Díky vám jsme největší psí škola z domova v ČR i na Slovensku. Děkujeme. ♥

Karanténa TIP: Začínáme běhat se psem

Běhání je skvělá aktivita na jaro, zvlášť teď, v době karantény si můžete zpestřit váš čas.

Může můj pes běhat?

Pomineme-li březí a kojící feny, starší nebo zdravotně indisponované jedince a štěňata, tak ano, běhat může doopravdy každý pes. Se psem nezačínáme hned ve štěněčím věku, nejlepší je začít ve stáří přibližně roku až roku a půl, kdy už je ukončen růst kostí a pes je po fyzické i psychické stránce vyspělejší, nebo kdykoli později. 🙂

Obtížnost i délku trasy přizpůsobíme velikosti a fyzické zdatnosti psa, nikdy ho ale nepřetěžujeme. Některá plemena jsou vytrvalejší a zvládají rychlejší tempa, ale například plemena menších ras mohou mít díky své dýchací soustavě problémy tempo udýchat, navíc se velice rychle přehřívají pohybem i teplem od země. Nikdy neběhejte se psem ve velkých horkách.

Jak připravit psa (i sebe)

Ráda bych řekla, že vím, jak Vás i psy dokonale připravit, ale stejně jako jsme každý z nás jiný, i naši čtyřnozí společníci nejsou nikdy dva stejní. Kamarádka zvládla na první pokus se svým psem uběhnout přes 5 kilometrů, první pokus s mojí fenkou by spíš posloužil jako zábavné video k rozproudění konverzace mezi dvěma neznámými v čekárně u doktora.

Do začátku si nezapomeňte vzít kvalitní běžeckou obuv a reflexní prvky na Vás i Vašeho společníka. Určitě si sežeňte speciální běžecké vodítko s amortizérem, které pomáhá koordinovat společné tempo pro běžce i psa. Tlumí škubání, tah a nárazy a pro obě strany se jedná o bezpečnostní prvek. Psa navíc na rozdíl od klasického vodítka netahá a je pro obě strany příjemnější. Dalším plusem je, že se zachycuje na opasek kolem břicha běžce a ten má tak volné ruce.

Vodítko si doporučuji do začátku buď vypůjčit nebo si rovnou zakoupit vlastní, ceny za základní modely se pohybují okolo 250 korun a vždy se dají využít i jako vodítka na výlety. Vodítko obyčejné je nevyhovující a mohlo by znamenat první negativní zkušenosti na Vámi započaté cestě. Také doporučuji doplnit výbavu buď o kvalitnější kšíry nebo přímo o běžecký postroj. Postroj je do začátku lepší si určitě půjčit a uvidíte, jak bude vyhovovat. Obojek by psa škrtil a škubal s ním, kšírky a postroj rovnoměrně rozloží tah po těle a jsou pro zvíře příjemnější.

Vybíháme

Vždy je nejlepší vybrat si do začátku pro Vás i psa známou trasu, na které znáte terén a víte co očekávat. Ideální je do začátků klidné místo s lehkým terénem, kde nebude tolik chodců, psů a dalších pro Vašeho spoluběžce lákavých rozptýlení.

Pokud máte poslušného psa, se kterým chodíte na volno a poslechne na slovo, máte z větší části vyhráno. Pokud ale máte stejně jako já psa v pubertě, který předstírá, že Vám nerozumí ani povel, obrňte se trpělivostí.

Se psem musíte začínat pomalu, osobně mi přišlo lepší rozdělit trať na úseky, ve kterých budete střídat tempo rychlé chůze a pomalejšího běhu. Doporučuji se psem ze začátku jít rychlejší chůzí, zahřát sebe i Vašeho sparinga. Poté jsem začala střídat po vzdálenosti cca 30 metrů rychlejší chůzi a pomalejší běh. Lidé se psem na volno zde mohou mít menší problém. Chceme, aby s námi pes držel krok v naší blízkosti, nikoliv aby od nás utíkal a aby on určoval tempo.

Fenka se mi ze začátku zamotávala pod nohy a snažila se utíkat kam chtěla, což jsem vyřešila tím, že jsem měla v jedné ruce pamlsek, a vedla jí vedle sebe, aby běžela u mé nohy, držela stejné tempo a vnímala mě a povely. Celé to vypadalo jako když trénujete povel „K noze“ v rychlejším tempu.

Doporučuji mít s sebou malé pamlsky, psa za každé správné provedení chvalte a podporujte i při běhu.

Psa i Vás musí běh bavit, nesnažte se tedy hned koukat na výkonnost a závodění.

Stále běháme

Náš druhý běžecký pokus jsme na doporučení absolvovali s kamarádkou a jejím psem, kterého moje fenka zná. Doporučuje se v začátcích běhat ve skupinách nebo aspoň s další běžeckou dvojicí, abychom se mohly takzvaně „něčemu přiučit“. Uvidí, že běh je vlastně zábava a bude mít motivaci více běhat, aby udržela krok se svým psím kolegou, a méně koukat po okolí. Ze začátku se snažila moje fenka spíš parťáka strhnout ke hraní, pak jí ale začalo bavit spíše psa dohánět a snažit se ho předehnat. Snažte se ale držet stejné tempo, nenechte psa přebíhat.

Důležitá je pestrost. Zvíře se nehýbe, aby vyběhalo narozeninový dort. Psa pohyb baví a když mu zevšední, začne se nudit. Střídejte obtížnost i délku tras, běhejte sami i střídejte spoluběžce, proběhnete se po druhé straně města nebo vody. Nedovolte, aby se z Vaší nově nabyté aktivity stal stereotyp.

Doporučení závěrem

Pokud se necítíte jistí a myslíte, že potřebujete se začátky pomoc, můžete se obrátit na zkušenější běžce, kteří Vám poradí a prvotní trasy s Vámi rádi proběhnou. Existují i přímo na to vytvořené skupiny, které Vám do začátku půjčí i veškeré vybavení. Navíc Vás provedou celým začátkem a sportujete ve skupinách, kde můžete sehnat další partnery na běhání.

 Určitě počítejte s tím, že napoprvé bude sehranost obtížnější a pojem běh na dlouhou trať se nebude týkat uběhlé vzdálenosti. Nezapomeňte, že účelem má být primárně Vaše zábava a spokojenost jak Vás, tak zvířecího sparinga. Běh určitě prohloubí vztah a důvěru mezi Vámi a Vaším čtyřnohým parťákem a zpříjemní vám tento čas v karanténě.

Moc nás těší, že náš kurz Online psí škola je nejprodávanější online kurz na pozitivní výcvik psa v ČR a na Slovensku.

Vážíme si každého majitele pejska, který chce svého psa vychovat s láskou a porozuměním. A tak vám skrze tuto Online psí školu dáváme návod, jak to jednoduše zvládnete i vy z domova! :)

Komentáře