fbpx

Jak správně přepravovat psa?

Nejspíš každý víme, že je velice důležité, aby byl pejsek během jízdy zabezpečený tak, aby se mu nejlépe nic nestalo. Spousta lidí, i když je to velice špatně, tak své pejsky nechává v autě na volno. Pejsek by měl být zabezpečený stejně jako člověk. Existuje mnoho variant, jak pejska přepravovat jak v autě, tak i třeba v letadle nebo kdekoliv jinde. 

Přeprava pejska v autě

Je mnoho variant, jak pejska během jízdy v autě zabezpečit. 

Jednou variantou je např. ta, že pejskovi dáme pohodlný postroj, který ho nikde netlačí, je pohodlný, ale zároveň se z něho nijak nevyvlékne. V takovém postroji pejska připoutáte k bezpečnostnímu pásu pro psy, který se dá koupit v jakémkoliv zverimexu nebo kdekoli na internetu. Postroj má poutko na karabinu, ke které pás připevníte a následně ho zacvaknete do pásu v autě.

 Tato varianta sice není nejbezpečnější, ale je samozřejmě mnohem lepší, než kdyby pejsek nebyl nijak připoután a byl by jen tak na zemi mezi nohama spolujezdce nebo jen tak na sedačce.

 Víte, že pokud byste měli pejska mezi nohama při jízdě a jen byste např. prudce zabrzdili, tak si pejsek může zlomit vaz? Ano, i to se bohužel stává a může stát. Raději dbejte na bezpečnou jízdu s pejskem, kdy bude opravdu dostatečně zabezpečený a Vy si budete jistí, že se mu nic nestane. Neriskujte, nestojí to za to. 

Další možností přepravy v autě jsou kenelky, což jsou takové “přepravky” nebo klece, které dáte do kufru auta. Pejska do kenelky uzavřete a bude tam naprosto v bezpečí. Pejsek si tam může v klidu lehnout, sednout, vlastně cokoliv co bude chtít. (samozřejmě musíte koukat na velikost pejska a tak pořídit vhodnou velikost dané kenelky nebo klece).

Řekla bych, že i pro pejska je kenelka pohodlnější než pás, jelikož tam má více prostoru na pohyb. Přeprava v kenelce je asi nejbezpečnější variantou, jak pejska přepravit jak v autě, tak i v letadle. 

Přeprava pejska v letadle

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si vyrazili se svým pejskem na dovolenou letadlem? Pokud ano, měli byste ale první zvážit, zda to pejsek zvládne se svou psychikou a zda víte, jak na bezpečnou přepravu pejska letadlem. 

Musíte také dát pozor na to, že každá letecká společnost má jiná pravidla pro přepravu zvířat. Pokud najdete nějakou leteckou společnost, která má zvířata povolena, tak ale musíte zažádat o souhlas. I kdyby měli zvířata povolená, tak mohou mít např. omezený počet zvířat v letadle. Váš pejsek musí být čipovaný a musí mít vlastní mezinárodní cestovní pas.

Pejsek musí být odčervený a dávejte si pozor na karanténu, některé země to tak chtějí. Za pejska se ještě připlácí, většinou je to okolo 1800-3600 CZK. 

Pokud máte malé plemeno psa (cca do 8kg), tak ho můžete dát do přepravky, kterou si vezmete s sebou na palubu letadla a dáte ji pod své nohy nebo pod sedačku. Musíte ale myslet na to, že pejsek v přepravce musí vydržet po celou dobu letu, nesmíte ho z přepravky vyndavat a měl by být naučený na to, že by měl být potichu, neštěkat, nekňučet nebo nerušit ostatní cestující. 

Pokud máte většího pejska, tak toho si bohužel s sebou na palubu vzít nemůžete. Větší plemena psů se dávají do zavazadlového prostoru. Pejsek musí být v přepravce, v kenelce nebo v kleci, která bude dobře zavřená a nijak se během cesty neotevře.

Podmínky pro přepravu pejska: 

přepravka s certifikátem IATA

kovová dvířka a bezpečnostní zavírání

praktické úchyty na pás k nošení na rameno

rozměr přepravky 68 x 48 x 51 cm

Závěr

Pro přepravu pejska autem je mnoho variant, ale snažte se vždy najít tu nejvíce bezpečnou, u které si budete jistí, že se pejskovi nic nestane. Pro přepravu pejska letadlem je třeba se toho co nejvíce dozvědět a načíst. Pokud ale víte, že se Váš pejsek takových věcí bojí, tak ho do toho zbytečně netahejte.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře