fbpx

Jak zabavit psího seniora

Stáří je součástí života nejen u nás, ale i u našich psích mazlíčků. A právě v tomto období, kdy už mají naši pejsci ta nejaktivnější léta za sebou, je více než kdy důležité dbát o jejich fyzickou a psychickou pohodu. Ne každá aktivita ale může být pro naše psí seniory vhodná.

Stejně jako každý pejsek dospívá po svém, každý z nich také jindy a jinak stárne. Obecně se sice říká, že menší pejsci začínají stárnout přibližně po 9. roce života, u velkých psů se dokonce udává ještě o 2 roky dřív. To ale neznamená, že s příchodem stáří nutně musí přijít i nuda a monotónnost.

Fyzická zábava

Zvolněte, ale nepřestaňte

Ne každý starší pejsek si už nebude zvládat hrát. U některých z nich by totiž touha hrát si a běhat ještě byla, jejich tělíčko už jim ale takový pohyb není schopné zajistit. Umožněte proto psovi lehčí aktivity, při kterých se vydovádí a vyběhá přebytečnou energii. Volte jednodušší terény, kratší výlety, volnější tempo. Pes, který byl celý život zvyklý na pohyb a výlety se tak bude držet hezky v kondici a psychické pohodě.

Přijďte s alternativou

U některých her zvolněte tempo. Například místo aportování, které už vašemu chlupáčovi nejde tak snadno, můžete zvolit lehčí verzi v podobě přetahované. Pozor ale na pejsky nemocné, po zranění nebo s problémy se zuby. Při přetahování ale šetřete síly a hlídejte, jak moc s hračkou hýbete. U nadšeného hraní je totiž jednoduché ztratit kontrolu.

Plavání

Miluje váš pes vodu? Pak je tato aktivita přesně pro vás! Plavání je totiž ideální a často vyhledávanou aktivitou pro starší pejsky. Představuje úžasný způsob, jak mazlíčky zabavit, unavit a ještě jim poskytnout pohodlí pro jeho svaly a klouby.

Plavání ale podnikejte pouze na kratší vzdálenosti a psa po celou dobu kontrolujte a jistěte. Výlety k vodě podnikejte kratší a psa poté dobře osušte, hrozí jim prochladnutí.

Procvičujte i mysl

Kdo říká, že starší pejsci nemilují hry? Ne vždy jim ale jejich tělíčko dovolí tolik, jako když byli štěňata. Dopřejte jim proto širokou škálu aktivit na zabavení, a to nejen doma, ale i venku.

Plnící hračky

Plnící hračky jsou posledním hitem a asi každý páníček vám potvrdí, že jejich pořízení nelituje. Hračky představují jednoduchý způsob zábavy, u které ale není nic zadarmo. Pes totiž musí vynaložit úsilí, aby se k dobrotě uvnitř dostal. Je tak nucen přemýšlet, zkoumat, zapojit smysly a cvičit mozek.

Existuje mnoho druhů a verzí plnících hraček. Volit můžete podle velikosti psa i obtížnosti hračky. Do začátku doporučuji volit lehčí verze, které psa nalákají, ale nebude se s nimi hned od začátku tolik trápit. Mějte po ruce několik variant, které můžete střídat podle potřeby.

Měkké hračky

Příliš tvrdé, těžké a tuhé hračky už nebudou představovat takový zdroj zábavy. Nahraďte je proto novými, které poskytují další způsob stimulace psí mysli. Neplatí proto tvrzení, že staršímu psovi je zbytečné cokoliv kupovat. Stačí pár nových kousků, se kterými se zabaví i přes zhoršenou pohyblivost nebo problémy se zuby.

Čmuchací kobereček

Čmuchací kobereček je něco, co z osobní zkušenosti velice doporučuji. Obrovskou výhodou je jednoduché použití i u psů, kteří s takovými aktivitami nemají žádné zkušenosti. Hodí se i na nácvik a trénování před dalšími hlavolamy.

Princip je ve schování pamlsků do třásní, kapsiček a záhybů v koberečku nebo podložce. Pejsek musí následně pamlsky vyčmuchat a dostat ven, například hrabáním packou nebo čenichem. Jedná se o aktivitu která procvičuje přemýšlení, naplňuje přirozené potřeby psa a zabaví na opravdu dlouhou dobu. Díky jednoduchosti je vhodná i jako aktivita pro pejsky se zhoršenými pohybovými možnostmi.

Vlastní aktivity

Jste kreativní? Vymyslete pejskovi vlastní aktivitu k zabavení! Hrajte na schovávanou nebo psovi ukryjte pamlsky na zahradě. Nemůžete ven? Vezměte 3 kelímky, pod jeden schovejte pamlsek, promíchejte je a nechte psa hledat. Na schování dobrot poslouží i ručník, do kterého pamlsky zabalte. Můžete ho jenom zmuchlat, zamotat nebo stočit jako šneka. Rychlá zábava za pár minut.

Triky

Tvrdili vám, že starého psa už nic naučit nejde? Dokažte jim, že se mýlí. Pejska můžete naučit celou řadu triků a povelů, které vám pomohou procvičit jeho mysl i tělo. Naučit je můžete například uklízet hračky, couvat, ti čilejší se například mohou naučit poklonit.

Láká vás vyzkoušet si trénink nových a neokoukaných kousků? Pak právě vám doporučuji vyzkoušet náš kurz psích triků, ve kterém se spolu s námi můžete naučit spoustu nových a neokoukaných povelů. Díky několika stupňům obtížnosti je kurz vhodný pro začátečníky i pokročilé. A na své si v něm přijdou i majitelé psích seniorů. Více informací o kurzu i formulář pro přihlášení najdete v našem výběru kurzů, odkaz zde.

Starého psa novým kouskům…naučíš!
4 vtipné triky naučíte i starší pejsky

Věděli jste, že i psi můžou trpět demencí? Prevencí je kromě jiného i dostatek mentálních aktivit. Třeba učení nových triků!

V tréninku s Rozárkou se po sobě naučí váš pes uklízet hračky, držet párek v puse, balancovat s piškotem na čumáku a donést vám kapesník, který si předtím sám vytáhne z boxu. Triky jsou nenáročné na klouby a vhodné i pro psí seniory. 😊

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře