšit sociální schopnosti dítěte. Při procházce s pejskem po městě nebo chození do parků a výběhů potká dítě spoustu dalších páníčků, se kterými se bude potřebovat domluvit (například pokud budou chtít pejsky nechat očmuchat).

 Pes je taky skvělé téma při seznamování s novými lidmi nebo jako téma konverzace dítěte s dospělými (například s vašimi známými nebo dalšími členy rodiny). Spoustu dětí miluje vyprávění o jejich mazlíčcích a díky konverzování zlepšují svoje vyjadřování, přemýšlení a fungování ve světě okolo nich. Téma zvířata je navíc ideální začátek i pro stydlivější děti, které se jinak mohou stydět mluvit.

Pomoc od stresu

Asi sami znáte, jak skvělým rozptýlením od všeho zlého naši mazlíčci jsou. Chodíte občas se psem na procházku utřídit si myšlenky nebo prostě na chvíli vypnout a dát si pauzu? Jste unavení, napjatí a jdete se přimazlit ke svému zvířeti, vyčesat mu srst nebo se s ním přetahovat o oblíbenou hračku? Děti to mají stejně.

Díky svému vnímání světa jsou velmi citlivé a snadno se u nich můžete setkat se smutkem a stresem. Emoce, pozitivní i negativní, jsou součástí života každého z nás a je důležité umět je uchopit, popsat a zpracovat. Dítě se může naučit napětí, smutek nebo stres ulevovat různými způsoby, a právě tady přichází na scénu naši oddaní parťáci.

Nejenom, že se bude pejsek snažit svého malého páníčka rozveselit, ale poskytuje mu i celou řadu možností, jak přijít na jiné myšlenky.

Studie popisují snížení stresu u dětí interagujících se zvířaty. Může se jednat o hraní, mazlení, sportovní aktivity nebo obyčejné venčení.

Zvyšují jim sebevědomí

Všechny výše zmíněné body se spojují v jeden důležitý fakt. Dětem, které mají za svého psa určitou zodpovědnost a pečují o něj, berou ho na procházky, trénují s nimi povely a zlepšují svojí komunikaci s dalšími lidmi, roste sebevědomí. Dítě má radost a dobrý pocit ze správně odvedené práce v podobě pečování o domácího mazlíčka a důvěry, kterou mu rodiče dali.

Závěrem

Psi jsou úžasná stvoření, která nás často učí mnohem víc, než si připouštíme. Spoustu lidí si ani neuvědomuje, jak důležité a pevné pouto mezi dětmi a zvířaty je, a jak moc je potřeba takové přátelství pěstovat a podporovat.

Překvapte své děti online kurzem, díky kterému svého pejska naučí 15 efektních triků

Dárek, ze kterého budete nadšení vy i vaše děti: Díky výcvikovým kurzům se vaše děti naučí něco nového, pesan se unaví a vy budete mít dobrý pocit z toho, že má dítě smysluplnou zábavu.

Díky online kurzu Psí triky s Veronikou děti naučí pejska různé otočky, skok do náruče, couvání, skoky s odrazem od těla a další – celkem 15 zábavných triků. V kurzu je vše vysvětleno tak, aby to zvládl skutečně každý. ❤️

Na všechny naše kurzy teď máme krásné vánoční dárkové poukázky s Veronikou, mrkněte sem a můžete mít hned o dárek postaráno.🎄🎁

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře