fbpx

Jak (správně) komunikovat se psem

Správná komunikace se psem je základném pevného a spokojeného vztahu. Naučte se s námi vnímat jeho potřeby a projevy emocí, které vám usnadní nejen komunikaci a výcvik, ale zároveň pomohou vytvořit pevné pouto mezi vámi a vašim čtyřnohým přítelem.  

Nonverbální komunikace

Psi jsou opravdoví mistřinonverbální komunikaci. Při komunikaci se psem se proto soustřeďte na svůj celkový postoj, tón hlasu a gesta, která v jeho blízkosti děláte. Vnímejte, jak se při výcviku projevujete a jak si vaše signály může pes vyložit.

Jasné příkazy 

Jednoduchéjasné příkazy jsou pro psy snadno srozumitelné a lépe se je učí. Při tréninku povelů proto vybírejte krátká a jednoduchá slova, která budou v komunikaci se psem používat všichni. Nezapomeňte ve výcviku psa postupovat jednotně a používat vždy stejná slova, pro psa bude tak celý proces komunikace mnohem jednodušší. 

U příkazů a povelů máme vždy jasno v tom, co od psa očekáváme a co má splnit, provedení povelu tak bude mít vždy stejný průběh a výsledek. 

Naučte se rozpoznat stres 

Psi vyjadřují stres různými způsoby, které nezkušený chovatel snadno přehlédne. Naučte se vnímat nejen, co u psa stres způsobuje, ale také jaké jsou jeho projevy. Při rozpoznání těchto signálů můžete začít se psem na odbourávání stresu pracovat a tím nejen respektovat jeho potřeby, ale také mu pomáhat celou situaci v klidu zvládnout.

Buďte trpěliví 

Stejně jako lidé jsou i psi individuální osobnosti, mohou se tak různě projevovat a vyžadovat odlišný přístup. Doporučujeme proto mít svého psa „nakoukaného“, abyste rozeznali například mezi tím, jestli váš pes jen „nemá den“, nebo zda už je potřeba zbystřit. 

Vnímejte, jak se váš pes projevujenaučte se jeho signály rozeznávat. Do začátku bude vaše učení vyžadovat značnou dávku trpělivosti, brzy ale budete mít psa „přečteného“ a budete vědět, jak se cítí.  

Trpělivost se vám vyplatí také přímo ve výcviku. Soustřeďte se nejen na provedení jednotlivých povelů, ale na celkový průběh tréninku a komunikaci mezi vámivaším psem. Buďte konzistentní, používejte jednoduchá slovní spojení a vnímejte, jak se váš pes projevuje. 

Pozitivní motivace

Pozitivní metoda výcviku je účinným způsobem tréninku a budování silného vztahu mezi vámi a vaším chlupáčem. Správné chování proto nezapomínejte ocenit pochvalou, pamlsky nebo hraním s oblíbenou hračkou. Pes tak bude nejen spokojený, ale i motivovaný splnit přesně to, co po něm vyžadujete.

Komunikace se psem není pouze o slovech, ale celkovém porozumění a vzájemném napojení mezi páníčkem a jeho čtyřnohým společníkem. Správná komunikace nám pomáhá tvořit pevné pouto a zajišťuje nám šťastného a spokojeného psa. A nejen správné komunikaci a postupování při tréninku se naučíte na v našem kurzu Základní poslušnost, kde vás naučíme naše osvědčené metody tréninku a komunikace s vašim psím kamarádem. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře