fbpx

Jak se vyznat v očkovacím průkazu psa?

Každý správně očkovaný pes by měl mít svůj vlastní očkovací průkaz už od štěněte. K čemu je ale takový průkaz dobrý? A jak se jako majitel vyznat ve všech těch zkratkách a informacích? Na to se společně podíváme v dnešním článku. 

K čemu slouží očkovací průkaz? 

Průkaz slouží k záznamům o veškerých provedených očkováních Vašeho mazlíčka. Většinou k tomu veterinář používá štítky z ampule s použitou vakcínou. Dále se v něm uvádí datum poslední vakcinace a příštího očkování. 

Očkovací průkaz budete potřebovat také v případě, že se se svým mazlíčkem chystáte na výstavu nebo soutěž. Zároveň slouží jako doklad o provedených očkováních psa, a to včetně zákonem vyžadovaného očkování proti vzteklině. 

Co najdeme v očkovacím průkazu? 

I. 

Na začátku průkazu najdeme základní informace o majiteli (současném i předešlém) a zvířeti samotném. U majitele se uvádí hlavně jméno, kontakt a adresa. V případě změn nezapomeňte údaje přepsat i v průkaze. 

II. 

Další stránky se týkají informací o označení zvířete. Připomínáme, že od 1.1. 2020 platí pro majitelé psů povinnost mít psa označeného, a to buď mikročipem, nebo tetováním. Tetování je ale platné pouze v případě, že bylo provedeno před 3. 7. 2011.

V průkazu se většinou uvádí datum, umístění a identifikační kód aplikovaného čipu. Stejné údaje se vyplňovali i v případě tetování. 

III. 

Teď už ale k očkování. Jako první se v průkazech většinou uvádí očkování proti vzteklině ( v angličtině „Vaccination against rabies“. Na dalších stránkách se uvádí další druhy očkování.

Na stránce najdeme nejčastěji nálepku z použité vakcíny. Na nálepce je uvedený název vakcíny, číslo šarže a datum expirace použité vakcíny. 

Nejčastěji se majitelé setkají s výrobci Biocan, Nobivac, Eurican, Rabisin, Duramune, Canvac a Versican.

Na nálepce je ale zvýrazněných i několik písmen. Co znamenají?

Písmena na vakcíně nám označují, proti kterým nemocem konkrétní vakcína chrání. V zápise najdete nejčastěji některou z těchto variant: DHPPiLR, DHPPiL, DHPPi, R, L, T, B, DHP, DP, PiL.

Co znamenají jednotlivá písmenka:

= psinka

H (=A) = Infekční hepatitida

P = parvoviróza

Pi = parainfluenza

= leptospiróza

= vzteklina (rabies)

T = tetanus

= borelióza

Spojení těchto písmenek ve vakcíně nám tak značí očkování kombinovanou vakcínou. Nejčastěji se používá tzv. „pětikombinace“, tedy vakcína s označením DHPPiL. V očkovacím průkaze většinou najdete na jednom řádku 2 nálepky- jednu s písmenky DHPPi, druhou s označením L. Lišit se mohou například barevným provedením. 

Zmíněnou pětikombinaci ale můžeme najít i v kombinaci s očkováním proti vzteklině (R). V takovém případě se jedná o variantu DHPPiLR. Tady najdeme v průkaze hned 3 nálepky- DHPPi, L a R. Nálepku s označením R (proti vzteklině) většinou najdeme na samostatné stránce s označením „Očkování proti vzteklině“. Většina průkazů má tuto část hned po informacích o označení zvířete. 

U obou zmíněných variant se 1. přeočkování provádí tři týdny po 1. dávce. Další přeočkování je nutné podstoupit 1x ročně. 

Další variantou je kombinace DHP. Výhodou je aplikace. Přeočkování je totiž potřeba absolvovat každé 3 roky. Očkování tuto variantou ale nepředstavuje ochranu před leptospirózou (L) a parainfluenzou (Pi). Tato onemocnění je nutné přeočkovávat samostatně každý rok (v závislosti na vakcíně poté buď 1 (PiL) nebo 2 (Pi, L) nálepky).

Očkování proti vzteklině je v očkovacím průkazu pod označením RRabisin nebo Rabies. Uvádí se většinou na samostatné stránce a přeočkování se provádí buď každoročně (pokud vzteklinu očkujeme společně v kombinaci). Další možností je přeočkování 1x za 3 roky (samostatné očkování proti vzteklině). 

Dalšími variantami je očkování proti borelióze (B) a tetanu (T). 

IV.

Na konci průkazu najdeme většinou stránky pro záznamy o klinických vyšetřeních, o ošetření proti parazitům a veterinární osvědčení.

Povinná a doporučená očkování 

U psů je ze zákona povinné pouze očkování proti vzteklině. Další očkování povinná nejsou. Na rozdíl od vztekliny ale Vašemu mazlíčkovi hrozí reálné riziko, že se onemocněním nakazí. Proto se doporučuje základní očkovací kombinace proti psince, parvoviróze, infekční hepatitidě, parainfluenze a leptospiróze. 

Dále se dá očkovat proti psincovému kašli, tetanu a lymské borelióze. U chovných fen se může aplikovat také vakcína proti herpesviru.

Dokonalé přivolání zachraňuje životy – psí i ty lidské. Vypilujte ho v přivolávačské výzvě

Mít spolehlivě naučený povel „Ke mně“ je ve výchově psa úplně to nejdůležitější. Dokonalým přivoláním totiž můžete svému psovi zachránit život (a nejen jemu) – třeba když utíká směrem k silnici, chytí pachovou stopu nebo venku začne žrát něco, co nemá. Proto pro vás máme připravenou hromadnou výzvu, se kterou zdokonalíte vaše přivolání za pouhé 4 týdny.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře