fbpx

Jak trénovat vašeho psa na přivolání?

Přivolání je nejzákladnější dovednost pejska. Ať už s ním chodíte na procházky, nebo ho máte jen doma, tak je přivolání velmi důležité.

Jako pejskař ze svých zkušeností už vím, že spousta lidí nemá své pejsky naučené na přivolání. Pokud tuto dovednost pejsek neumí, tak je to velký problém, jelikož se např. venku může cokoliv a kdykoliv stát.

Třeba že potkáte nějakého jiného psa, jiné zvíře nebo lidi, za kterými se Váš pejsek bude chtít rozběhnout. Tak a problém je na světě. Pejsek Vám může za danou věcí utéct a nemusí se vrátit. Je to jen jeden ze spousta dalších příkladů.

Může se toho stát mnohem více a horšího. Proto je dobré, aby pejsek na přivolání opravdu přišel. 

Samotný výcvik přivolání u pejska

Na výcvik u přivolání budete určitě potřebovat nějakou odměnu, pamlsky nebo hračky, klidně i obojí. Pokud používáte klikr, bude se Vám hodit, pokud ne, nevadí, stačí klidně jen slovní pochvala pejska. 

Opět si společně s Vaším pejskem najděte nějaké místo, na kterém se oba dva budete cítit bezpečně a budete tam mít klid a jistotu. Na takovém místě by vás s pejskem nemělo nic nijak rušit, aby se pejsek mohl soustředit pouze na Vás.

Pokud by tam okolo stále někdo chodil nebo by tam projížděla auta a nebo běhala nějaká zvířata, tak si pejsek bude všímat daných věcí, budou ho zajímat nebo se jich bude naopak bát a jakmile toto začne pejsek dělat, tak v tuto chvíli už bude těžší si něčím získat jeho pozornost

Jakmile jste si našli společně nějaké to místo na výcvik, tak si připravte odměnu (pamlsky, hračky apod.), klikr, pokud ho používáte a píšťalku (nemusí být, pokud na ni nejste zvyklí, nepracujete s ní a nebo Vy sami umíte pískat). Nezapomeňte pozitivní náladu a pozitivní přístup k pejskovi

Běžte spolu nejlépe na nějakou louku nebo pole, kde má pejsek spoustu prostoru, ale zároveň na něj vidíte a nemáte strach, že by se něco mohlo stát.

Pejska nechte třeba 10 minut jen tak počichat si, proběhnout se a rozhlédnout se. Až od Vás bude několik metrů daleko, tak si vezměte do jedné dlaně pamlsky nebo hračku a dlaň dejte dolů ke koleni, nebo nějak přibližně do velikosti pejska. Na pejska zavolejte jeho jménem.

Jakmile pejsek uvidí, že ho u Vás čeká něco příjemného, rozběhne se za Vámi a pokud používáte klikr, tak až k Vám přijde, tak klikněte. Pokud klikr nepoužíváte, stačí slovní pochvala pejska. Poté následuje odměna (pamlsek nebo hračka, podle toho co Váš pejsek více preferuje). Toto opakujte několikrát za sebou.

Až si budete jistí, že k Vám pejsek na přivolání pokaždé přijde, tak s pejskem jděte na jiné místo, nějaké trochu více rušné, abyste mohli otestovat to, jestli k Vám přijde opravdu pokaždé, co na něj zavoláte. 

Až si budete naprosto jistí, že k Vám pejsek přijde za jakékoliv situace např. když okolo něho budou jiní lidé, auta, zvířata apod. tak by bylo dobré zkusit ho přivolat v moment, kdy si bude hrát se svým dalším psím kamarádem. Nejlepší by bylo, kdyby někdo z Vašich známých měl také pejska, se kterým se už alespoň trochu zná. Měli byste jistotu, že se nemůže nic stát. 

Závěr

Doufám, že jsem Vám nějak pomohla. Věřím, že se to společně s Vaším pejskem naučíte. Kompletní výchovou vašeho pejska vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost, kde jsou všechny hlavní povely včetně názorných videí krásně vysvětleny.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře