fbpx

Jak trénovat Vašeho psa na chůzi na vodítku?

Chůze na vodítku jako samotná patří mezi základní dovednosti pejska. Spousta pejskařů má ale do teď s touto dovedností problém. Ať už je to tahání na vodítku, hraní si a kousání vodítka nebo celková neposlušnost psa na vodítku. Tato dovednost se hodí kdykoliv a kdekoliv. Mezi psy, mezi lidmi i mezi jinými zvířaty. Pokud máte přesně takový problém, nebo se chcete jen něco přiučit, tak je tento článek přesně pro Vás. 

Odměna

Odměna při učení nových dovedností (povelů, triků apod.) je pro pejska velmi důležitá. Každý pes je jiný, má jinou povahu, jiné záliby, zkrátka se od sebe každý pes něčím liší. Nikdo nezná svého psa lépe, než Vy sami. Proto byste měli přijít na to, co Vašeho pejska nejvíce přitahuje (nejčastěji pamlsky nebo hračky). 

Socializace psa

Socializace je další věc, kterou by měl mít Váš pes pod kontrolou. Pokud není pejsek dostatečně socializovaný, chůze na vodítku bude problematičtější. Pes bude mít nutkání vše prozkoumávat, očichávat nebo značkovávat, tím pádem Vám nebude věnovat dostatek pozornosti a bude se Vám celkově hůře ovládat. S nedostatečnou socializací je trénink nejlepší na místě, které není nijak hlučné (auta, psi apod.) a nejlépe by to mělo být místo, kde to pejsek tak nějak zná, není ve stresu a věnuje Vám dostatek pozornosti na výcvik.

Samotný trénink psa

Nejprve musíte pejska navést na to, aby Vám věnoval dostatek pozornosti

  1. Pejska oslovte, nebo na něj udělejte nějaký zvuk, který budete používat po celou dobu výcviku s chůzí na vodítku. Jakmile se na Vás pejsek podívá, tak ho pochvalte, popř. pokud používáte klikr, tak klikněte a následně odměňte (pamlskem, hračkou, podle toho co Váš pejsek preferuje). Tento krok několikrát opakujte, dokud se na Vás pejsek nebude sám od sebe koukat. Jakmile se na Vás sám bez oslovení či zvuku podívá, pochvalte/klikněte a následně odměňte. Pokud tuto dovednost začne pejsek ovládat, vrhneme se na další krok.
  2. Pejska připněte na vodítko a rozejděte se chůzí. Jakmile pejsek začne tahat, zastavíme se, chvíli počkáme a následně ho oslovíme nebo uděláme zvuk, na který jsme ho během prvního kroku naučili. Pejska pochválíme a pokračujeme v chůzi (vždy na jinou stranu, než kterou jsme šli před tím). Pokud Vás pejsek nijak netahá a chodí na prověšeném vodítku, zastavte, pochvalte/klikněte a odměňte. Několikrát tento krok opakujte, aby ho pejsek správně pochopil a věděl, co po něm skutečně chcete. Postupně dělejte delší a delší kroky a zkoušejte zdelšit cestu.

Závěr

Trénujte na více místech, aby pejsek věděl, že nemá tahat, ať už je to kdekoliv a za jakékoliv situace. Při tréninku budete potřebovat hlavně hodně trpělivosti a pozitivní nálady, aby měl pejsek dostatek motivace. 

Pokud máte s taháním psa na vodítku problém i nadále, v kurzu “Stop tahání” Vás naučíme dané problémy krok po kroku.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře