fbpx

Jak trénovat Vašeho psa na odložení? Povel čekej.

Odložení patří mezi základní a velice užitečné dovednosti Vašeho pejska. Měl by ji umět každý pes. Hodí se vlastně kdekoliv a za jakékoliv situace, které nastanou. 

Úvod

Než se vrhnete na samotný povel, tak byste měli vědět, že pokud chcete pejska naučit odložení na místě, tak by měl zvládat povel lehni. Povel lehni si hned vysvětlíme a následně se vrhneme na samotný povel zůstaň.

Jako vždy tento výcvik bude vyžadovat hodně Vaší trpělivosti a nesmíte zapomínat na to, že na pejska musíte být milí a vše brát pozitivně, pejska za nic netrestat, takto byste si mohli při výcviku Vašeho pejska nadělat pěknou neplechu. Pejsek by se mohl začít bát, což je velice špatně. Každý výcvik pejska by pro něj měl být zábavný a hlavně ne nudný, nebo hůř, stresující. 

Povel lehni

Tento povel patří mezi jednodušší povely pro pejska, co se týče výcviku, to ale neznamená, že u toho není potřeba Vaše trpělivost k pejskovi. Teď se vrhneme na samotný povel. 

  • Než se vrhneme na samotný povel “lehni”, jako vždy si připravte odměnu pro Vašeho pejska, aby měl při výcviku motivaci. Odměna je to, co pejsek nejvíce ocení. V mém případě jsou to pamlsky nebo hračky, podle toho, co se zrovna jdeme učit. Každý pejsek je jiný a každého pejska zajímá něco jiného. Odměnu si určí sám pejsek, jak říkám, podle toho co má nejraději. 
  • Dále pokud používáte klikr, (podle mého názoru je to velmi užitečná věcička, která Vám usnadní celý výcvik a bude jednodušší a příjemnější jak pro Vás, tak i pro Vašeho pejska) tak si ho určitě připravte. Pokud klikr nepoužíváte, nebo ho Váš pejsek nezná, bude stačit slovní pochválení (dobře, správně, ano, výborně apod.). 
  • Pokud máte připravenou odměnu, tak vyhledejte klidné místo, nejlépe nějakou louku, pole apod. Pejska si přivoláte k sobě, kliknete/slovně pochválíte, aby věděl, že začíná výcvik, má se soustředit a věnovat Vám dostatek pozornosti. Následně ho odměňte. Nezapomeňte na to, že pokud zrovna pejsek nemá na výcvik nebo odměny náladu, do ničeho ho netlačte a s výcvikem začněte jindy, až pejsek bude spolupracovat a bude ho to bavit. 
  • Následně si připravte odměnu pro pejska a začněte s výcvikem povelu lehni. Do ruky si vezmete odměnu a rukou jděte směrem dolů, to pejska bude nutit, aby si lehnul. Pokud tento krok zvládne, vyslovíte povel lehni,  kliknete/slovně pochvalíte a potom následuje odměna. Postupně snižujte intenzitu mávnutí ruky směrem dolů. Tento krok opakujte několikrát za sebou, dokud si nebudete jistí, že ho pejsek zvládá bez problémů a je připraven se vrhnout na další krok. 
  • Zkoušejte vyslovit povel lehni bez jakéhokoliv mávnutí ruky. Pokud tento krok pejsek zvládá, máte vyhráno, následuje kliknutí/slovní pochvala a odměna. Pokud ho pejsek nezvládá, nic se neděje. Vraťte se k předchozímu kroku a trénujte ho do té doby, než ho pejsek začne ovládat. 

Tak a povel lehni máte hotový! 😀

Kompletní výchovou vašeho pejska vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost, kde jsou všechny hlavní povely včetně názorných videí krásně vysvětleny.

Povel zůstaň

Tento povel patří už mezi trochu těžší povely, to ale neznamená, že je nezvladatelný. Věřím, že když budete mít s Vaším pejskem trpělivost a dáte mu na vše čas, tak ho společně určitě zvládnete bez problémů. Já jsem tento povel učila svého pejska průběžně a musím říci, že to byla dle mého ta nejlepší metoda, kterou jsem mohla zvolit, s ničím jsem na něj netlačila.

Ale jak je výše uvedeno, každý pejsek je jiný a každému vyhovují jiné způsoby učení, ty však musíte znát Vy, nikdo jiný totiž Vašeho pejska nezná lépe, než Vy sami. 🙂

Jako vždy, odměna a motivace pejska je to nejdůležitější. 

  • S pejskem si opět musíte najít klidné místo pro výcvik. Nemělo by ho nic rušit a měl by se soustředit pouze na Vás. Do ničeho ho netlačit, pokud nemá na výcvik náladu. 
  • Pokud jste narazili na klidné místo, máte na něm jistotu Vy a hlavně Váš pejsek, můžete začít s výcvikem. Pejska opět přivoláte, kliknete/slovně pochválíte a připravíte ho na výcvik. 
  • Následuje povel lehni. Pokud pejsek leží, uděláte jeden krok dozadu, vyslovíte povel zůstaň, kliknete/slovně pochválíte a odměníte ho. Tento krok udělejte několikrát za sebou, postupně zvyšujte počet kroků dozadu a nezapomínejte na odměny. Na nic nespěchejte, na vše si udělejte více času. Pejskovi to bude určitě příjemnější! 🙂
  • Pokud tento krok pejsek zvládá, vydrží ležet na místě i několik metrů daleko od Vás, gratuluji Vám, máte vyhráno! 😀 Tento povel nemusíte zkoušet jen v leže, ale zkuste i v sedě, ve stoje apod. 

Závěr

Na tento povel budete potřebovat více času, ale věřte mi, stojí za to. Později se vlastně hodí kdykoliv a kdekoliv. Věřím, že i když je trochu náročnější, s Vaším pejskem ho zvládnete, pokud budete mít dostatek trpělivosti. Přeji Vám hodně štěstí s výcvikem! 

Povel zůstaň a všechny ostatní povely najdete v našem kurzu Základní poslušnost včetně názorných videí.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře