fbpx

Jak správně odměňovat psa?

Chcete svého psa vychovat rychle, jednoduše a bez zbytečného stresu? Tak to ho budete potřebovat při tréninku pořádně namotivovat. Jak a proč odměňovat? A jaké pamlsky jsou ty nejlepší? To zjistíte v dnešním článku.

Pozitivní motivace

Podpořte psa v tréninku využitím pozitivní motivace. Ať už ho podpoříte slovně, pamlskem nebo hraním s oblíbenou hračkou, budete ho motivovat ve snaze o splnění přesně toho, co od něj vyžadujete. Jednoduše můžeme říct, že psa motivujeme a podporujeme ve snažení, namísto toho, abychom ho za nežádoucí chování trestali. Pes tak velice rychle pochopí, že za správné provedení přijde odměna.

Čím odměňovat?

Každý pejsek bude preferovat jinou odměnu, pro některé to bude hraní s oblíbenou hračkou, další budou nadšení ze slovní pochvaly a pomazlení. Nejčastěji si ale pod odměňováním všichni představí využití pamlsků.

Jak vybrat tréninkové pamlsky? 

Velikost 

Pamlsky by měli být pro psa snadné k ukousnutí, neměly by být příliš velké ani moc těžké na kousání, aby se s nimi pejsek zbytečně dlouho neobtěžoval. Velikost pamlsků proto zvolte podle velikosti vašeho psa

Chutnost

Odměna by pro psa měla být lákavá a zajímavá. Chutnými pamlsky budete pejska snadno motivovat v tréninku. Doporučujeme mít několik variant pamlsků a při tréninku je pravidelně obměňovat, pejska tak budou stále motivovat v jeho snažení. 

Snadné dávkování

To poslední, co při výcviku budete chtít dělat, je pejskovi odměny porcovat. Volte proto pamlsky optimální velikosti, kterými můžete pejska rychle a snadno odměňovat. 

Tipy pro odměňování

Odměňujte okamžitě 

Pejsek provedl povel správně? Tak to musí ihned přijít odměna. Díky tomu si pejsek rychle spojí provedený povel s pozitivní zkušeností. Tak bude vědět, co po něm požadujete. Odměna by tak měla přijít okamžitě po provedení povelu, ne až zpětně.

Buďte konzistentní

Odměňujte pejska pokaždé stejně, při odměňování pouze občas totiž vytvoříte v pejskově hlavě zmatek a v tréninku se nijak neposunete. Trénujete pejska ve více lidech? Odměňování by mělo být jednotné a předem domluvené. Díky tomu vám půjde výchova pejska hezky od ruky. 

Nepoužívejte tresty 

Trestáním se ve výcviku nijak neposunete, spíše naopak. Zaměřte se raději na podporu pozitivní metodou, která bude vašeho pejska zábavnou formou motivovat ve snažení, trestáním a křikem dosáhnete akorát zhoršení vztahu mezi vámi a vaším psem. 

Různé odměny 

Používáte stále stejné odměny? Pejska mohou omrzet a nebude mít tolik motivace do tréninku. Jedním z řešení je v takový moment mít nachystaných několik variant pamlsků, které budete používat například dle obtížnosti daného povelu nebo jako motivaci u učení nových kousků. 

TIP na pamlsky 

Chcete chutné pamlsky s kvalitním složením a ideální velikostí pro odměňování? Pak mrkněte na tyhle pamlsky Poslušnost do kapsy, jsou naprosto BEZKONKURENČNÍ a pejsci by pro ně udělali prakticky cokoli, aspoň takové na ně jsou reakce od pejskařů, kteří je vyzkoušeli! Hlavně jsou 100 % z přírodních surovin: žádná éčka, umělá barviva ani ochucovadla!!

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře