fbpx

Jak trénovat psa na chůzi u nohy?

Chůze u nohy patří mezi základní povely pejska. Dá se využít opravdu všude a za jakékoliv situace. Ještě k tomu je velice užitečný a určitě takovéto dovednosti u Vašeho pejska nebudete litovat, právě naopak. 

Co je k tomuto povelu potřeba?

Určitě nezapomeňte na dobrou a pozitivní náladu. Samozřejmě budet potřebovat pro pejska nějakou tu odměnu, třeba pamlsky nebo hračku, podle toho co Váš pejsek raději preferuje. Každý to má samozřejmě jinak. Pokud používáte klikr, určitě si ho vezměte s sebou k výcviku, velice vám to oboum ve výcviku pomůže. Pokud klikr nepoužíváte, tak to vůbec nevadí, bude stačit slovní pochvala pejska. 

Výcvik povelu k noze

Pokud Váš pejsek umí chodit u nohy na vodítku, tak teď by to neměl být žádný problém ho naučit i bez vodítka. Pokud ne, nevadí, ke všemu se ještě postupně dostaneme. 

Nejprve je zapotřebí si najít nějaké klidné místo, na kterém se cítíte Vy i Váš pejsek bezpečně a víte, že vám nikomu zde nic špatného nehrozí. Nejlepší je nějaká louka, pole nebo jakákoliv rovná plocha, kde je klid a není rušno. Např. na parkovišti, kde mohou jezdit auta, tak to bych zrovna nedoporučovala, jelikož auta mohou pejska i Vás rušit během výcviku. 

Pokud jste si takové klidné místo našli, tak si připravte klikr, pokud ho používáte, odměnu pro pejska – pamlsky nebo hračky. Tak a můžete začít s výcvikem. 

Pejska nechte nejprve dané místo očichat, aby věděl, že je v bezpečí a aby ho ty všechny různé pachy zbytečně nepřitahovaly a následně se nestalo to, že by s Vámi najednou nechtěl spolupracovat. 

Povel k noze

Následně si do ruky vezměte pamlsek, dejte si ho do levé ruky a do výšky pejska, aby na něj čumákem hezky dosáhl a ruku dejte podél levé nohy. Zkoušejte postupně pejska navnadit, aby chodil u nohy. Jakmile bude pejsek “přilepený” čumákem na Vaší ruce, ve které máte pamlsek a bude se snažit vedle Vás chodit, tak vyslovte povel k noze, klikněte klikrem nebo ho slovně pochvalte a poté mu dejte odměnu, na kterou se tak moc těší. 

Toto několikrát opakujte a sami uvidíte, že se pejsek postupně zlepšuje a zlepšuje. Až si budete jistí, že povel k noze pejsek ovládá, tak ho běžte zkoušet na jiná místa, postupně až k těm nejvíce rušným místům. Pokud povel k noze bude pejsek ovládat i v těch nejtěžších situacích např., když okolo něj půjdou lidi, psi nebo ostatní zvířata, tak máte vyhráno.

Závěr

Doufám, že vám byl návod přínosem a pokud chcete provést kompletní výchovou vašeho pejska, tak se přidejte k nám do kurzu Základní poslušnost, kde vás naučíme všechny důležité povely z pohodlí domova. Nebo využijte naší novinky, vstupte do Mistra psí výchovy a získejte všech našich 9 nejlepších kurzů pro výchovu psa s okamžitým přístupem.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře