fbpx

Jaký vliv má pohyb a trénink na zdraví a duševní pohodu psa?

Jak dobře víme, většina psů je závislá na běhu a sportovních aktivitách. Každý pes je šťastný, když ho jeho páníček vezme ven na pěknou společnou procházku. Víte ale, že je to velmi prospěšné pro jeho zdraví a duševní pohodu?

Procházka bývá jedním z největších vrcholů dne, na které se pejsek opravdu moc těší. Mohli bychom také jednoduše říci, že pes byl stvořen především k pohybu. 

Proč je tedy pohyb pro psa velmi důležitý?

Nejen že pejska jakýkoliv pohyb a procházky neskutečně moc baví, ale pohyb má také pozitivní vliv na prokrvení mozku a pro nastartování mozkových funkcí pejska. Také jako u nás musíme u pejsků hlídat kondici.

Není to nic těžkého, stačí mu pravidelný pohyb, ale ne zas tak moc velký, abychom pejska nezatěžovali. Pejsek také potřebuje nějaký ten odpočinek. Pejsek by měl spát alespoň 12-14 hodin denně a opravdu bychom takový spánek měli pejskům dopřát. 

Jaký má vliv na zdraví trénink psa?

Tréninku s pejskem byste se měli věnovat 5-10 minut denně. To z toho důvodu, že pejskovi musíme také pořádně zaměstnávat hlavu. Aby logicky přemýšlel a zkoušel se do všeho nějakým způsobem zapojovat. 

Proč zrovna jen takovou chvíli?

Je to z toho důvodu, že více jak 10 minut se pejsek nebude pořádně soustředit. Když budete trénovat 5-10 minut denně, tak to bude pro pejska tak akorát. Těch 10 minut je takový ideál, protože pejskovi zaměstnáte hlavu a bude se dostatečně soustředit.

Po takovém limitu se pejsek bude pomalu přestávat soustředit a nebude ho to bavit, Vy se na něj třeba začnete zlobit, že s Vámi přestává spolupracovat, ale to není třeba, jen už se nedokáže dál soustředit a je na něj toho zkrátka moc. Proto bychom mu po každém tréninku měli dát čas na pořádný odpočinek

Není moc vhodné trénovat před a po procházce, jelikož před procházkou bude zbrklý a nevrlý, protože už se bude těšit na procházku a nebude s Vámi dostatečně spolupracovat. Po procházce bude pejsek zase naopak unavený, nebude se mu chtít spolupracovat a nebude dávat do tréninku tolik energie, jako by dával normálně. 

Nejlepší je si zvolit nějaký čas, kdy nenásleduje procházka, např. ráno okolo 9-10 hodiny. Později po tréninku než si pejsek dostatečně odpočine, tak s ním můžete jít na procházku, na kterou se celý den tak moc těší. Určitě mu tím uděláte ohromnou radost. 

Závěr

Určitě nezanedbávejte sportovní aktivity a trénink s Vaším pejskem. Děláte dobře nejen pro jeho zdraví, ale i pro Vaše a on Vám za to všechno bude neskutečně moc vděčný. A není přeci nic hezčího, než vidět spokojeného pejska.

Pokud byste měli s jakýmkoliv dalším tréninkem problémy tak kompletní výchovou Vašeho pejska Vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost, kde jsou všechny hlavní povely včetně názorných videí krásně vysvětleny.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře