fbpx

Jak vybrat psí kartáček + tipy a triky na správnou péči o zuby

Péče o psí chrup je klíčová pro zdraví vašeho mazlíčka, pravidelná a pečlivá péče o zuby a dásně nám totiž pomáhá předejít celé řadě problémů. A nejdůležitějším nástrojem je správně vybraný kartáček. V následujících řádcích se proto zaměříme nejen na to, jak kartáček vybrat, ale připojíme i naše osvědčené tipy a triky.

Proč používat psí kartáček? 

Stejně jako u lidí, tak i u psů dochází během dne k hromadění zubního plaku. Ten se při nedostatečném mechanickém odstranění mineralizuje na zubní kámen. Tvorba zubního kamene může vést k vážným zdravotním problémům a bolesti v dutině ústní. 

Pravidelným mechanickým očištěním zubů od zubního plaku pomáháme psovi udržovat zuby a dásně zdravé. 

Jak vybrat správný kartáček

Hlavním parametrem při výběru je velikosttvar kartáčku, který vyberete podle velikosti vašeho psa. Zaměřte se raději na kartáčky s jemnými štětinami, které jsou určené přímo na péči o psí chrup. Ze značek určených pro lidi doporučují veterináři značku Curaprox.

Na trhu existuje také celá řada variant, nejčastěji se setkáte s obyčejným kartáčkem, oboustranným kartáčkem a kartáčkem na prst. Každá z uvedených variant má své výhody a nevýhody, záleží tedy na osobních preferencích a vyzkoušení, co vám bude nejvíce vyhovovat. Například pro menší plemena se často využívá prstový kartáček, ne každému ale bude sedět. Další možností je používat více variant najednou. 

Při aktivním čištění je hlavní mechanické odstranění zubního plaku, proto zvolte variantu, která bude příjemná nejen vám, ale i vašemu psovi. 

Tipy na správnou péči o psí chrup 

Čistěte pravidelně  

A to ideálně každý den, nebo aspoň několikrát do týdne. Tím minimalizujete tvorbu plaku a zubního kamene, což je hlavní příčina vzniku zápachu z tlamy, onemocnění dásní a problémů se zuby. 

Používejte psí zubní pastu 

Nikdy nepoužívejte zubní pastu určenou pro lidi, některé látky totiž mohou být pro psy toxické. Psí pasty jsou bezpečnou variantou, spousta z nich se také prodává se zajímavými příchutěmi, které chlupáči zajisté ocení. 

Uzpůsobte zubní kartáček 

Psi a lidé mají odlišný tvar čelisti, někteří veterináři proto pro snadnější manipulaci doporučují si tvar zubního kartáčku „upravit“. Stačí kartáček na pár minut ponořit do horké vody a poté hlavici mírně ohnout dozadu. Takto uzpůsobeným kartáčkem si usnadníte přístup hlavně k hůř dostupným zubům. 

Doplňky v péči o chrup 

Doplňky v péči o psí chrup jsou skvělým pomocníkem v boji se zubním plakem, nenahrazují ale aktivní mechanické čištění kartáčkem. 

Pro komplexní péči doporučujeme pořídit k zubnímu kartáčku a pastě například mořskou řasu kelpu nebo různé dentální hračky

Vytvořte pozitivní zkušenost 

Čištění zubů trénujte nejlépe od štěněte, začít s tréninkem ale můžete se psem každého věku. Vyberte si kartáčekpastu které vám budou vyhovovat a pusťte se do toho. 

Do začátku se nezapomeňte obrnit trpělivostí. Snažte se přistupovat opatrně a psa nezapomínejte chválit a odměňovat. S pomocí pozitivní motivace a pravidelného tréninku pomůžete psovi zvládat celý proces snadněji, což usnadní práci a manipulaci i vám. 

Závěrem je důležité si uvědomit, že v péči o chrup je hlavní pravidelné a poctivé mechanické čištění zubů zubním kartáčkem. Dentální hračky, gely, doplňky stravy a další metody jsou skvělou podporou čištění kartáčkem, nejedná se ale o plnohodnotnou náhradu. 

Nezapomínejte také na pravidelné návštěvy veterináře, který celou ústní dutinu pečlivě zkontroluje a poskytne odborné rady přímo pro vašeho mazlíčka. 

Pravidelná péče o chrup přispívá k celkovému zdraví a pohodě psa a pomáhá předejít celé řadě zdravotních problémů.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře