fbpx

Karanténa TIP: Začínáme běhat se psem

Běhání je skvělá aktivita na jaro, zvlášť teď, při běhání v karanténě si můžete zpestřit váš čas, a proto „běhej se psem“.

Může můj pes běhat a kdy začít běhat se psem?

Pomineme-li březí a kojící feny, starší nebo zdravotně indisponované jedince a štěňata, tak ano, běhat může doopravdy každý pes. Se psem nezačínáme hned ve štěněčím věku, od kdy běhat se štěnětem tedy? Nejlepší je začít ve stáří přibližně roku až roku a půl, kdy už je ukončen růst kostí a pes je po fyzické i psychické stránce vyspělejší, nebo kdykoli později. 🙂

Běh se psem jak začít?

Obtížnost i délku trasy přizpůsobíme velikosti a fyzické zdatnosti psa, nikdy ho ale nepřetěžujeme. Některá plemena jsou vytrvalejší a zvládají rychlejší tempa, ale například plemena menších ras mohou mít díky své dýchací soustavě problémy tempo udýchat, navíc se velice rychle přehřívají pohybem i teplem od země. Nikdy neběhejte se psem ve velkých horkách.

Jak připravit psa (i sebe)

Ráda bych řekla, že vím, jak Vás i psy dokonale připravit, ale stejně jako jsme každý z nás jiný, i naši čtyřnozí společníci nejsou nikdy dva stejní. Kamarádka zvládla na první pokus se svým psem uběhnout přes 5 kilometrů, první pokus s mojí fenkou by spíš posloužil jako zábavné video k rozproudění konverzace mezi dvěma neznámými v čekárně u doktora.

Do začátku si nezapomeňte vzít kvalitní běžeckou obuv a reflexní prvky na Vás i Vašeho společníka. Určitě si sežeňte speciální vodítko na běhání se psem s amortizérem, které pomáhá koordinovat společné tempo pro běžce i psa. Vodítko na běh se psem tlumí škubání, tah a nárazy a pro obě strany se jedná o bezpečnostní prvek. Psa navíc na rozdíl od klasického vodítka netahá a je pro obě strany příjemnější. Dalším plusem je, že se zachycuje na opasek kolem břicha běžce a ten má tak volné ruce.

Vodítko si doporučuji do začátku buď vypůjčit nebo si rovnou zakoupit vlastní, ceny za základní modely se pohybují okolo 250 korun a vždy se dají využít i jako vodítka na výlety. Vodítko obyčejné je nevyhovující a mohlo by znamenat první negativní zkušenosti na Vámi započaté cestě. Také doporučuji doplnit výbavu buď o kvalitnější kšíry nebo přímo o postroj pro psa na běhání. Psí postroj na běhání je do začátku lepší si určitě půjčit a uvidíte, jak bude vyhovovat. Obojek by psa škrtil a škubal s ním, kšírky a postroje pro psy na běhání rovnoměrně rozloží tah po těle a jsou pro zvíře příjemnější.

Začínáme běhat

Vždy je nejlepší vybrat si do začátku pro běh se psem známou trasu, na které znáte terén a víte co očekávat. Ideální je do začátků klidné místo s lehkým terénem, kde nebude tolik chodců, psů a dalších pro Vašeho spoluběžce lákavých rozptýlení.

Pokud máte poslušného psa, se kterým chodíte na volno a poslechne na slovo, máte z větší části vyhráno. Pokud ale máte stejně jako já psa v pubertě, který předstírá, že Vám nerozumí ani povel, obrňte se trpělivostí. Běh se psy vyžaduje na začátku velkou trpělivost.

Se psem musíte začínat pomalu, osobně mi přišlo lepší rozdělit trať na úseky, ve kterých budete střídat tempo rychlé chůze a pomalejšího běhu. Doporučuji se psem ze začátku jít rychlejší chůzí, zahřát sebe i Vašeho sparinga. Poté jsem začala střídat po vzdálenosti cca 30 metrů rychlejší chůzi a pomalejší běh. Lidé se psem na volno zde mohou mít menší problém. Chceme při běhání se psy to, aby s námi při běhání, drželi krok v naší blízkosti a pomalu zjišťovat jak naučit psa běhat u nohy nikoliv aby od nás utíkali a aby určovali tempo.

Fenka se mi ze začátku zamotávala pod nohy a snažila se utíkat kam chtěla, což jsem vyřešila tím, že jsem měla v jedné ruce pamlsek, a vedla jí vedle sebe, aby běžela u mé nohy, držela stejné tempo a vnímala mě a povely. Celé to vypadalo jako když trénujete povel „K noze“ v rychlejším tempu.

Doporučuji mít s sebou malé pamlsky, psa za každé správné provedení chvalte a podporujte i při běhu.

Psa i Vás musí běh bavit, nesnažte se tedy hned koukat na výkonnost a závodění.

Stále běháme

Náš druhý běžecký pokus jsme na doporučení absolvovali s kamarádkou a jejím psem, kterého moje fenka zná. Doporučuje se v začátcích běhat ve skupinách nebo aspoň s další běžeckou dvojicí, abychom se mohly takzvaně „něčemu přiučit“. Uvidí, že běh je vlastně zábava a bude mít motivaci více běhat, aby udržela krok se svým psím kolegou, a méně koukat po okolí. Ze začátku se snažila moje fenka spíš parťáka strhnout ke hraní, pak jí ale začalo bavit spíše psa dohánět a snažit se ho předehnat. Snažte se ale držet stejné tempo, nenechte psa přebíhat.

Důležitá je pestrost. Zvíře se nehýbe, aby vyběhalo narozeninový dort. Psa pohyb baví a když mu zevšední, začne se nudit. Střídejte obtížnost i délku tras, běhejte sami i střídejte spoluběžce, proběhnete se po druhé straně města nebo vody. Nedovolte, aby se z Vaší nově nabyté aktivity stal stereotyp.

Doporučení závěrem

Pokud se necítíte jistí a myslíte, že potřebujete se začátky pomoc, můžete se obrátit na zkušenější běžce, kteří Vám poradí a prvotní trasy s Vámi rádi proběhnou. Existují i přímo na to vytvořené skupiny, které Vám do začátku půjčí i veškeré vybavení. Navíc Vás provedou celým začátkem a sportujete ve skupinách, kde můžete sehnat další partnery na běhání.

 Určitě počítejte s tím, že napoprvé bude sehranost obtížnější a pojem běh na dlouhou trať se nebude týkat uběhlé vzdálenosti. Nezapomeňte, že účelem má být primárně Vaše zábava a spokojenost jak Vás, tak zvířecího sparinga. Běh určitě prohloubí vztah a důvěru mezi Vámi a Vaším čtyřnohým parťákem a zpříjemní vám tento čas v karanténě.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře