fbpx

Jak v létě bezpečně zchladit psa

Léto přináší nejen spoustu radost, ale i trablí. Horka totiž netrápí jenom nás, ale i naše mazlíčky a okolní přírodu. Jak můžeme našim pejskům od vysokých teplot bezpečně ulevit? A čemu se naopak vyhnout?

Jak poznáme, že je psovi horko?

Typicky pozorujeme doširoka otevřenou tlamu, pes může i více slinit, sliznice jsou více rudé, oči více vykulené. Váš chlupáč se může také snažit ochladit například ležením na chladné podlaze nebo odkrytím bříška, to jim umožňuje lépe odvádět přebytečné teplo. Minimum tepla může pes odvádět i pocením v oblasti tlapek, tato část má ale minimální vliv.

Začínejte na jaře

Pro psy mohou být náročnější už teploty okolo 20⁰C. Už na jaře je proto nutné nezapomínat pejskovi od tepla ulevovat, například častějším česáním podsady, větším zavodněním nebo postupným zvyšováním a přizpůsobováním náročnosti venkovních aktivit.

Už tyto teploty mohou být pro ohrožené skupiny psů náročné. Pozor si proto dávejte hlavně u psů starších, chronicky nemocných, u březích fen nebo štěňat a malých plemen. Opatrní by měli být i majitelé obézních psů a brachycefalických plemen.

Dopřejte psovi chladné místo

Váš mazlíček bude během horkých dní vyhledávat chladnější místa, kam se může ukrýt před sluníčkem a vysokými teplotami. Umožněte psovi přístup do takové oblasti nebo mu sami takové místo vytvořte.

Nejen pro psy jsou ideální například zarostlá místa, lézt mohou do sklepů nebo garáží, často si mohou lehat do hlíny nebo si sami místo k odpočinku vyhrabou v zemi. Mazlíčkovi v tomto nebraňte, místo mu můžete i vytvořit někde v rohu zahrady, kde Vám pejsek nic nezničí.

Pro ochlazení doma je vhodná chladící podložka

Pitný režim

Dostatečný přísun čisté a vlažné vody je základem péče o psa, v létě si ale na příjem vody musíme dávat o to větší pozor.

Psa nezapomínejte dostatečně zavodnit před každým výletem nebo zvýšenou aktivitou. Na výletech se nespoléhejte na sdílené misky v restauracích, které navíc mohou být zdrojem infekčních onemocnění, ale raději zabalte do batohu cestovní misku a láhev vody navíc.

Chlupáče můžete v pití podpořit i pomocí malých triků. Do vody mu můžete kápnout například lososový olej nebo vychlazený domácí vývar. Pokud stejně jako já domácí vývar neděláte, můžete sáhnout po konzervách z kvalitních surovin. Některým bude stačit vodu jen častěji měnit, zkusit můžete i vodu pro kojence.

Led a zmrzlina

Co takové házení kostek ledu do misky s vodou? Pomůžeme tím našemu psovi ochladit se?

Bohužel ne a většina veterinářů bude od takového způsobu ochlazení spíše odrazovat. Rychlým spolknutím kostky ledu nebo mražené paštiky se prudce ochladí střed těla, reakcí pak dochází k zahřátí organismu a pejskovi tím spíše uškodíme.

Lepší variantou je proto zamrazit například plnící hračky nebo lízací podložky, které psa postupně ochladí. Spolknout celý kopeček zmrzliny najednou není příjemné nikomu, pomalé olizování je proto ideální variantou.

Stříhat x nestříhat

Téma stříhání není nikdy černobílé a vždy existují výjimky, jednoznačně proto nejde říct, kdy pejskovi stříháním ulevíme, nebo celou situaci naopak zhoršíme.

Při rozhodování je nutné zohlednit typ srsti, celkový zdravotní stav, stav srsti a kůže a další. Pokud si nejste jistí, jestli váš mazlíček potřebuje letní sestřih, neváhejte se obrátit na svého veterináře nebo odborníka na dané plemeno.

Chladící výbava

Od tepla můžete odpomoci i chladící výbavou. Pořídit můžete chladící vesty, obojky, hračky nebo podložky, které od přebytečného tepla odpomohou. Ne každému chlupáči jsou ale tyto varianty příjemné, pro další nemusí být doporučované (například u psů se zdravotními problémy).

Sama mám osobní zkušenost s chladicí podložkou, kterou má fenka využívá jak při spánku, tak při výletech, kdy jí při zastávce umístíme podložku do stínu a zůstaneme s ní schovaní před sluncem. V první moment neměla podložku v oblibě a musela jsem jí pomocí pamlsků učit na podložku vůbec lehnout, aby jí podložka začala chladit. Po chvilce si na ní ale začala lehat sama a sama si rozhodne, kdy z ní sleze.

Tuto variantu jsem zvolila z důvodu bydlení v bytě, kde nemáme dlažbu ani chladnější místnost. A za nás 10/10. 🙂

Při výběru se soustřeďte na materiál a způsob, jakým daná výbava funguje. Pes by neměl dlouhodobě ležet na mokré podložce nebo v mokrém postroji.

Hitem mezi pejskaři jsou i ochranné protisluneční plachty, které by při letním cestování určitě neměly chybět.

Hlídejte psa

Veterináři doporučují nenechávat psy na přímém slunci mezi 10.-16. hodinou, i krátkosrstý bílý pes se může velice rychle přehřát. Pokud se chystáte k vodě nebo na zahradu, zvažte jeho uvázání ve stínu.

Kontrolujte jeho příjem vody, dávejte mu na výběr z více misek, kterými mu zajistíte přístup k vodě i v případě převrhnutí jiné misky. Vodu uvítají i okolní zvířata, například kočky.

Pozor u různých zavlažovacích systémů nebo vodních hraček pro děti. Váš mazlíček si je může oblíbit a chytat z nich vodu. Na první pohled nenápadná zábava ale může představovat velmi nebezpečné riziko v podobě otravy vodou. O otravě vodou se brzy dozvíte více v samostatném článku.

Kdy běžet na veterinu?

Veterináře kontaktujte vždy, kdy budete mít jakékoliv podezření, že je s Vaším pejskem cokoliv v nepořádku. Vždycky je lepší riskovat, že pojedete na veterinu zbytečně, než že se domů vrátím bez svého mazlíčka.

Zkoumejte psovi sliznice, jak vypadají a jakou mají barvu? Chytněte jeho podkožní řasu. Vrací se zpět okamžitě? Jaká je jeho tělesná teplota? Slintá? A jak zvíře vnímá, jak reaguje?

První pomoc

Psa chlaďte vždy pomalu! Přehřátého psa nikdy nenamáčejte celého do studené vody a nepolévejte ho!

Psa přesuňte a držte ve stínu. Ochladit ho můžete mokrým vlhkým ručníkem, který mu položíte za krk, mezi přední nebo zadní končetiny do oblasti slabin. Psa nikdy nepřikrývejte celého!

Dejte mu napít. Pokud vodu odmítá nebo není schopen se sám napít, kontaktujte nejbližšího veterináře a dostaňte ho co nejdříve na pohotovost. Do psa nikdy nedostávejte vodu silou!

Pár rad závěrem

– Každý pes projevuje své potřeby trochu jinak, mějte proto „v oku“, kdy už je potřeba aktivitu ukončit a psa nechat zchladit. Nespoléhejte se na to, že si to pejsek určí sám.

– Už při teplotách okolo 20⁰C nenechávejte psa v autě.

– Nezapomínejte psovi vždy umožnit prostor pro ochlazení. Při cestování nebo manipulaci mu umožněte vždy plně dýchat a ochlazovat se pomocí otevřené tlamy. Nikdy proto necestujte s fixačním náhubkem nebo ohlávkou. Dejte mu raději košík, který je bezpečný pro okolí, zároveň do něj ale dobře proudí vzduch a pes v něm může tlamu otvírat dle potřeby.

Doufáme, že vám dnešní článek pomůže čelit horkému letnímu počasí a že si se svým psem užijete spoustu společné zábavy. 😊

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře