fbpx

Jak si získat pozornost psa i venku, když jsou kolem rušivé elementy

Pozornost je založená na vzájemné důvěře. Procházky se psem na veřejnosti mohou být občas náročné, zejména když na to není zvyklý nebo se kolem hemží různé rušivé elementy – jiní psi, lidé, auta, zvuky a jiné podněty. Jakmile pes začne být zaujatý těmito okolními vlivy, může být obtížné získat jeho pozornost. Koukneme se na tipy a triky, jak efektivně udržet pozornost psa i v těchto rušivých podmínkách.

Získání pozornosti psa je klíčové pro efektivní komunikaci a bezpečnost. Bez ohledu na to, zda trénujete základní povely, nebo se snažíte vyhnout nebezpečným situacím, schopnost udržet psa soustředěného je zásadní. 

Prostředí, ve kterém se pohybujete

Soustřeďte se na to, v jakém prostředí cvičíte. Pokud Vám pes neudělá ani základní povel, nezlobte se na něj, ale naopak se zamyslete nad tím, jestli to pro něj není zatím moc těžké. Prostředí, kde budete vždy se cvičením začínat je doma – to je to nejjednodušší prostředí, kde ho nic neruší. Až to zvládne zde, můžete se přesunout na zahradu / na ulici, poté do města…Jedno z nejvíce rušivých prostředí je právě cvičák, psí park, psí akce (výstavy, závody…)

Než se zase budete na psa zlobit, když to doma povel bez problému udělá, tak si ho jen zkuste vzít o kousek dál. Vzdálenost je v tréninku rušivých elementů velmi důležitá, proto byste se měli přibližovat postupně.

Jak získat pozornost psa

– Pamlsky a odměny: Odměny jsou základním prvkem úspěšného tréninku. Nepodceňujte je. Co je pro psa odměnou si určuje jen pes! 😊 Mějte u sebe oblíbené pamlsky, které mají pro psa vysokou hodnotu. Mohou to být nějaké pamlsky, které jsou pro psa voňavé, sýr, sušené rybičky, plíce, játra nebo psí salámky a používejte je k odměňování psa, když se na vás podívá nebo přijde k vám. To pomůže vytvořit spojení mezi jeho pozorností na vás a pozitivním zážitkem.

– Hračky: Pokud je váš pes více motivovaný hračkami, mějte po ruce oblíbenou hračku, kterou můžete použít také jako odměnu.

-Změňte směr: Pokud se pes příliš soustředí na rušivé elementy, změňte směr, zkuste se vzdálit od rušivých podnětů nebo posunout tak, aby pes měl lepší výhled na vás.

Trénink

Pravidelný trénink, byť základních povelů, které pes zvládá s přehledem doma je klíčový pro získání pozornosti. Začněte trénink na klidnějším místě, kde pes nebude rušen. Jakmile pes zvládne základní povely, postupně přecházejte na rušnější prostředí. Odměňujte psa, když splní povel i v přítomnosti rušivých elementů. To posílí jeho pozornost na vás. Jak jsme již zmiňovali, měli byste použít pamlsky vysoké hodnoty – tudíž nějaké, které nemá každý den. Využívat můžeme také hry na přivolávání nebo trénink sebekontroly.

  1. Reakce na jméno

Umět reagovat na své jméno je úplný základ toho, co by měl pes umět a zvládat. Měli byste opravdu na to dbát. Pokud se konkrétně budeme bavit o povelu na přivolání, hodně pomůže, pokud na konec psího jména dáte í a protáhnete. Bailey (používáme, když po psovi něco chci doma) –‘‘BEJLÍÍÍÍ“ (když volám na procházce a chci, aby všeho nechal a běžel za mnou).

Cílem je, aby reagoval na své jméno tím, že se na nás otočí. Chci pouze motivovat svého psa, aby na své jméno reagoval očním kontaktem směrem ke mně. Většina pejskařů opakuje jméno psa dokola a pes vlastně neví, co se chce, takže časem ho jednoduše raději ignoruje.

  1. Oslovím svého psa jménem
  2. Pes se podívá mým směrem 
  3. V tento moment mohu chování označit klikrem nebo slovním markerem
  4. Následně přichází zajímavá odměna

Toto cvičení začněte trénovat doma, postupně měňte prostředí až se dopracujete k tréninku u vlivů, na které pes dříve reagoval a nedokázal se soustředit.

  1. Oční kontakt

Pes má za úkol dívat se nám do očí, chci, aby mě pes sledoval, když spolu trénujeme. Cílíme na to, aby se na nás podíval kdykoliv něco potřebuje nebo po něm sami něco chceme. Oční kontakt by měl pro něj zůstat zábavou. Docílit chceme také toho, aby automaticky vyhledával pohledy, proto pro oční kontakt nedáváme žádný povel.

Cvičení očního kontaktu začínáme bez mluvení a upozorňování ho na sebe. Ideální je zpočátku u psa sedět a budete čekat na jakýkoliv náznak pohledu na Vás. Jakmile se pes podívá, chování označíte klikrem nebo slovním markerem a přichází odměna v podobě pamlsku. Dávejte pozor odkud odměňujete. Pokud Vám kouká pouze na ruku, pamlsky schovejte a odměňujete psa tak, že pamlsek budete dávat směrem od hlavy.

Hry, hry a zase hry

Také zahrnutí her do procházky může pomoci udržet pozornost. Pokud je to možné, použijte hračku na aportování, která ho bude bavit a udrží jeho pozornost na vás. Ideální je, pokud máte 2 stejné hračky, aby měl pes impulz k tomu se stahovat s odhozenou hračkou blíže k vám – jako jsou například pullery.

Hry na schovávanou

Můžete se skrýt a nechat psa, aby vás hledal. Hry jsou skvělé v tom, že si vás bude na procházkách více hlídat a sledovat. Hrajte na bezpečných místech.

  1. Na procházce až nebude pes dávat pozor, tak se mu schovejte – za strom, keř, balík sena…
  2. Pes vás hledá, měl by začít používat také svůj čich. Tím zpracovává informace, kde jste se pohybovali. 
  3. Jakmile vás najde, tak obrovsky chvalte, smějte se, vložte veškerou radost a přichází samozřejmě také odměna.
  4. Můžete si i vymyslet speciální zvuk, když vás nebude moct najít, abyste mu pomohli.
  5. Můžete hrát i doma, tím že se budete schovávat ve vedlejších místnosti.

Hra s odhazovaným pamlskem

Hrou primárně trénujeme spontánní pozornost. Pes by měl umět označování chování klikrem nebo slovním markerem. 

  1. První pamlsek odhodím na jednu stranu, s povelem pro vzetí odměny ze země – např. můžeš, vezmi, OK…
  2. V momentě, kdy pes dojí pamlsek, ozývá se marker.
  3. Další pamlsek odhazujeme na druhou stranu a opakujeme
  4. Finální chování, kterého chceme v této hře docílit je pohled na nás a aby se dokázal otočit zády od rušivého vlivu. 

Klid a trpělivost

Psi často reagují na emoce svých majitelů. Pokud se cítíte frustrovaní nebo nervózní, váš pes to může vycítit a jeho pozornost se může ještě více odvrátit. Snažte se zůstat klidní a trpělivý, i když mu cvičení nepůjde v rušném prostředí, které jste zvolili.

Klid a odpočívání je něco co se pes musí naučit, aby se uvolnil i v rušném prostředí. Deka vám poslouží jako takové přenosné místo, kde je v bezpečí a pravidelným tréninkem si ho spojí s odpočinkem. Toto cvičení můžete využívat na rušných místech – dopravní prostředky, parky, restaurace.

  1. Odhoď pamlsek od sebe, než ho pes sní a polož deku na zem před sebe
  2. Pravděpodobně půjde k vám a jakmile bude na dece označíte chování markerem a dáte odměnu, kterou položíte mezi packy na deku.
  3. Můžete odměňovat jakýkoli pohyb, který by směřoval k lehnutí nebo sednutí. Samozřejmě můžete psa také zkusit navést.
  4. Abyste upevnili pozici lehu, pokládejte na deku mezi jeho packy pamlsky jeden za druhým, klidně a pomalu. Pořád nezapomínejte, že psa učíme klidu, takže musíme i my být klidní. 
  5. Dej pár pamlsků, pak zvol povel pro volno a poslední pamlsek odhodíme opět do místnosti.
  6. Tak to můžeš trénink opakovat
  7. Povel vyslov, kdy dojí pamlsek a začne se vracet.

Každé cvičení se dá posouvat. Náročnější část se bude týkat tréninku v rušnějších místech. Zaměřte se na výdrž a postupně zvětšujte čas mezi jednotlivými pamlsky.

Využívejte socializaci

Pravidelná socializace s jinými psy a lidmi může pomoci vašemu psu zvyknout si na rušivé podněty. Zvažte účast na řízených skupinových procházkách nebo trénincích, kde se pes setká s jinými psy a lidmi. To může posílit jeho sebevědomí a pomoci mu lépe se orientovat v rušném prostředí.

Pokud se potýkáte s trvalými problémy a váš pes se nezdá být schopen se soustředit ani po opakovaných trénincích, může být užitečné konzultovat s trenérem.

Získat pozornost psa v rušném prostředí může být výzvou, ale s trpělivostí, pozitivním přístupem a důsledným tréninkem je to zcela dosažitelné. Klíčem je vytváření pozitivních asociací a poskytování alternativních podnětů, které udrží psa soustředěného na vás. Udržování klidného a pozitivního prostředí, spolu s pravidelným tréninkem, přispěje k úspěchu a pomůže vytvořit silnější vazbu mezi vámi. S tímto tématem vám pomůže online kurz Základní poslušnosti a naše vysílání, které je zpřístupněné pro psí nadšence zcela zdarma.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře