Puberta je obdobím výrazných změn a výzev nejen pro naše psy, ale také pro majitele. Pochopení toho, co se v tomto období odehrává, a jak se na něj připravit, může usnadnit společný život. Právě v tomto období života hodně psů skončí v útulku, kteří svému majiteli začnou přerůstat přes hlavu a rozhodují se rovnou pro tyto řešení. Je to ale škoda, jelikož toto období pomine. Zaměříme se tedy na specifika puberty u psů a fenek, rozdíly mezi pohlavími, klíčové aspekty výchovy a socializace a také na doporučení, jak efektivně zvládnout toto náročné období.
Puberta obvykle začíná mezi 6. a 12. měsícem života. U malých psů však přichází již kolem 5. až 6. měsíce věku. Přináší změny fyzické a hlavně psychické. Stejně jako lidští teenageři, tak i naše poslušné štěňátko najednou „neslyší“ na povely, zapomnělo skoro všechno z toho, co se do té doby naučil, vzdaluje se, nedává nám pozornost, pokouší nás a naše nastavené hranice. Mohou být více nezávislý nebo naopak nejistí. Studie objevili, že pes v kritickém věku puberty spíše uposlechne cizí osobu než majitele – srovnatelné opět s lidským adolescentem na slova jeho rodičů. Je to období, kdy hormonální změny ovlivňují duševní i tělesný vývoj psa. Neznamená to, ale že je vše ztraceno.
Mladí psi a fenky mají tendenci být více hraví a energičtí. Můžete si všimnout, že vaše štěně je častěji hyperaktivní, hraje si více s hračkami nebo se snaží zabavit samo. Tato zvýšená energie může vést i k problémovému chování, jako je bohužel ničení věcí v domácnosti. Zamezte tedy psovi přístup k věcem, které by mohl zničit, nechcete o ně přijít a mohli by mu ublížit. V tomto případě mohou pomoct také různé pamlsky na kousání – vepřové uši, přírodně zpracovaná hovězí kůže, chrupavky apod.
Mnoho psů začíná projevovat větší nezávislost, což může znamenat, že ignorují povely nebo se od vás vzdálí během procházek. Snaží se řešit situace sami a mají svoji hlavu. To je přirozený proces, kdy se snaží prozkoumat okolní svět a co všechno si mohou dovolit.
Mohou začít více reagovat na ostatní psy. Naopak někteří jedinci vykazují známky plachosti a strachu. Všechny tyto chování se točí kolem hormonálních změn v těle.
Je důležité si uvědomit, že puberta se může u psů a fenek projevovat odlišně. I když obě pohlaví procházejí obdobnými fyzickými změnami, existují mezi nimi určité rozdíly, jak v průběhu pubertálního vývoje, tak v chování.
Fenky procházejí změnami, které se týkají především pohlavního cyklu. V období puberty začínají mít první hárání, což je období, kdy jsou připravené k reprodukci. Tento cyklus se opakuje obvykle každých 6 měsíců (u některých plemen to může být i více či méně často). Při prvním hárání se mohou objevit fyzické změny jako zvětšení vulvy, výtok a změny v chování, kdy mohou být fenky nervózní, citlivější a náchylnější k výkyvům nálad, což může ovlivnit jejich chování a reakce na vnější podněty. Mohou být více uzavřené nebo naopak neklidné v přítomnosti jiných psů. Po prvním hárání se většina fen stává klidnější a stabilnější ve svém chování, i když to závisí opět na plemeni.
Psí samci mají tendenci být více impulzivní a často se objevuje zájem o fenky, což může vést k nežádoucímu chování na procházkách. Může se také zvýšit časté značkování a při močení začíná zvedat nohu, ale je to však velmi individuální. U psů trvá puberta delší dobu, protože hormonální změny se stále projevují i po dosažení pohlavní zralosti. Psi mohou mít tendenci se chovat „dětinsky“ až do 2 let, a někteří jedinci mohou vykazovat tendence k „pubertálnímu“ chování i déle.
Udržování strukturovaného tréninku je klíčové. Nejlepší je začít od základů, které se pes učil jako malé štěně a postupně je ukotvovat. Můžete využít klikr a trénovat pozornost v různém prostředí. Pozitivní posílení, tedy odměny za správné chování, hraje zásadní roli v motivaci vašeho psa. Můžete zvyšovat také hodnotu těchto odměn – přejít z klasických pamlsků na nějaké pro psy voňavé (sušené plíce, vepřová střívka, sušená játra, sušené rybičky, sýr, psí salámky…).
Každý trénink by měl být zábavný a krátký, abychom ukončili trénink „v tom nejlepším“. Soustřeďte se na malé úspěchy a stanovte si malé postupné cíle. Nastavte si kritéria tak, aby byl pes úspěšný a raději více opakujte a více upevňujte cviky.
U psů samců, kteří jsou hodně zaujati hárajícími fenami je potřeba zvýšit již zmiňované odměny a slovně je chválit. Hrajte si se vzdáleností od feny. Trénink v tomto ohledu je důležitý, dokonce až nevyhnutelný, pokud budete chtít navštěvovat například závody, kde mají háravé feny přístup.
Cvičení
Cílem je, aby reagoval na své jméno i v těžkém prostředí tím, že na nás ze začátku otočí. Chci pouze motivovat svého psa, aby na své jméno reagoval očním kontaktem směrem ke mně. Většina pejskařů opakuje jméno psa dokola a pes vlastně neví, co se po něm chce, takže časem ho jednoduše raději ignoruje.
Můžete také zapojit trénovaní psích triků, které nám zajistí soustředěnost a zároveň baví jak nás, tak i psy.
V pubertě se u psů často projevují impulzivní reakce – skákání na lidi, neklid při sezení na místě nebo zbytečné štěkání.
Tipy pro trénink impulzivního chování:
Problémy s taháním na vodítku
Metoda „obráceného směru“: Pokud pes začne tahat, změňte směr a jděte opačně. Pes se tím naučí, že tahání znamená ztrátu směru, a musí se soustředit na vás, aby zůstal na správné trase.
V období puberty je důležité pokračovat v socializaci svého psa. To zahrnuje setkání s různými lidmi, zvířaty a prostředími. Vystavování novým podnětům pomůže vašemu psovi se stát sebevědomějším a vyrovnaným jedincem. Organizované skupinové procházky nebo výcvikové kurzy mohou být pro vás oba velmi přínosné. Měli byste však dbát na to, aby socializace byla postupná. Hlavně pokud vystavujete psa novým situacím. Pokud si nejste jistí jak pes bude reagovat, nebojte se využívat náhubek a stopovací vodítko.
Pokud se objeví nežádoucí chování, jako je skákání na lidi nebo neuposlechnutí přivolání a tahání na vodítku, neváhejte situaci řešit okamžitě. Ignorování problémů může vést k jejich zhoršení. Vždy se snažte zachovat klid, nastavte si se psem určitá pravidla, která budete opravdu dodržovat.
Měli byste se zamýšlet, jak v situacích reagovat, co dělat, proč a zda není lepší se od podnětu na který reagoval vzdálit. Naše reakce vyplývají z emocí a pes je vidí ze svého pohledu. Sám se musí naučit ovládat své emoce. Je žádoucí, abyste hodně chválili, tresty naopak situace jenom zhoršují.
Dostatečná fyzická aktivita je pro psy v pubertě nezbytná. Mladí psi potřebují vybití nahromaděné energie. Snažte se vycházet na delší procházky a připojte různě zábavné hry, které stimulují fyzickou aktivitu a soutěživost, jako je aportování pulleru, které pomohou vyčerpat přebytečnou energii, čichací trénink, který psa naopak uklidní, stimuluje a zpomalí nebo různé hry na přivolání. Začít můžete také s různými psími sporty. Ať už si vyberete agility, canicross nebo něco jiného je na vás. Musí to hlavně bavit vás i vašeho psa.
Je také důležité pravidelně navštěvovat veterináře, aby se zajistilo, že je váš pes zdravý. Hormonální změny mohou mít vliv na chování i zdraví. Zvažte také kastraci či sterilizaci, což může mít pozitivní vliv na chování v dospělosti, ale nejprve se poraďte s veterinárním lékařem, jaká varianta bude nejlepší pro vašeho psa.
Účast na socializačních procházkách nebo skupinových lekcích, může výrazně pomoci. Tyto kurzy nabízejí strukturovaný přístup k výcviku, kde se můžete naučit, jak efektivně komunikovat se svým psem. S veškerým výcvikem je však dobré začínat doma v klidném prostředí, proto můžete využít náš online kurz Základní poslušnost, kde vám objasníme všechny další otázky.
Puberta u psů a fen je klíčovým obdobím, které vyžaduje zvýšenou pozornost a pochopení. Mnoho z nás se jí nevyhne. Trpělivost, důslednost a efektivní socializace a výchova jsou nezbytné pro zvládnutí této výzvy. Vytvořením stimulujícího prostředí můžete pomoci svému psovi se stát vyrovnaným a poslušným společníkem.
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.